Produkcja alkoholu posiada bardzo długie tradycje, natomiast w ciągu tysięcy lat cywilizacje zamieszkujące różne zakątki świata wykształciły zróżnicowane metody oraz gatunki alkoholowych trunków. Warto wiedzieć, że sama destylacja nie jest synonimem produkcji alkoholu, choć często te dwa terminy są ze sobą mylone. Dziś zarówno wytwarzanie alkoholu, jak i jego destylacja mogą być prowadzone w warunkach domowych, oczywiście dzięki odpowiednim sprzętom. Dowiedz się, czym jest destylacja i dlaczego aparatura do bimbru, w tym destylatory są do niej niezbędne.
Co to jest destylacja i jak działa destylator?
Destylacja to proces, z którym zapewne wszyscy spotkaliśmy się już na szkolnych lekcjach chemii, kiedy to wykonywaliśmy różne praktyczne doświadczenia lub uczyliśmy się teorii zachodzących w przyrodzie i laboratoriach reakcji. Polega ona na rozdzielaniu składników roztworu poprzez parowanie i ponowne skraplanie substancji – powstaje wtedy oczyszczony z pewnych składników roztwór.
Podczas produkcji alkoholu w procesie destylacji główną rolę odgrywają drożdże i cukry. Drożdże gorzelnicze konsumują cukry, a podczas ich spożywania wytwarzają dwutlenek węgla oraz alkohol. Gdy chcemy otrzymać mocniejszy trunek musimy zmniejszyć bazę alkoholową. W tym celu po osiągnięciu wartości między 14 a 18% alkoholu w roztworze, należy oddzielić go od wypełnionej drożdżami wody i tutaj destylator pełni kluczową rolę.
W procesie destylacji bimbru dochodzi do odparowaniu alkoholu, którego temperatura wrzenia jest niższa od temperatury wrzenia wody, dzięki czemu szybciej oddziela się on w postaci pary do kolumny destylatora. W dalszym procesie „alkoholowa para” ochładzając się poprzez zmniejszenie temperatury ponownie się skrapla. Właśnie takie reakcje zachodzą w destylatorze do bimbru, który dzięki swojej budowie i funkcjom jest jednym z kluczowych elementów aparatury do bimbru.
Destylator do bimbru – budowa
Skoro wiemy już, dlaczego destylatory są tak ważne w procesie produkcji alkoholu to warto przyjrzeć się budowie profesjonalnego destylatora. Ten sprzęt do bimbru złożony jest z kilku niezbędnych elementów, wśród których wyróżniamy: kocioł, kolumnę rektyfikacyjną, chłodnicę oraz system sterowania.
Kocioł destylacyjny w destylatorze do bimbru jest jego podstawowym elementem. To tutaj znajduje się bimber i jest w nim podgrzewany. Dobrze wykonany kocioł pozwala znacznie ograniczyć straty energetyczne oraz zwiększyć wydajność samego procesu ogrzewania – wrzenie płynu może nastąpić już po około 30 – 40 minutach od startu ogrzewania.
Kolumna rektyfikacyjna to kolejny kluczowy element destylatora. Zatrzymuje ona opary w stanie lotnym oraz inne gazowe składniki, które ulatniają się z kotła destylacyjnego podczas wrzenia. To dzięki niej następuje oddzielenie wody od pozostałych elementów, w tym czystego alkoholu oraz innych niepożądanych na dalszym etapie destylacji substancji.
Chłodnica – do niej trafia alkohol znajdujący się w stanie gazowym. Również w chłodnicy dochodzi do jego ponownego skraplania na skutek obniżenia temperatury. Efektem tego procesu jest otrzymanie ciekłego alkoholu, który możemy następnie rozlać i wykorzystać do różnych celów.
System sterowania jest ogółem dodatków do destylatora do bimbru, dzięki którym możemy znacznie lepiej kontrolować przebieg całego procesu i dostosowywać ustawienia destylatorów do naszych oczekiwań. Możemy między innymi znacznie łatwiej manewrować temperaturami na wszystkich etapach destylacji, a w efekcie tego otrzymywać pożądaną ilość i jakość destylatu.
Destylator do bimbru – jaki kupić?
Na rynku istnieje wiele destylatorów do bimbru, które charakteryzują się różną pojemnością oraz materiałem, z którego są zbudowane. Aparatura do bimbru, na jaką możemy trafić podczas oglądania ofert sprzedaży w Internecie może być szklana, miedziana, aluminiowa, plastikowa, silikonowa, teflonowa, a także zbudowana ze stali nierdzewnej, aluminium spożywczego i innych. Destylatory natomiast ze względu na pracę w wysokich temperaturach muszą być stworzone z materiałów odpornych na czynnik termiczny. Często można spotkać się z miedzianymi destylatorami, których używa się najczęściej do wytwarzania bardziej wysublimowanych alkoholi, jak koniaki, whisky oraz wysokoprocentowe trunki. Miedź ma właściwości antybakteryjne, zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów, dodatkowo uszlachetniając smak destylatu. Destylatory dzieli się również między innymi na destylatory elektryczne lub kolumnowe.
Warto tutaj wspomnieć, że wybór sprzętu do bimbru zależy od preferencji przyszłego producenta alkoholu oraz potrzeb związanych z jego wytwarzaniem. Należy jednak pamiętać o solidności sprzętu oraz sposobie jego wykonania, gdyż każde niedopatrzenie w produkcji lub niekorzystny materiał użyty do produkcji nawet najmniejszych elementów może wpłynąć na smak oraz sam proces destylacji. Destylatory do bimbru warto więc kupować u sprawdzonych producentów lub dystrybutorów, którzy oferują wysokiej klasy sprzęt gwarantujący sukces w działaniach.
Dobry destylator do bimbru to klucz do sukcesu w produkcji alkoholu
Dobry wybór destylatora jest niezwykle ważny, zarówno dla smaku i jakości produkowanego bimbru, jak i zdrowia konsumentów. Niektóre materiały ograniczają powstawanie pleśni oraz rozwój grzybów, uszlachetniają smak i poprawiają jakość destylatu, inne potrafią w dużym stopniu wpłynąć negatywnie na jego właściwości. Profesjonalne destylatory czasem zastępowane są przez aparaturę do bimbru domowej roboty, jednak efekty finalne pochodzące z aparatury profesjonalnej i domowej zazwyczaj w każdym przypadku będą się od siebie zacznie różnić.