Włosy są wizytówką dla każdego z nas. Jednak nie zawsze są one chętne do współpracy. Suche, łamliwe, pozbawione blasku. Często problemem okazuje się nieodpowiednia pielęgnacja i zła dieta. Co więcej, włosy posiadają określoną porowatość. Jak to wygląda i na czym polega?
Porowatość włosów
Kondycja naszych włosów nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Zła pielęgnacja i nadużywanie środków oraz urządzeń do ich stylizacji, to jeden z głównych powodów. Jeśli chcemy, aby nasza wizytówka dobrze się prezentowała, trzeba zacząć od odpowiednich kosmetyków. Jednak nie wszystko takie proste, na jakie wygląda, bowiem kluczem do sukcesu jest określenie ich porowatości.
Krótko mówiąc, porowatość włosów oznacza stopień odchylenia warstwy zewnętrznej włosa, czyli łusek, od warstwy wewnętrznej (kory włosa). Możemy wyróżnić trzy rodzaje porowatości: niskoporowate – domknięte łuski przylegające do kory, średnioporowate – lekko odchylone łuski oraz wysokoporowate – łuski są mocno odchylone. Im bardziej włosy są zniszczone, tym łuski włosów są bardziej odchylone od rdzenia. Natomiast gdy są zdrowe, w odpowiedni sposób do niego przylegają. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie porowatości włosów, bowiem na jej podstawie możemy dobrać odpowiednią i świadomą pielęgnację.
Jak rozpoznać porowatość włosów?
Porowatość naszych włosów określamy na podstawie ich stanu. Należy mieć na uwadze, że częste farbowanie, używanie urządzeń do stylizacji o wysokiej temperaturze oraz brak odżywek, masek czy sprayów zabezpieczających wpływa na ich stan w największym stopniu. Jednak aby o nie zadbać należy posiadać przynajmniej podstawową wiedzą na temat pielęgnacji, którą określa m.in. właśnie porowatość włosów. Rodzaje porowatości:
- Niskoporowate – Włosy o niskiej porowatości są uznawane za zdrowe. Łuski przylegają do kory i są ściśle ułożone. Jednak należy wiedzieć, że niskopory są odporne na wszelkie stylizacje, ciężko o ich idealne ułożenie i mają problem z wchłanianiem wody. Ale to nie wszystko, bowiem są one również odporne na zniszczenia i oporne w oddawaniu właściwości odżywczych. Niskopory pięknie się prezentują, ponieważ nie puszą się i nie elektryzują. Dodatkowo są lśniące, co od razu przyciąga wzrok.
- Średnioporowate – Mówiąc krótko, średniopory to mieszkanka włosów niskoporowatych i wysokoporowatych. Występowaznie jest częste, bowiem nie trudno o doprowadzenie ich do takiego stanu. Włosy, które na ogół są w dobrej kondycji, można łatwo i szybko zniszczyć farbowaniem oraz agresywną stylizacją. Granice między rodzajami porowatości włosów są cienkie i mogą szybko ulec zmianie.
- Wysokoporowate – Włosy, które są totalnym przeciwieństwem niskoporów. Zaletą takiej porowatości jest fakt, że włosy zwykle są posłuszne i dobrze się układają. Natomiast wad znajdziemy więcej, bowiem włosy wysokoporowate są zniszczone, suche, łamliwe i strasznie się puszą. Źle znoszą ingerowanie suszarki, prostownicy czy lokówki.
Jak zadbać o włosy?
Kiedy porowatość nie jest już dla nas nieznanym tematem, warto zacząć obserwować swoje włosy. Kolejnym krokiem ku świadomej pielęgnacji będzie wieczorny przegląd dotychczasowych kosmetyków. Jeśli chcemy należycie zadbać o włosy, postępując zgodnie z ich potrzebami, konieczna będzie wymiana. Szczególną uwagę należy zwrócić na końcówki naszych włosów, bo to one mówią najwięcej. Świadoma pielęgnacja posiada same zalety i wbrew pozorom – nie kosztuje fortunę. Można znaleźć świetne kosmetyki w bardzo przystępnych cenach.
Test na porowatość włosów
Ostatnimi czasy w sieci jest dość głośno o świadomej pielęgnacji włosów. Pojawiają się przeróżne polecenia kosmetyków i poradniki. Wiemy jednak, że kluczem do sukcesu jest ustalenie porowatości włosów. Można zasięgnąć po test online, który przypomina krótki wywiad, a można wykonać taki test samemu, w domowych warunkach.
Potrzebna jest jedynie szklanka z letnią lub ciepłą wodą i jeden włos. Należy go wrzucić do szklanki i odczekać odpowiednio 5 do 10 minut. Po upływie tego czasu można określić porowatość włosa:
- Jeśli unosi się na powierzchni – mamy do czynienia z niskoporami.
- Jeśli włos zanurzył się tylko trochę, nasze włosy są średnioporowate.
- Natomiast włos wysokoporowaty pochłonie wodę i znajdzie się na samym dnie.