Samochody elektryczne wymagają ładowania przy użyciu prądu. Możemy ładować samochody w domu, podczas podróży przy drodze szybkiego ruchu, robiąc zakupy lub będąc w biurze. Dostępne są różne możliwości, a każda z nich ma swoje zalety. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o ładowaniu samochodów elektrycznych – przeczytaj nasz artykuł.
Jakie istnieją rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych?
Samochody można ładować prądem zmiennym (AC) i stałym (DC). Pierwszy z nich to źródło zasilania dostępne w naszych domach. Przy takiej instalacji moc ładowania wynosi od 3,6 do 22 kW. Samochody można ładować ze zwykłego gniazdka ładowarką jednofazową. Ładowarki korzystające z prądu zmiennego nie są zbyt szybkie, jednak ich zaletą jest dość tani montaż.
Wallboxy są często wykorzystywane przy stacjach ładowania w centrach handlowych, ponieważ mimo stosunkowo niskiej ceny pozwalają naładować samochód podczas, gdy będziemy robić zakupy. Ładowarki korzystające z prądu stałego (DC) nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce. Zakup i instalacja takich ładowarek wiąże się z wysoką ceną. Droższe jest także utrzymanie takiej stacji.
Czy ładowanie samochodu elektrycznego jest drogie?
Ważnym plusem posiadania samochodu elektrycznego jest niezależność od zmiennych cen paliwa – ceny prądu nie zmieniają się tak często. Jeśli zależy nam na oszczędności, warto dobrze zaplanować czas ładowania. Podłączając samochód w nocy będziemy korzystać z niższej taryfy. Dobrym pomysłem jest założenie instalacji fotowoltaicznej, dzięki której będziemy mogli ładować samochód przy użyciu odnawialnego źródła energii. Ładowanie samochodu na stacji kosztuje około 2 zł za 1kW. Natomiast w domu koszt wynosi około 60 groszy za 1kW.
Ile czasu zajmuje ładowanie samochodu elektrycznego?
Najszybciej naładujemy samochód w stacji zasilanej prądem stałym (DC). Może to zająć do godziny. Po tak krótkim ładowaniu powinniśmy być w stanie przebyć drogę długości 100-150 kilometrów. Ładowanie samochodu ze standardowego gniazdka jest czasochłonne i zajmuje od kilku godzin do nawet doby. Aby skrócić ten czas do kilku godzin należy zainstalować wallbox. Czas ładowania samochodów elektrycznych jest uzależniony od wielu czynników, dlatego nie da się podać jednoznacznych danych dla każdego auta tego typu. Co ma wpływ na czas ładowania?
- rodzaj prądu,
- stan naładowania baterii,
- pojemność akumulatora,
- rodzaj samochodu,
- warunki pogodowe.
Sprawdź: akcesoria do ładowarek do samochodów elektrycznych.
Dlaczego warto się zdecydować na zakup samochodu elektrycznego?
Samochód elektryczny wiąże się z dużo niższymi kosztami eksploatacji, koszty ładowania takiego auta są znacznie niższe niż tankowania samochodów spalinowych. Dodatkowo samochody elektryczne są przyjazne dla środowiska. Wybór takiego auta wiąże się z pewnymi udogodnieniami. Nie trzeba opłacać miejsc postojowych, można poruszać się bus pasem. Rozwój infrastruktury nabiera szybkiego tempa, dzięki czemu łatwo naładować samochód w miejscu publicznym.
Więcej o ładowarkach do samochodów elektrycznych dowiesz się tutaj: https://chargeo.pl/ladowarka-do-samochodu/