Botoks na całym świecie cieszy się rosnącą popularnością. Jedni chętnie poddają się zabiegom, drudzy wręcz przeciwnie, nie rozumieją jego fenomenu.
Czym właściwie jest botoks? Na czym polega jego działanie?
Botoks jest to zabieg polegający na wstrzykiwaniu w tkankę podskórną toksyny botulinowej w celu porażenia skurczu mięśni, co powoduje zahamowanie ich pracy. Efektem jest młody, promienny wygląd skóry oraz wygładzenie zmarszczek. Jednakże nigdy nie dojdzie do całkowitego ich usunięcia. Działanie toksyny zauważamy po 2-4 dobach, a efekt utrzymuje się od 3 do 6miesiecy. Toksyna botulinowa to nic innego jak botulinoksyna, jad kiełbasiany czy botulina. Uzyskuje się ja z beztlenowej bakterii Clostridum botulinum. By używać ja w celach medycyny estetycznej wytwarzana jest w laboratorium. Przyjmuje ona postać neurotoksyny typu A.
Ciekawostką jest, że właściwości przeciwzmarszczkowe toksyny odkryto przez przypadek w latach 90 XX w. – zastosowano ją przy porażeniu połowiczym twarzy. Wcześniej w latach 70 XX w. Edward Schantz oraz Alan B. Scott odkryli, że jad pomaga w leczeniu zeza.
Gdzie wykonać zabieg oraz na co zwrócić uwagę?
Zabieg wykonuje się u specjalisty, po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego. Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Iniekcje nie trwają dłużej niż kilkanaście minut. Są praktycznie bezbolesne, porównywane do ukłucia komara. Zaleca się, by tydzień przed zabiegiem nie spożywać alkoholu, a ok. 2 tygodnie przed, nie brać tabletek przeciwzapalnych. Ma to na celu uniknięcie zasinienia. Ze względu na możliwość zmiany wchłaniania toksyny botulinowej nie powinniśmy korzystać z sauny oraz siłowni.
Wskazania:
- kurze łapki ( zmarszczki wokół oczu)
- lwia bruzda,
- poziome zmarszczki na czole,
- zmarszczki w kącikach ust,
- opadająca powieka,
- zmarszczki na szyi, brodzie, dekolcie,
- nieprawidłowe napięcie twarzy
- blizny
- bruksizm
- nietrzymanie moczu.
Przeciwwskazania:
- ciąża oraz karmienie piersią
- stosowanie antybiotyków
- niewydolność nerek
- niewydolność serca
- infekcje organizmu ( grypa, przeziębienie)
- stany zapalne w miejscu wykonywania zabiegu
- osłabienie organizmu
- nadwrażliwość na substancję czynną
- choroby neurologiczne.
Toksynę poza wygładzaniem zmarszczek można stosować w celu powiększenia ust. Nie ma efektu jak po kwasie hialuronowym, jednakże wargi stają się pełniejsze, bardziej wydatne.
Inne zastosowanie botoksu
Botoks oprócz medycyny estetycznej ma także zastosowanie w leczeniu chorób neurologicznych ( np. pacjenci po udarach).
Gdy doskwiera nam niekontrolowane zaciskanie szczęk ( tzw. bruksizm) również możemy zastosować toksynę. Powoduje ona, że pacjent po ok. 7dniach od zabiegu przestaje mimowolnie zaciskać szczęki.
W momencie, gdy cierpimy na przykra dolegliwość związana z nadmiernym poceniem, także pomoże nam jad kiełbasiany. Botoks dociera bowiem, do gruczołów potowych hamując nadmierne wydzielanie potu.
Mimo, wielu pozytywnych skutków działania toksyny botulinowej, nie możemy zapominać, że jest to ingerencja w nasz organizm. Zabieg ten może więc powodować skutki uboczne. Należą do nich: zasinienie, bóle głowy, ból twarzy, opuchnięcie, osłabienie, nudności, ślinienie się oraz łzawienie.
Nie możemy zapominać, że mamy do czynienia z lekiem, więc nie możemy robić nic na własną rękę. Tylko lekarz medycyny estetycznej, wykwalifikowany dermatolog oraz chirurg plastyczny wiedzą jaki lek dla nas dobrać oraz w jakiej dawce, aby nie doszło do powikłań pozabiegowych. Dzięki odpowiednio dobranemu specjaliście będziemy mogli cieszyć się z efektów zabiegu oraz będziemy mieli świadomość bezpieczeństwa, że nic nam nie grozi.