Wiadomoto Dom Oznaczenia na środkach chemicznych w domu

Oznaczenia na środkach chemicznych w domu

7 min czytania
0
1,395
oznaczenia srodkow chemicznych

W każdym domu w Polsce każdego dnia korzysta się ze środków chemicznych podczas sprzątania czy prac w ogródku albo warsztacie. Te substancje mogą być jednak niebezpieczne dla zdrowia, o czym informują specjale symbole zastosowane na opakowaniach przez producentów. Co oznaczają te grafiki i o jakich zagrożeniach przestrzegają?

Jakie niebezpieczne substancje znajdziemy w domu?

Przede wszystkim jest to chemia gospodarcza używana do codziennych czynności. Detergenty, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, odkamieniacze, preparaty do udrażniania rur – każdy z nich jest potencjalnie niebezpieczny i może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Również środki w postaci aerozolu jak na przykład dezodoranty, lakiery do włosów czy odświeżacze powietrza stanowią potencjalne zagrożenie. Dlatego też na pojemnikach i opakowaniach tych środków i substancji stosuje się specjalne oznaczenia, czyli piktogramy clp, które ułatwiają identyfikację niebezpieczeństwa oraz wskazują, jak zachowywać się stosując preparaty i czego unikać.

Jak wyglądają oznaczenia środków chemicznych?

Zastosowane piktogramy bardzo dobrze wyróżniają się na pudełkach, aerozolach i opakowaniach i są dobrze zauważalne. Zazwyczaj umieszcza się je z tyłu w pobliżu składu. Są to kwadratowe znaczki, które „postawione” są na jednym z wierzchołków. Na białym tle umieszczono czarny symbol związany z zagrożeniem, a całość otoczona jest przez czerwoną ramkę ostrzegawczą. Takie znaki są łatwe do odczytania i interpretacji, a także są powszechnie używane.

Rodzaje zagrożeń

Każdy z piktogramów clp przypisany jest do innego rodzaju zagrożenia. Warto nauczyć się przynajmniej tych najczęściej spotykanych, tak aby mieć świadomość niebezpieczeństwa płynącego ze stosowania danego kosmetyku czy środka chemicznego. Na tabliczkach zastosowano następujące symbole:

 • Eksplodująca kula z odłamkami – oznacza produkt wybuchowy
 • Płomień – oznacza produkt łatwopalny
 • Koło z płomieniami – oznacza produkt utleniający
 • Butelka – oznacza produkt pod ciśnieniem
 • Kapiące fiolki umieszczone nad dłonią i powierzchnią – oznacza produkt żrący
 • Czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami – oznacza produkt bardzo toksyczny
 • Człowiek z uszkodzoną klatką piersiową – oznacza produkt poważnie zagrażający zdrowiu
 • Drzewo bez liści i martwa ryba – oznacza produkt niebezpieczny dla środowiska

Bardzo często na opakowaniach przemysłowych środków chemicznych i chemii gospodarczej można spotkać ogólny piktogram clp w postaci dużego wykrzyknika. Nie służy on do oznaczania konkretnego zagrożenia, ale bardzo dobrze pełni funkcję ostrzegawczą i powinien skłaniać do zachowania ostrożności podczas korzystania z danej substancji.

Jakie skutki może mieć korzystanie z niebezpiecznych substancji i środków chemicznych?

Chyba nikt nie spodziewa się tego, że w domu może czyhać na niego bardzo duże niebezpieczeństwo. A wystarczy tylko nieodpowiednie obchodzenie się z pojemnikiem z aerozolem lub używanie rozpuszczalnika w kiepsko wentylowanym pomieszczeniu, aby odbiło się to na naszym zdrowiu. W zależności od rodzaju zagrożenia używanie chemii gospodarczej i innych środków może powodować bóle i zawroty głowy, podrażnienia skóry, oczu i dróg oddechowych, poparzenia czy trudności z oddychaniem. W ekstremalnych sytuacjach może dojść do pożaru, a nawet wybuchu. Wystarczy tak naprawdę chwila nieuwagi a czasami najzwyklejszy pech. Dlatego też podczas korzystania z substancji chemicznych, czy to w domu czy w pracy, powinno się korzystać ze środków ochrony jak rękawice czy maseczki, a także zachować dużą ostrożność.

One Comment

 1. Anna

  29 lipca 2021 at 13:08

  Bardzo ciekawy i merytoryczny wpis. Wiele nowych informacji się z niego dowiedziałam. Wcześniej nie byłabym w stanie wyjaśnić wszystkich symboli na tabliczkach. Teraz już wiem!