Wiadomoto Zdrowie Leczenie łysienia androgenowego u kobiet

Leczenie łysienia androgenowego u kobiet

7 min czytania
0
268
lysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe w przypadku kobiet, jest choroba bardzo wstydliwą. Jak wiadomo, włosy dla każdej kobiety, są ważnym atrybutem kobiecości, atrakcyjności, a nawet poczuciem pewności siebie. Łysienie u kobiet, jest spowodowane hiperandregonizmem, czyli nieprawidłowościami hormonalnymi. Jak się objawia łysienie androgenowe u kobiet? Jak je leczyć?

Czym jest łysienie androgenowe i jakie są jego przyczyny?

Utrata włosów u kobiet, jest całkiem naturalnym procesem, na który wpływ ma wiele czynników. Codziennie tracimy nawet do 150 włosów, i jest to naturalna kolej rzeczy. Natomiast problem pojawia się wówczas, gdy nasze włosy wypadają w znacznie większej ilości, i widoczne są znaczne prześwity skóry. Łysienie androgenowe, w pierwszej kolejności charakteryzuje się utratą włosów najczęściej w okolicy czoła. Widoczne jest również, znaczne przerzedzenie włosów widoczne na linii przedziałka.  Taka utrata włosów, spowodowana jest nadmiarem androgenów, czyli męskich hormonów. Każda kobieta posiada androgeny, jednak problem pojawia się, kiedy żeńskie hormony nie są w stanie zadbać o ich prawidłowy bilans. Zaburzona gospodarka hormonalna, powoduje, iż zaburzony zostaje cykl wzrostu włosy, a same mieszki włosowe są zminiaturyzowane. Zaburzony cykl wzrostu włosa, to również wolniejsze odrastanie, włosy stają się krótsze, cieńsze i słabsze.

W przypadku kobiet, nadmiar androgenów zazwyczaj ma podłoże genetyczne, jednak do przyczyn łysienia androgenowego zaliczamy również:

  • Anemia
  • Choroby tarczycy
  • Nowotwory nadnerczy
  • Zespół policystycznych jajników
  • Nowotwór jajników
  • Zespół Cushingua
  • Stosowanie antykoncepcji

Diagnostyka łysienia androgenowego u kobiet

W przypadku tego rodzaju łysienia u kobiet, dużą rolę odgrywa szybka diagnostyka. Nie tylko ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia, ale również na postępującą chorobę, a w tym przypadku włosy będą wypadać na całej powierzchni głowy.  Rozpoznanie łysienia androgenowego, opiera się głównie na badaniu hormonów. Istotną kwestią jest fakt, iż u kobiet problem z tym łysieniem może pojawić się, w ciąży, w okresie menopauzy, jednak najczęściej uaktywnia się po 30 roku życia.

Jak wygląda leczenie łysienia androgenowego u kobiet?

Leczenie łysienia androgenowego typu żeńskiego,  opiera się głównie na wyregulowaniu gospodarki hormonalnej.  Z pomocą przychodzi nam leczenie ogólnoustrojowe, miejscowe oraz zabiegi medycyny estetycznej. W przypadku medycyny estetycznej, coraz więcej kobiet, decyduje się na pomoc sprawdzonych klinik. Istnieje wiele zabiegów, które mają za zadanie pobudzić cebulki włosowe do regeneracji, a dodatkowo odżywić skórę głowy. Do takich zabiegów zaliczamy:

Jednak należy pamiętać, że najważniejszym elementem terapii jest regulacja hormonów. Kolejnym etapem jest zastosowanie leczenia miejscowego, w postaci wcierek. Ważną kwestia jest również odpowiednia suplementacja, oraz prawidłowe odżywianie. Dostarczanie witamin, czy kwasów tłuszczowym, ma również duże znaczenie. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie produkty do pielęgnacji włosów, oraz skóry głowy.

Jak działa genetyka?

Kobiety, które mają problem z łysieniem androgenowym przez genetykę, mogą mieć poziom androgenów w normie.  Takie sytuacje zdarzają się, kiedy odziedziczone zostały predyspozycje do nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych. Jeżeli u naszych rodziców, występuje problem z łysieniem androgenowym, niestety istnieje ryzyko, że u nas również ten problem się pojawi.

Kiedy i gdzie szukać pomocy?

Jeżeli zauważysz, że Twoje włosy nadmiernie wypadają, stają się słabsze, a ich kondycja nie jest dobra, skorzystaj z pomocy dermatologa lub trychologa. W przypadku problemów z włosami, bardziej wskazana jest wizyta u dobrego trychologa, czyli specjalisty od skóry głowy oraz włosów. Nie ma co zwlekać z taką wizytą, ponieważ wczesne wykrycie łysienia androgenowego typu żeńskiego, daje szansę aby uniknąć łysiny. W Polsce, aktualnie najlepszym trychologiem jest Piotr Turkowski z Warszawy. Więc jeżeli szukasz pomocy w zdiagnozowaniu problemu, skontaktuj się z OT CO Clinic.

Comments are closed.