Każdy człowiek, bardzo dobrze zna swój organizm i jego funkcjonowanie. Zdarzają się sytuacje, w których nasz organizm, daje nam sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Objawy jakie nam wysyła są różne, bywają to zwykłe zawroty głowy, zmęczenie, a zdarzają się sytuacje niecodzienne oraz zaskakujące. Tak zdarza się w przypadku gdy palce w naszych dłoniach nabierają dziwnego kształtu. Wyraźnie widać opuchliznę oraz charakterystyczny okrągły kształt opuszka. Jest to objaw choroby zwanej palcem pałeczkowatym.
Palce pałeczkowate – co to za choroba ?
Choroba nazywana palcami Hipokratesa, a także pałeczkami Dobosza to objaw choroby, która najczęściej jest wynikiem długiego niedotlenienia, a także wielu innych chorób oraz powikłań. Występuje głównie w dłoniach, ale również zdarzają się przypadki wystąpienia tej choroby w stopach. Zmiany które kształtem przypominają szkiełko zegarka, są zupełnie bezbolesne.
Palce pałeczkowate od urodzenia – przyczyny
Wyróżniamy dwa rodzaje palca pałeczkowatego: wrodzoną oraz nabytą.
Zdecydowanie częściej występuje w postaci nabytej, która sygnalizuje o stanie chorobowym w naszym organizmie. Jakie są przyczyny pałeczek Dobosza? :
- przyczyny płucne np: rak, mukowiscydoza, ropniaki
- przyczyny sercowe np: choroby tętnic, zapalenie wsierdzia, wady serca
- choroby układu oddechowego np: rak, marskość wątroby, zapalenie jelit
- zaburzenia endokrynologiczne np: choroba Gravesa, nadczynność tarczycy
- choroby reumatologiczne
- zaburzenia odżywiania
- zaburzenia hormonalne
- narkomania
Jeżeli pałeczkowate palce występują obustronnie, wtedy mamy styczność z sinicą czyli niedotlenieniem organizmu. Pojawienie się deformacji w jednej dłoni sugeruje upośledzenie krążenia tętniczego w ręce lub stopie na której wystąpiły palce pałeczkowate. Może również to świadczyć o zapaleniu tętnicy.
Palce pałeczkowate – leczenie
Lista chorób które mogą być związane z palcami pałeczkowatymi jest bardzo długa. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zniekształcenia palców w dłoniach, pilnie zgłoś się do lekarza. Być może będzie to oznaka poważniej choroby, i konieczne będzie odpowiednie leczenie. Po dokładnym wywiadzie, lekarz prowadzący podejmie decyzje o wykonaniu potrzebnych badań, aby potwierdzić diagnozę.
Wywiad lekarza może obejmować zdobycia informacji na temat:
- problemów z oddychaniem
- wysiłku fizycznego
- bóli i ucisków w klatce piersiowej
- omdleń oraz bóli głowy z zawrotami
- zmian skórnych
- wyników ostatnich badań
- ogólnego samopoczucia oraz jakości snu
- uzależnień
- naszej pracy
Po rozpoznaniu właściwej diagnozy, oraz odpowiednim leczeniu, palce pałeczkowate powinny zniknąć. Nie stosuje się w leczeniu tej przypadłości rehabilitacji. Zdecydowanie nie należy ich lekceważyć, ponieważ są dla nas bardzo ważnym alarmem naszego organizmu.