Migdały znane są na całym świecie nie tylko dzięki doskonałemu smakowi, ale przede wszystkim niezwykłej zawartości cennych dla zdrowia składników odżywczych. Produkt ten często spożywany jest przez osoby, które przywiązują szczególną uwagę do swojego odżywiania oraz wyglądu sylwetki. Ponadto, wybierany jest przez osoby zmagające się na co dzień z nadmiernym stresem. Są bogactwem przede wszystkim zdrowych kwasów tłuszczowych i witaminy E.
Migdał co to jest
Migdały noszą miano „królów orzechów” pomimo, że nimi nie są. Są to nasiona owoców migdałowca. Dzięki dużej zawartości cennych dla zdrowia witamin, minerałów oraz substancji odżywczych są bardzo cennym dodatkiem w codziennej diecie. Migdały z zewnątrz pokryte są delikatną, brązową skórką o lekko wyczuwalnym gorzkawym posmaku. Migdały często wykorzystywane są do produkcji mąki, która szczególnie ceniona jest przez osoby na diecie bezglutenowej. Ponadto, migdały wykorzystywane są do produkcji pasty migdałowej o wyjątkowych wartościach smakowych i odżywczych.
Jak spożywać migdały
Ze względu na sporą wartość energetyczną, spożywanie migdałów w nadmiernych ilościach może przyczynić się do szybkiego przyrostu masy ciała. Dlatego też, przyjmuje się, iż każdego dnia powinniśmy spożywać nie więcej niż 40 g nasion migdałowca. Migdały możemy jeść na wiele różnych sposobów: na surowo, w formie przekąski między posiłkami z dodatkiem świeżych owoców oraz jogurtu naturalnego oraz na ciepło, w roli smacznego dodatku do domowych ciast, ciasteczek czy owsianek.
Właściwości odżywcze migdałów i ich wpływ na nasze zdrowie
Naukowcy wskazują, iż migdały stanowią doskonałe źródło niezbędnych dla zachowania dobrego zdrowia witamin i minerałów. Dzięki zawartości Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, regularnie spożywane migdały (w połączeniu ze zdrowia dietą oraz systematyczną aktywnością fizyczną) są w stanie wpłynąć na zminimalizowanie ryzyka rozwoju chorób serca w przyszłości. Co ważne, są one również źródłem cennych w walce z problemem nadciśnienia flawonoidów. Natomiast, za sprawą witaminy E, wprowadzenie migdałów do swojej zdrowej diety przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu. Warto również wiedzieć, iż nasiona migdałowca mogą wpłynąć na:
- Poprawę poziomu odpowiedzi na insulinę;
- Usprawnienie procesu odchudzania;
- Zwiększenie odporności na stres;
- Zwiększenie zdolności do koncentracji;
- Zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji;
- Poprawę wydolności mięśni;
- Wzmocnienie i poprawę wyglądu naszej skóry, włosów i paznokci.
Gdzie kupować migdały i jaka jest ich cena
Cena migdałów przede wszystkim uzależniona jest od ich wagi oraz producenta. Niemniej jednak, za opakowanie o wadze 1kg migdałów ze skórką zapłacisz około 30,00 do nawet 90,00 zł. Migdały dostępne są wszędzie, w supermarketach, sklepach ze zdrową żywnością i w sklepach internetowych. Staraj się wybierać migdały całe, czyli takie, które są najmniej przetworzone. Dzięki temu uzyskasz pewność, że znajduje się w nich wszystko to, co cenne dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Czy warto obierać migdały z brązowej skórki
Jeśli chcesz pozbyć się skórki z migdałów, na kilka minut namocz je w ciepłej wodzie, a następnie usuń skórkę przy pomocy łyżeczki albo małego nożyka. Jeśli nie masz na to czasu, wybierz migdały w formie płatków lub słupków, które przed zapakowaniem zostały pozbawione skórki mechanicznie. Warto jednak pamiętać, że to w całych migdałach znajdziemy najwięcej cennych dla zdrowia składników odżywczych.
Podsumowanie
Migdały to nie tylko smaczny dodatek do ciast, czy deserów, ale również niezrównane źródło cennych dla zdrowia witamina i składników mineralnych. Jeśli chcesz się o tym przekonać, wprowadź migdały do swojej diety już dziś. Pamiętaj jednak, aby w ciągu doby nie spożywać więcej niż 40 g niniejszego produktu.