Nasze ogrody pełne są pięknych i atrakcyjnych roślin, pochodzących z różnych części świata. Jedną z nich jest również ciekawa i niezwykle aromatyczna kocanka włoska, która ze względu na swój zapach bywa nazywana też „curry” lub „maggi”. To szczególne skojarzenie nie jest przypadkowe, gdyż silny, ziołowy zapach jej liści, do złudzenia przypomina aromatyczną, indyjską przyprawę curry
Kocanka włoska to nie tylko jedna z najładniejszych roślin ozdobnych, jest również ziołem, którego kwiaty posiadają lecznicze właściwości. I właśnie z tego względu warto dołączyć ją do domowej apteczki zdrowia.
Kocanka włoska (curry) – charakterystyka rośliny
Kocanka włoska – jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Włoch, ale też innych krajów południowej Europy, gdzie dzięki odpowiednio wysokim temperaturom i braku ostrych zim, panują idealne warunki do jej rozwoju i rozmnażania. Wyglądem przypomina rozmaryn – posiada bardzo podobne „omszałe”, podłużne listki, które wyglądają bardziej jak igły. Dorasta do około 70 centymetrów wysokości (jednoroczne do 30 cm), jest rośliną zimozieloną a w naszym klimacie jednoroczną (aczkolwiek, potrafi przetrwać w gruncie łagodną zimę). Jeśli nie chcemy ryzykować pozostawiając ją na zewnątrz, zabierzmy ją na zimę do ciepłego i nasłonecznionego pomieszczenia i nie zapomnijmy podlewać, ponieważ kocanka nie wchodzi w okres spoczynku. Można ją również z powodzeniem uprawiać w domu, w donicy. Latem, mniej więcej w maju, pojawiają się drobne żółte kwiaty i to właśnie one stanowią rezerwuar substancji czynnych wykorzystywanych w celach leczniczych. Należy je jednak zbierać dopiero w lipcu.
Właściwości lecznicze kocanki włoskiej
Najważniejszym działaniem leczniczym kocanki są jej właściwości antyhistaminowe a więc hamowanie wytwarzania histaminy, która odpowiada za nieprawidłowe reakcje naszego organizmu na alergeny. Kocanka jest doskonałym środkiem oczyszczającym organizm, obniża poziom cholesterolu, jest moczopędna, działa wykrztuśnie i wspomaga trawienie. Przemywanie twarzy odwarem z kocanki leczy trądzik. Wspomaga również gojenie ran i leczenie zakażeń. Wykazuje ponadto działanie holistyczne, ponieważ wspomaga pracę układu nerwowego i oddechowego oraz reguluje pracę serca. Działanie obkurczające na naczynka pomaga pozbyć się siniaków, opuchnięć czy wybroczyn. Szczególnie cenny (i szczególnie drogi) jest olejek eteryczny pozyskiwany z kocanki, posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Warto również wiedzieć, że kocanki włoskie są używane od wieków w medycynie ludowej we Włoszech. Uważa się, że najlepszy olejek z kocanek włoskich pochodzi z Korsyki.
Substancje czynne
Są to m.in.: acetofenony, floroglucyny, triperpenoidy, seskwiterpeny, flawonoidy. Olejek eteryczny natomiast w swoim składzie zawiera: nerol, neryl acetate, geraniol, linalol i pinene.
Zastosowanie kocanki włoskiej
Kocanka włoska stosowana jest jako aromatyczna przyprawa do dań mięsnych, ryb, warzyw, sałatek czy białych serów. Poleca się ją także do dań z kurczaka szczególnie tych z ryżem., gałązki kocanki można wrzucać do wody na krótko przed końcem gotowania aromatyzując w ten sposób ryż. Suszone liście kocanki sprawdzają się natomiast w ziołowych saszetkach przeciwko molom, a suszone kwiaty są idealnym dodatkiem do aromatycznych mieszanek typu potpourri. Całe gałązki razem z liśćmi i kwiatami to również dobry materiał na suszone bukiety, choć kwiaty podczas suszenia tracą nieco swój kolor. Rośliny można też wykorzystać do przygotowania aromatycznej kąpieli odprężającej lub olejku zapachowego, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, a nawet przeciwbólowe.