Wiadomoto Dom Skuteczna aranżacja wnętrz – 5 rad dla początkujących
Dom

Skuteczna aranżacja wnętrz – 5 rad dla początkujących

7 min czytania
1
141
aranzacja wnetrz

Aranżacja wnętrz jest sztuką kształtowania wnętrz w taki sposób, by odpowiadały na estetyczne i praktyczne potrzeby domowników. Od dawna nie jest to już domeną wyłącznie specjalistów. Każdy z nas może samodzielnie stworzyć piękny wystrój swojego domu. Oto 5 rad, z którymi aranżowanie będzie jeszcze łatwiejsze!

  1. Zadbaj o strefę wejściową

Niezależnie od tego, czy masz wydzielony przedpokój czy w Twoim domu po przekroczeniu progu wchodzi się od razu do części dziennej, to miejsce, które zasługuje na Twoją uwagę. Zadbaj, by w strefie wejścia zawsze panował porządek, dobre oświetlenie i przestronność – uzyskana między innymi za pomocą luster. Ogranicz ilość mebli – szafa i szafka na buty w zupełności wystarczą. Zwłaszcza w przypadku przedpokoju połączonego z salonem warto odróżnić jedną strefę od drugiej – zastosuj w tym celu w jednej z przestrzeni innego rodzaju posadzkę lub dodaj dywan.

  1. Światło słoneczne zawsze cenne

Mieszkanie pełne naturalnego światła jest przestronniejsze i po prostu lepiej się w nim żyje. Jeśli możesz, postaw na wielkoformatowe okna, a jeśli to nie wchodzi w grę, to nie obciążaj małych okien ciężkimi zasłonami, firanami ani roletami. W ciągu dnia pozostaw je odsłonięte lub otul tylko delikatnymi, jasnymi zasłonkami.

  1. Pozbądź się zbędnego sprzętu i dodatków

Każdy z nas ma grupę przedmiotów „przydasiów”, czyli takich rzeczy, które choć teraz się do niczego nie przydają, to kiedyś mogą się przydać. Jeśli jednak od roku nie sięgnąłeś/sięgnęłaś po daną rzecz – a więc nie okazała się ona potrzebna podczas żadnej z pór roku i żadnego ze świąt, możesz śmiało uznać ją za zbędną.

Pozbądź się takich sprzętów i dodatków, a zobaczysz, że aranżacja wnętrz od razu zyska na lekkości. Minimalizm nie bez przyczyny jest tak modny i pożądany – w takich wnętrzach żyje się spokojniej i można zaoszczędzić czas na mniejszej ilości rzeczy do wypolerowania podczas każdego sprzątania.

  1. Baw się kolorami

Kolory mają ogromną moc. Potwierdzają to badania psychologiczne, mówiące o tym, jak poszczególne barwy wpływają na nasz nastrój. Zielony wycisza, czerwony mobilizuje, brązowy uprzytulnia, żółty dodaje pozytywnej energii – to tylko kilka przykładów.

Nie bój się eksperymentować z kolorami w swojej aranżacji wnętrz. Jeśli zależy Ci na jak najbezpieczniejszym rozwiązaniu, jasne, postaw na biały kolor na ścianach, ale koniecznie dołącz do niego inną, wyrazistą barwę.

  1. Powtarzaj, stopniuj, kontrastuj

Kiedy już Twoja aranżacja wnętrz nabierze ogólnego zarysu, pora na jej dopracowanie. W tym celu pamiętaj o trzech ważnych etapach: powtarzaniu, stopniowaniu i kontrastowaniu.

Większy porządek w wystroju uzyskasz, wybierając jeden akcent, który pojawi się w każdym z pomieszczeń. To może być konkretny wzór lamp, ramki na zdjęcia lub ten sam kolor w dodatkach.

Z kolei dzięki stopniowaniu unikniesz aranżacyjnej nudy. Polega ono przede wszystkim na operowaniu nie tylko tą samą barwą, ale uwzględnianiu również jej odcieni oraz na wybieraniu tych samych przedmiotów, ale w różnych rozmiarach lub kolorach.

Kontrastowanie też ożywia aranżację wnętrz. I nie wymaga dużego nakładu środków. Po prostu daj się ponieść wyobraźni i łącz potencjalnie niepasujące do siebie elementy – okrągłe z kwadratowym, roślinne z geometrycznym. Pamiętaj tylko, by zachować umiar, a wszystko wyjdzie świetnie!

Podsumowanie:

  • Aranżacji wnętrz swojego domu lub mieszkania nie musisz powierzać specjaliście. Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu, energii i… poznasz pięć rad, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
  • Kluczem do aranżacyjnego sukcesu jest określenie swoich oczekiwań względem estetyki i funkcjonalności danego wnętrza.
  • Każda z zasad polega na wskazaniu, których elementów w aranżacji wnętrz nie warto pomijać, a które – choć początkowo mogą wydawać się – warto włączyć do wystroju.
Comments are closed.