Czyszczenie padów polerskich jest niezwykle ważną czynnością, nie tylko po zakończonym procesie polerowania, ale i w jego trakcie. Czyste pady polerskie mają o wiele lepsze właściwości tnące, co pozwala na szybszą i skuteczniejszą pracę. W czasie wypracowywania pady polerskiej tracą swoją efektywność, gdyż ich struktura się zapycha. Systematycznie oczyszczane tudzież wymieniane pady umożliwią nam ograniczenie pylenia, a tym samym pozwolą na czystszą pracę. W jaki sposób wyczyścić te elementy, aby zwiększyć ich żywotność?
Jak wyglądają pady polerskie?
Pady polerskie to wszelkiej maści krążki do polerowania lakieru, w tym gąbki polerskie. Mogą mieć one różną wielkość i kolor. Tego rodzaju element musi znajdować się na dyszy polerskiej, ponieważ to właśnie on odpowiedzialny jest za wypolerowanie karoserii. To okrągłe, filcowe nakładki służące do usuwania wszelkich rys. Zostały one zaprojektowane w ten sposób, aby nie uszkodzić i nie porysować struktury karoserii. Dobiera się je pod względem rozmiaru, ponadto nakładki te muszą oferować właściwe parametry. Pady polerskie charakteryzują się bardzo miękkimi włóknami. Dzięki nim można uzyskać efekt lustra, co znacznie zwiększa estetykę pojazdu.
Najlepsze rozwiązanie? Czyszczenie na bieżąco!
Najważniejsze jest to, aby pady polerskie oczyszczać na bieżąco. Należy je czyścić więc po każdym zastosowaniu, także w czasie pracy. Na ich powierzchni gromadzi się wiele zanieczyszczeń takich jak kurz czy brud, a więc wszystko to, co udało się zebrać z powierzchni pojazdu. Ponadto ich struktura zapycha się pastami polerskimi, przez co słabną ich właściwości. Warto więc oczyszczać je regularnie i zawsze wtedy, kiedy będzie taka potrzeba. Rutynową czynnością jest też ich mycie po zakończonej już pracy.
Jak dokładnie czyścić pady polerskie?
Istnieje kilka skutecznych sposobów na czyszczenie padów polerskich. Do tej czynności możemy użyć sprężonego powietrza, szczotki, pralki, czy też pad washera. Elementy te możemy też wymyć ręcznie. Które rozwiązanie okaże się najlepsze? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, aczkolwiek aby dobrze wyczyścić nakładkę, trzeba koniecznie użyć do tego wody. Tylko dzięki niej, da się dokładnie pozbyć wszelkich nagromadzonych zanieczyszczeń i pozostałości pasty polerskiej. Musimy jedynie pamiętać o tym, aby czasami nie korzystać w pracy z wilgotnych padów polerskich. Może to bowiem obniżyć ich właściwości i doprowadzić do zbyt szybkiego zużycia.
- Czyszczenie ręczne
Pady możemy wyczyścić ręcznie w wiadrze z wodą i dodatkiem detergentu. W tym procesie przyda nam się szczotka. Ugniatamy gąbkę do momentu, kiedy nie wypłyną z niej wszelkie zanieczyszczenia, po czym płuczemy pady polerskie w czystej wodzie. Następnie wyciskamy nadmiar wody i pozostawiamy aż do całkowitego wyschnięcia. Oczywiście, aby przyspieszyć ten proces, możemy odwirować pady w pralce tudzież na maszynie polerskiej.
- Pranie w pralce
Pady polerskie umieszczamy w pralce, po czym włączamy jeden ze standardowych programów prania. Dodajemy najlepiej specjalny środek do mycia tych elementów.
- Pad washer
Pas washer jest to specjalne wiaderko stworzone właśnie do czyszczenia padów podczas pracy. Znajduje się w nim zbiornik na wodę z detergentem i specjalna pompka. Po jej naciśnięciu wtłacza wodę w powierzchnię pada, dzięki czemu jest on zwilżony. Kolejnym krokiem jest odpalenie sprzętu i odwirowanie wody. Tego urządzenia możemy używać w czasie pracy.
- Sprężone powietrze
Innym sposobem czyszczenia padów jest użycie sprężonego powietrza. Warto jednak pamiętać, że nie będzie ono polecane w każdym przypadku. Podczas czyszczenia sprężonym powietrzem tworzy się wiele pyłu w miejscu pracy, który może gromadzić się na wszystkich powierzchniach, jak i na samej karoserii samochodu. Co ważne, padów gąbkowych nie wolno czyścić tą metodą. Zbyt mocny strumień powietrza może naruszyć strukturę pianki otwartokomórkowej, przez co dojdzie do jej szybszego zużycia. Jeśli chodzi o futra i pady mikrofibrowe, to można je czyścić tą techniką. Powinna być ona jednak stosowana jedynie jako wsparcie, a nie jedyna technika czyszczenia padów. W ten sposób da się na przykład usunąć nadmiar pasty polerskiej podczas pracy. Na sam koniec należy jednak dobrze wymyć te nakładki, najlepiej z użyciem wody i detergentu.
Pady polerskie to narzędzia wielokrotnego użytku, aczkolwiek należy wiedzieć, jak o nie właściwie dbać. Najważniejszą kwestią jest ich regularna wymiana i mycie. Warto też pamiętać, jak ważne jest ich osuszenie przed kolejnym użyciem. Gdzie szukać tego typu produktów? Pady polerskie na sklep.motogo.pl to najlepsze pady na rynku!