Olej konopny w ostatnim czasie mocno zyskał na popularności. Coraz częściej można go kupić jako dodatek do gotowania albo w sklepach ze zdrową żywnością. Taki olej ma również właściowści prozdrowotne.
Olej konopny – olej z marihuany
Olej konopny powstaje z konopi siewnej rosnącej w Polsce. Konopia siewna z nazwy i budowy przypomina słynną konopie indyjską – marihuanę. Jednak nie posiada ona właściwości psychotropowych, ponieważ nie zawiera THC – odpowiedzialnego za halucynacje. Powszechnie uważa się, że istnieje tylko jeden rodzaj konopi – konopie indyjskie. Swoją popularność zyskały przede wszystkim z racji ich wykorzystania – głównie halucynogennego oraz leczniczego. Jednak nie należy zapominać, że do tego gatunku należą także konopie siewne, które nazywane również są włóknistymi, a z nich pozyskiwany jest olej. Konopie siewne zaliczane są do ziół i mają one długie, cienkie kwiaty oraz spiczaste liście. W Polsce konopia już od wielu lat wykorzystywana była jako roślina przemysłowa, z której pozyskiwane są włókna oraz nasiona.
Tłoczony jest na zimno w temperaturze 40 st. C. Cechuje go ziemisty smak oraz zapach o nucie orzechów lub słonecznika. Z powodu swojej konsystencji i właściwości nie zaleca się podgrzewania oleju ani smażenia. Powinno się go spożywać wyłącznie na surowo, w takiej postaci jakiej docelowo jest. Wówczas zachowuje swoje drogocenne dla zdrowia właściwości lecznicze.
Pochodzenie oleju konopnego
Olej pozyskiwany jest z nasion, z legalnych plantacji konopi siewnych. Konopie siewne pochodzą z Azji Środkowej, gdzie przez setki lat ich włókna wykorzystywano do produkcji:
- papieru
- żagli
- lin
Wyciskany z nich olej stosowany był do łagodzenia zmian skórnych. W nowożytnej Europie nie zyskał jednak większego uznania, i do niedawna wykorzystywano je wyłącznie w przemyśle chemicznym jako składnik farb i lakierów. Problem ich popularności był związany z trwającą przez lata kampanią przeciw stosowaniu konopi indyjskich i z zakazem ich uprawy. Jednak ukazała się ich odmiana – konopie siewne, które są pozbawione właściwości narkotycznych.
Właściwości oleju konopnego
Wśród różnych olei roślinnych, znajduje się w czołówce pod względem właściwości pielęgnacyjnych. Wynika to z tego, iż w jego składzie znajduje się aż 80% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pozyskiwany z nasion dzięki swojemu bogactwu składników odżywczych, odżywia ludzki organizm od wewnątrz i działa kojąco od zewnątrz. Oto jego główne właściwości:
- zapobiega rozwojowi takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze
- działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i kojąco na rany i skórę
- łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego
- powoduje obniżenie poziomu cholesterolu we krwi
- hamuje namnażanie się tkanki nowotworowej
- łagodzi bóle reumatyczne
- poprawia stan włosów, skóry i paznokci
- wspomaga pracę wątroby oraz nerek
- poprawia odporność organizmu i działanie układu autoimmunologicznego
- łagodzi stany zapalne wewnątrz organizmu
- przeciwdziała łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry oraz innym chorobom naskórka