Wiadomoto Zdrowie Palma sabałowa – właściwości i zastosowanie

Palma sabałowa – właściwości i zastosowanie

11 min czytania
0
42
palma sabałowa

Palma sabałowa to gatunek rośliny z rodziny arekowatych. Rośnie w Ameryce Północnej i ma liczne zastosowania w medycynie naturalnej, między innymi jako środek na problemy z prostatą i problemy z wypadaniem włosów. Z ekstraktu z palmy sabałowej produkowane są również suplementy diety i kosmetyki.

Palma sabałowa i jej właściwości

Palma sabałowa, to gatunek drzewa lub krzewu z rodziny arekowatych. Rośnie na terenach Ameryki Północnej, wzdłuż wybrzeża Atlantyku od Karoliny Północnej do Florydy. Ekstrakt z owoców palmy sabałowej ma zastosowanie w medycynie naturalnej a także kosmetykach. Palma sabałowa ma wiele właściwości leczniczych, w tym:

 • Wspomaga funkcjonowanie prostaty – dzięki zawartości składników aktywnych, palma sabałowa działa korzystnie na pracę prostaty, zmniejszając objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego
 • Działa przeciwzapalnie – składniki aktywne palmy sabałowej mają działanie przeciwzapalne, co pozwala na łagodzenie stanów zapalnych w organizmie
 • Wpływa na poziom hormonów – palma sabałowa może wpływać na poziom hormonów, w szczególności testosteronu i dihydrotestosteronu, co może mieć korzystny wpływ na problemy związane z owłosieniem, libido czy jakością nasienia u mężczyzn
 • Poprawia stan skóry i włosów – ekstrakt z palmy sabałowej znajduje zastosowanie również w kosmetyce, ponieważ ma korzystny wpływ na stan skóry i włosów
 • Wspomaga pracę układu moczowo-płciowego – palma sabałowa może korzystnie wpłynąć na problemy związane z oddawaniem moczu, a także z infekcjami dróg moczowych.

Palma sabałowa i jej zastosowanie

Palma sabałowa jest wykorzystywana głównie jako środek na problemy związane z układem moczowo-płciowym u mężczyzn. Ekstrakt z palmy sabałowej stosuje się także w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, zaburzeń oddawania moczu czy stanów zapalnych w obrębie układu moczowego. W medycynie naturalnej roślina ta jest również stosowana jako afrodyzjak i środek na problemy związane z funkcją seksualną u mężczyzn. W kosmetyce ekstrakt z palmy sabałowej znajduje zastosowanie w produktach pielęgnacyjnych do skóry i włosów.

Ekstrakt z palmy sabałowej można znaleźć w różnych suplementach diety. Palma sabałowa jest również składnikiem niektórych kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów, w szczególności produktów dla mężczyzn. W niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone czy Niemcy, dostępne są również soki i herbatki z palmy sabałowej.

Ekstrakt z wspomnianej palmy znajduje swoje zastosowanie również w produktach kosmetycznych dla mężczyzn, takich jak kremy do golenia, balsamy po goleniu, dezodoranty, szampony i odżywki do włosów, kremy do twarzy czy płyny do mycia ciała. Wiele z tych produktów ma za zadanie łagodzić podrażnienia skóry i działać przeciwzapalnie. W kosmetyce naturalnej ekstrakt z palmy sabałowej jest wykorzystywany jako składnik antybakteryjny i przeciwzapalny.

Palma sabałowa na wypadanie włosów

Palma sabałowa, a dokładniej jej ekstrakt jest stosowany w leczeniu łysienia androgenowego, czyli rodzaju wypadania włosów, który jest spowodowany czynnikami hormonalnymi. Według niektórych badań, palma sabałowa może znacznie pomóc w hamowaniu działania dihydrotestosteronu (DHT) – hormonu, który jest jednym z głównych czynników powodujących łysienie androgenowe u mężczyzn. Z tego powodu ekstrakt z palmy sabałowej może być składnikiem niektórych kosmetyków przeciw wypadaniu włosów, choć warto pamiętać, że skuteczność takich preparatów nie jest w pełni potwierdzona badaniami naukowymi i zawsze warto skonsultować się z dermatologiem w sprawie leczenia łysienia.

Jakie składniki zdrowotne posiada palma sabałowa?

Palma sabałowa zawiera wiele składników zdrowotnych, w tym:

 • kwas laurynowy,
 • kwas mirystynowy,
 • kwas oleinowy,
 • kwas palmitynowy,
 • kwas linolowy,
 • fitosterole,
 • karotenoidy,
 • flawonoidy
 • żywice.

Te związki chemiczne mają różne działania biologiczne, w tym właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne, antyandrogenowe i łagodzące objawy zapalenia prostaty. Ekstrakt z palmy sabałowej jest także źródłem fitosteroli, które mogą pomóc w regulacji poziomu cholesterolu we krwi.

Mydło z palmy sabałowej – dlaczego jest tak popularne?

Mydło z palmy sabałowej to produkt kosmetyczny, który jest wzbogacany o ekstrakt lub olejek z palmy sabałowej. Mydło takie może mieć wiele korzystnych właściwości dla skóry, m.in. działa antybakteryjnie, łagodzi podrażnienia i zmniejsza zapalenia skóry. Może być stosowane do mycia twarzy i ciała, zwłaszcza u osób, które mają skłonność do trądziku, egzemy, łuszczycy i innych schorzeń skórnych. Ponadto, ze względu na łagodzące działanie, może być stosowane również do mycia skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Jak można stosować palmę sabałową?

Palma sabałowa jest dostępna w różnych formach, w tym w postaci kapsułek, tabletek, płynów, ekstraktów i innych suplementów diety. Zazwyczaj zaleca się stosowanie palmy sabałowej w dawce 160-320 mg dziennie, ale oczywiście zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w sprawie odpowiedniej dawki i sposobu stosowania.

Jeśli chodzi o kosmetyki, które zawierają ekstrakt z palmy sabałowej, należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, ale zazwyczaj aplikuje się je bezpośrednio na skórę lub włosy, w zależności od rodzaju produktu. Warto jednak pamiętać, że palma sabałowa nie jest lekiem na choroby i nie powinna być stosowana w celu leczenia poważnych stanów zdrowotnych bez konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *