Kupno używanego samochodu z pewnością jest sporym wyzwaniem. Decydując się na używane auto niestety nigdy nie mamy całkowitej pewności co do jego historii czy też warunków, w jakich było eksploatowane. Możemy jednak ograniczyć ryzyko, stosując się do prostych porad, które zaprezentujemy w dzisiejszym wpisie.
Na początek określamy budżet
Warto najpierw określić kwotę, jaką możemy wydać na zakup samochodu. W ten sposób łatwiej możemy określić konkretny cel. Należy jednak pamiętać, że po zakupie niezbędne będzie ubezpieczenie i rejestracja pojazdu – trzeba mieć to na uwadze planując budżet.
Dokładnie przeglądamy ogłoszenia
Jeśli chodzi o samochody używane ogłoszeń jest mnóstwo. Jeśli już zdecydujemy się na konkretny samochód, warto wykonać telefon i zapytać o interesujące nas rzeczy. Najważniejsze czynniki to między innymi:
- przebieg,
- stan techniczny,
- ostatnie naprawy i wymiany części,
- historia wypadkowa.
Dobrze jest wypytać o te kwestie nawet jeśli są one zawarte w ogłoszeniu. W rozmowie na żywo możemy wyczuć, czy sprzedający śmiało i pewnie odpowiada na pytania. Jeśli tak, bardzo prawdopodobne, że pojazd będzie wyglądał i miał parametry takie, jak podano w ofercie. Jest to bardzo ważne, aby dokładnie zweryfikować wszystkie niezbędne informacje, szczególnie, jeśli czeka nas długa podróż.
Weryfikujemy stan techniczny
Pierwszą i chyba najbardziej istotną zasadą jest to, że samochody używane powinniśmy oglądać na dworze, w ciągu dnia. Po zmroku trudniej nam będzie zauważyć ewentualne wgniecenia czy na przykład rdzę.
Aby dokonać dobrej weryfikacji stanu technicznego pojazdu wcale nie musimy znać się na samochodach. Warto znaleźć warsztat, który samochody używane sprawdzi za nas. Najlepiej jest udać się do ASO. Można wybrać się również na stację diagnostyczną, jednak tam sprawdzimy jedynie podstawowe rzeczy. Zlecając weryfikacje samochodu należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- badanie grubości lakieru oraz ocena powłoki lakierniczej,
- sprawdzenie, czy pojazd nie brał udziału w poważnym wypadku,
- weryfikacja oznaczenia szyb i ich zgodność z rocznikiem produkcji auta,
- kontrola stanu ogumienia,
- badanie hamulców, zawieszenia oraz układu kierowniczego.
Jeśli nie zdecydujemy się na zlecenie oględzin auta u mechanika, koniecznie skorzystajmy z jazdy próbnej. Podczas niej zwróćmy uwagę na każde niepokojące zachowanie samochodu.
Bezpieczna transakcja
Kupno używanego samochodu to również formalności, o których nie możemy zapomnieć. Sprzedawca powinien mieć przy sobie komplet dokumentów potwierdzających między innymi odbyte przeglądy oraz faktury za naprawy.
Następnym krokiem jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Najważniejsze, aby została ona sporządzona w dwóch egzemplarzach – będzie potrzebna do późniejszych czynności urzędowych.
Przed upływem dwóch tygodni od zakupu należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W tym celu trzeba udać się do Urzędu Skarbowego mając przy sobie umowę – będziemy musieli wypełnić również deklarację PCC-3 i zapłacić podatek w wysokości 2proc. wartości samochodu. Ostatnim krokiem będzie zarejestrowanie pojazdu w Urzędzie Miasta, co należy zrobić w ciągu 30 dni od zakupu.