Nasiona konopi coraz częściej można spotkać w sklepie na półkach z biożywnością. Dzięki swoim unikalnym cechom pozytywnie wpływają na organizm, dlatego nazywane są super żywnością. Jakie dokładnie właściwości kryją w sobie nasiona konopi oraz jak je wykorzystać w diecie?
Jakie właściwości mają nasiona konopi?
Nasiona konopi siewnej określane są jako superskładniki diety, ponieważ mają idealny dla człowieka stosunek kwasów omega – 6 i omega – 3, czyli 3:1. Organizm sam nie potrafi ich syntetyzować, dlatego należy je dostarczać z pożywieniem. Stosunek ten jest określany jako idealny, ponieważ kwasy omega – 6 wykazują działanie prozapalne, a kwasy omega – 3 przeciwzapalne. Nieprawidłowa proporcja spożywania ich może doprowadzić między innymi do zapalenia stawów. Dlatego ważne jest zachowanie balansu, w którym pomogą nasiona konopi. Nasiona dodatkowo wspomogą układ krwionośny zmniejszając ryzyko zawału serca, zaburzeń rytmu i powstawania zakrzepów.
Dodatkowo zawierają 10 aminokwasów, przez co są doskonałym źródłem białka. Jest ono porównywalne do białek zwierzęcych, ale w przeciwieństwie do nich nie dostarcza cholesterolu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, które w dużych ilościach mogą przyczyniać się do powstawania blaszek miażdżycowych. Dodatkowo białka nasion konopi są lepiej przyswajalne niż z soi.
Nasiona konopi są bogate w witaminy i składniki mineralne. Zawierają między innymi witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem. Dodatkowo wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych oraz obniża ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Nasiona konopi zawierają też cynk, który zapewnia zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo są dobrym źródłem żelaza, wapnia oraz magnezu.
Jakie zastosowania mają nasiona konopi?
Nasiona konopi mają szerokie zastosowanie w dziedzinie nauki, przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym.
Jak mówi ekspert ze sklepu Pan Pestka: „Nasiona konopi zyskują na popularności. Mogą być wykorzystane w celach kolekcjonerskich lub do pozyskania oleju konopnego. Jest on dobrym źródłem CBD, czyli kannabidiolu. Olej konopny wykazuje działanie łagodzące lęki, stany depresyjne, a także zaburzenia nastroju”.
Nasiona konopi przez swoje prozdrowotne właściwości znalazły szerokie zastosowanie w kuchni, szczególnie ze względu na lekko orzechowy posmak. Można wykorzystać je do domowych wypieków, na przykład chleba lub bułeczek. Mogą też być dodatkiem do koktajli owocowych, jak i warzywnych sałatek z dodatkiem jogurtu naturalnego.