Kardiolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem oraz diagnozowaniem wrodzonych bądź nabytych wad serca. Dodatkowo, posiada on odpowiednią wiedzę na temat naczyń krwionośnych. Jest to dział medycyny, który skupia się na całym układzie krążenia. Kiedy należy udać się na wizytę do kardiologa?
Czym zajmuje się kardiolog?
Kardiologiem nazywamy lekarza, który specjalizuje się w leczeniu i diagnozowaniu chorób serca – wrodzonych bądź też nabytych. Jednak oprócz tego, kardiolog posiada również obszerną wiedzę na temat naczyń krwionośnych. Tak więc kardiologia, jako dziedzina medycyny, skupia się na całym układzie krążenia oraz chorobach sercowo-naczyniowych. Ciekawostką może być fakt, że kardiologia dzieli się na kilka podspecjalności, tzn.: kardiologia nieinwazyjna, kardiologia inwazyjna, kardiologia dziecięca, kardiochirurgia oraz hipertensjologia. Wraz z upływem lat pacjentów kardiologicznych przybywa, a o wizytę niełatwo. Kardiologia to ważna dziedzina, bo w końcu zajmuje się ona kluczowym narządem ludzkiego organizmu.
Jakie choroby leczy kardiolog?
Kardiologia jest rozbudowaną dziedziną medycyny i jak już wiemy, dzieli się na kilka podspecjalności. Warto wspomnieć, że kardiolodzy często współpracują z innymi specjalistami, w celu przeprowadzenia dodatkowych badań czy postawienia dokładnej diagnozy. Mowa tu m.in. o neurologach, angiologach i pulmonologach. Diagnoza oraz leczenie chorób czy schorzeń, które są związane z układem krążenia i sercem, nie należą do łatwych zadań. Co więcej, w tym przypadku obfita wiedza to nie wszystko, bowiem kardiolog może leczyć tylko poszczególne choroby, m.in.:
- choroba wieńcowa
- nadciśnienie tętnicze
- niewydolność serca
- zawał mięśnia sercowego
- miażdżyca
- dusznica bolesna
- zaburzenia rytmu serca
- zapalenie mięśnia sercowego
- wady serca
- tachykardia
- bradykardia
Należy więc pamiętać, żeby podczas wywiadu z lekarzem opowiedzieć o wszystkich występujących dolegliwościach. W postawieniu diagnozy pomogą wyniki odpowiednich badań, a następnie lekarz przedstawi plan leczenia.
Badania u kardiologa
Aby postawić dokładną diagnozę, lekarz musi przede wszystkim przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad na temat jego dolegliwości i wykonać odpowiednie badania. Pomogą mu one potwierdzić, bądź też wykluczyć chorobę lub wadę serca pacjenta. Badania, które wykonuje kardiolog, to m.in.:
- EKG
- elektrokardiograficzny test wysiłkowy
- holter EKG
- holter ciśnieniowy
- RTG klatki piersiowej
- echo serca
- echokardiograficzna próba obciążeniowa
- radioizotopowe badanie SPECT
- rezonans magnetyczny
- pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa
- test pochyleniowy
- tomografia spiralna 32-rzędowa lub 64-rzędowa
Współczesna medycyna daje lekarzom wiele możliwości. Dostępne urządzenia są dużym ułatwieniem dla lekarzy oraz pacjentów. Diagnozę stawia się szybko, co pozwala na równie szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Wizyta u kardiologa
Serce jest najważniejszym organem w ciele człowieka. Pełni funkcję tzw. ”baterii”. Sytuacja niepokojące sprawiają, że ciało wysyła wszelkie sygnały ostrzegawcze, których nie należy lekceważyć, szczególnie w tym przypadku! Jakikolwiek ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, kołatanie serca lub nierówne jego bicie, zawroty głowy czy duszności są wystarczającym powodem, aby odwiedzić gabinet kardiologa. Nie należy zwlekać z wizytą, bowiem wczesna diagnoza daje o wiele więcej możliwości. Dokładny wywiad z lekarzem to pierwszy krok do sukcesu. Nie należy niczego pomijać, ponieważ w tym przypadku ważny jest każdy szczegół. Po rozmowie dojdzie do wstępnych ustaleń i do omówienia podejrzeń lekarza, które później potwierdzą lub wykluczą badania.