Rekuperacja to system wentylacyjny coraz częściej wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie. Stosuje się go przede wszystkim przy projektowaniu domów pasywnych i energooszczędnych. System ten nie tylko pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu, ale także dobrze wpływa na samopoczucie mieszkańców oraz sprawia, że nasz dom staje się bezpieczny i zdrowy o każdej porze roku. Nawet zimą, gdy normy smogowe raz po raz biją rekordy, możemy cieszyć się czystym i odpowiednio nawilżonym powietrzem w naszym domu. Jak działa system rekuperacji?
Rekuperator stanowi serce rekuperacji, czyli systemu wentylacji mechanicznej. Maszyna ta jest odpowiedzialna za wciąganie powietrza w dwóch kierunkach jednocześnie. Za pomocą okrągłych kratek w suficie i ścianach system zasysa brudne, wilgotne i zużyte powietrze z naszych domów, jednocześnie zasysając i filtrując zimne powietrze z zewnątrz. W procesie wspomnianej filtracji rekuperator pobiera ciepło ze zużytego powietrza i ogrzewa nim zimne, przefiltrowane powietrze, nim trafi do naszego domu. W rezultacie otrzymujemy czyste, lekko ogrzane powietrze z zewnątrz, a w płynny sposób pozbywamy się brudnego powietrza z wewnątrz.
Największe zalety posiadania rekuperacji
Instalacja systemu rekuperacji wnosi do naszego życia znaczną liczbę korzyści – to właśnie dlatego coraz częściej staje się ona standardem w nowoczesnym budownictwie. Przede wszystkim montaż rekuperacji wiąże się z ogromną oszczędnością energii, gdyż dzięki jej zastosowaniu możemy zminimalizować straty cieplne powstałe w wyniku wentylacji nawet o 90 %, porównując je z tradycyjną instalacją grawitacyjną. Poza tym powietrze wtłaczane do naszego domu jest wolne od pyłków i zanieczyszczeń, dzięki czemu nie musimy dodatkowo inwestować w kosztowne oczyszczacze. Chcemy przecież żyć wraz z naszymi bliskimi w zdrowym i bezpiecznym środowisku.
Rekuperacja dobrze odprowadza także wilgoć oraz intensywne zapachy – jest to szczególnie przydatne w kuchni oraz łazience. Ponadto dzięki montażowi tego systemu nie musimy się martwić długo schnącym praniem, a całą instalacją możemy w łatwy sposób sterować – podobnie jak innymi elementami „smart-home”.
Co warto wiedzieć o rekuperacji przed montażem?
Pamiętajmy, że system ten najlepiej montować na etapie budowy domu. Oczywiście możemy zdecydować się na montaż rekuperacji w już postawionym budynku, jednak będzie się to wiązało ze znacznie większymi kosztami, a sam proces remontu może być uciążliwy dla mieszkańców. Ponadto warto zdecydować się na montaż systemu rekuperacji dopiero po przygotowaniu jej projektu. Nie zapomnijmy także o wyizolowaniu kanałów. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się w pełni efektywną i energooszczędną instalacją zapewniającą nam komfort i bezpieczeństwo każdego dnia.
Kluczowy jest także odpowiedni dobór urządzeń i akcesoriów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania rekuperacji. Niezależnie, czy jesteśmy na etapie doboru centrali nawiewnej, rur czy uszczelek, warto wybierać urządzenia tylko od sprawdzonych producentów. Jeśli jesteśmy zwolennikami zakupów online – co w dzisiejszych czasach jest niezwykle powszechne – możemy skorzystać z oferty renomowanych sklepów takich jak mateomarket.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko sporo zaoszczędzimy na zakupie sprzętu, ale także będziemy pewni, że otrzymane produkty spełniają wszelkie europejskie normy jakościowe.
Pamiętajmy, że budowa domu jednorodzinnego to inwestycja na dekady. Jeśli na etapie przygotowań wybierzemy instalacje najwyższej jakości, możemy być niemal pewni, że będzie ona dobrze pracować przez wiele lat. Decydując się na zakup rekuperatora, wybierajmy urządzenia o wysokiej klasie energetycznej, gdyż jest to system działający całą dobę. Niech serce systemu będzie silne, sprawne i energooszczędne.