Skuteczność metod antykoncepcyjnych określało się według skali Pearla, gdzie najmniej skuteczne metody miały przyporządkowany współczynnik o wartości 36, który oznaczał, że na 100 kobiet stosujących daną metodę 36 zaszło w ciążę. Natomiast najskuteczniejsze miały współczynnik o wartości 0,6.
Dostępne są różne rodzaje antykoncepcji od tych najbardziej prymitywnych jak kalendarzyk małżeński po inwazyjne jak domaciczna wkładka miedziana lub homonalna. Przyjrzyjmy się obecnie stosowanym metodom antykoncepcyjnym i ich skuteczności.
Kalendarzyk małżeński
Najmniej polecana metoda o wątpliwej skuteczności. Ma zastosowanie tylko u kobiet, które współżyją regularnie, mają regularne cykle, czas na monitorowanie swojego organizmu i notowanie takich parametrów jak temperatura ciała, rodzaj śluzu itp. Jeżeli kobieta zdecyduje się na tę metodę watro jednak wybrać się na USG do ginekologa i określić, w którym dniu cyklu występuje owulacja. Skuteczność tej metody wynosi od 1 do 4.
Prezerwatywa
Metoda, która zabezpiecza przed ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi droga płciową. Jest bardzo popularną metodą antykoncepcji u młodych ludzi. Łatwa w stosowaniu i nie ingeruje w organizm tak jak wkładka domaciczna czy tabletki hormonalne. Skuteczność tej metody wynosi od 3 do 7.
Tabletki, plastry
Metoda przeznaczona dla kobiet, które współżyją dość często i mają jednego partnera. Metoda ta wymaga regularnych wizyt u ginekologa i monitorowania stanu zdrowia poprzez wykonywanie okresowych badań np. prób wątrobowych. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych np. nadciśnienia, żylaków, spadku libido, wzrostu wagi. Skuteczność tabletek hormonalnych jako metody antykoncepcyjnej wynosi od 0,2 do 1,4.
Wkładka miedziana i inne
Wkładki domaciczne – przeznaczone dla kobiet dojrzałych, które rodziły przynajmniej raz. Jest wygodną metodą przeciwdziałania ciąży, gdyż nie trzeba o niej pamiętać, wystarczy regularnie kontrolować u ginekologa. Wkładki domaciczne wytwarzają w macicy mini stan zapalny, a także uwalniają hormony. Na rynku dostępna jest wkładka miedziana i wkładki hormonalne. Skuteczność wkładek domacicznych wynosi od 1 do 3.
Środki plemnikobójcze, prezerwatywa dla kobiet – najmniej popularne metody, mimo że są już dostępne od długiego czasu. Skuteczność preparatów plemnikobójczych i prezerwatyw dla kobiet wynosi od 5 do 36.