Jeśli chcesz pozbyć się samochodu, a nie masz czasu lub chęci na poszukiwanie nabywcy, świetną alternatywą dla standardowej sprzedaży jest skorzystanie z możliwości złomowania pojazdu. Oddając auto na złom możesz odzyskać część jego wartości, a także masz możliwość otrzymania zwrotu niewykorzystanego ubezpieczenia OC.
Cała procedura może się zamknąć w ciągu jednego dnia – pieniądze dostaniesz w gotówce od razu lub na konto następnego dnia. Złomowanie pojazdu to opcja, z której korzystają zarówno właściciele całkowicie sprawnych samochodów, jak i ci, którzy chcą do kasacji oddać wrak po pożarze czy zalaniu. Kiedy takie rozwiązanie najbardziej się opłaca?
Czym jest złomowanie?
Złomowanie auta polega na jego sprzedaży bezpośrednio do skupu. Należy tu podkreślić różnicę między złomowaniem a oddaniem do komisu – w komisie samochód czeka na nowego nabywcę, natomiast przy złomowaniu skup sam jest nabywcą. Prawo reguluje działanie skupów, czyli stacji demontażu pojazdów – te, które mają specjalne upoważnienie, mogą wystawić dokument potwierdzający złomowanie auta. Przepisy stanowią, że waga samochodu musi wynosić minimalnie 90% masy z dowodu rejestracyjnego. Za brakujące kilogramy skupy mają prawo domagać się kary, której wysokość nie może przekroczyć 10 złotych za kilogram.
Wybierając skup, dobrze jest w pierwszej kolejności przyjrzeć się opiniom na temat tych, które funkcjonują w okolicy. W dobrym skupie można wynegocjować sporą część wartości rynkowej pojazdu. Dużym atutem jest także dojazd do właściciela. Przykładowo, samochodowyskup.pl ze Szczecina dojeżdża pod wskazany adres z własną lawetą i dokonuje całej transakcji na miejscu. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się, jak przetransportować niesprawny samochód do skupu.
Sprzedaż w stacji demontażu – przebieg
W pierwszej kolejności należy umówić się na odpowiedni termin. Większość skupów na swoich stronach ma specjalny formularz kontaktowy, w którym wpisuje się podstawowe dane o samochodzie, takie jak model, waga i rocznik. Na tej podstawie skup może dokonać wstępnej wyceny. Po ustaleniu dogodnej dla obu stron daty i godziny następują oględziny. Każdy skup ma swój własny cennik, na podstawie którego ustala stawkę za pojazd – wartość pojazdu w skupie zależy od wielu czynników, do których przejdziemy później. Punkty zwykle mają też przygotowane swoje wzory umów kupna-sprzedaży. Właściciel musi mieć przy sobie z kolei dowód osobisty. Po wynegocjowaniu stawki pracownik skupu wydaje zaświadczenie o zezłomowaniu oraz unieważnia tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny. W przypadku wystawienia karty pojazdu, ją także należy unieważnić. Były już posiadacz samochodu ma 30 dni na wyrejestrowanie – w tym celu musi udać się do wydziału komunikacji, gdzie składa odpowiedni wniosek i uiszcza opłatę w wysokości 10 złotych.
Ile możesz na tym zyskać?
Jak już wspomnieliśmy, każdy skup ma inny przelicznik. Najczęściej bierze się pod uwagę takie czynniki jak:
- model, marka i rocznik
- masa pojazdu
- udokumentowana historia serwisowania
- wygląd tapicerki, dodatkowe wyposażenie (takie jak klimatyzacja czy podgrzewanie kierownicy i siedzeń)
- kolor i stan lakieru
- wszelkie uszkodzenia.
Skupy po nabyciu samochodu albo go sprzedają innemu klientowi, albo wydobywają z niego części, które nadają się do dalszej eksploatacji. Dlatego czynników wpływających na cenę jest naprawdę sporo i trudno określić, ile faktycznie można zarobić na sprzedaży samochodu. Za same alufelgi zwykle można otrzymać nawet sto złotych. W profesjonalnych skupach można zyskać około 60-80% wartości rynkowej pojazdu, a w niektórych nawet 90%.
Kiedy warto?
- Sprzedaż samochodu w skupie opłaca się, jeśli chcesz pozbyć się wraku. Skupy najczęściej przyjmują samochody także po zalaniach, pożarach czy poważnych wypadkach. Z nich także bowiem można wydobyć części, na których możesz zarobić.
- Skup to doskonałe rozwiązanie, gdy masz za mało czasu na szukanie nowego nabywcy. Wielu kierowców niechętnie podchodzi do sprzedaży samochody w Internecie – jest to bowiem dość czasochłonne.
- Jeśli naprawy w przypadku Twojego pojazdu są już nieopłacalne i wiesz, że znalezienie klienta może być trudne, zastanów się nad skupem. Pamiętaj jednak, by wybrać skup, który dojedzie do Ciebie z lawetą.
Zalety złomowania
Złomowanie przede wszystkim jest mało czasochłonne. Najczęściej można się umówić ze skupem na ten sam dzień lub następny, więc nie trzeba długo czekać na zysk. Pieniądze zwykle otrzymasz w gotówce lub, jeśli będzie Ci to bardziej odpowiadać, przelewem na konto od razu po transakcji. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dopiero rozglądasz się za nowym pojazdem. To także dobre wyjście, gdy samochód ma małe szanse na sprzedaż na rynku – czyli w przypadku wraków i samochodów powypadkowych lub poważnie uszkodzonych.