Skuteczność antykoncepcji – co warto wiedzieć?

4 minut czytania
0
0
wkładka miedziana

Skuteczność metod antykoncepcyjnych określało się według skali Pearla, gdzie najmniej skuteczne metody miały przyporządkowany współczynnik o wartości 36, który oznaczał, że na 100 kobiet stosujących daną metodę 36 zaszło w ciążę. Natomiast najskuteczniejsze miały współczynnik o wartości 0,6.

Dostępne są różne rodzaje antykoncepcji od tych najbardziej prymitywnych jak kalendarzyk małżeński po inwazyjne jak domaciczna lub homonalna. Przyjrzyjmy się obecnie stosowanym metodom antykoncepcyjnym i ich skuteczności.

Kalendarzyk małżeński

Najmniej polecana metoda o wątpliwej skuteczności. Ma zastosowanie tylko u kobiet, które współżyją regularnie, mają regularne cykle, czas na monitorowanie swojego organizmu i notowanie takich parametrów jak temperatura ciała, rodzaj śluzu itp. Jeżeli kobieta zdecyduje się na tę metodę watro jednak wybrać się na USG do ginekologa i określić, w którym dniu cyklu występuje owulacja. Skuteczność tej metody wynosi od 1 do 4.

Prezerwatywa

Metoda, która zabezpiecza przed ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi droga płciową. Jest bardzo popularną metodą antykoncepcji u młodych ludzi. Łatwa w stosowaniu i nie ingeruje w organizm tak jak wkładka domaciczna czy tabletki hormonalne. Skuteczność tej metody wynosi od 3 do 7.

Tabletki, plastry

Metoda przeznaczona dla kobiet, które współżyją dość często i mają jednego partnera. Metoda ta wymaga regularnych wizyt u ginekologa i monitorowania stanu zdrowia poprzez wykonywanie okresowych badań np. prób wątrobowych. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych np. nadciśnienia, żylaków, spadku libido, wzrostu wagi. Skuteczność tabletek hormonalnych jako metody antykoncepcyjnej wynosi od 0,2 do 1,4.

Wkładka miedziana i inne

Wkładki domaciczne – przeznaczone dla kobiet dojrzałych, które rodziły przynajmniej raz. Jest wygodną metodą przeciwdziałania ciąży, gdyż nie trzeba o niej pamiętać, wystarczy regularnie kontrolować u ginekologa. Wkładki domaciczne wytwarzają w macicy mini stan zapalny, a także uwalniają hormony. Na rynku dostępna jest  wkładka miedziana i wkładki hormonalne. Skuteczność wkładek domacicznych wynosi od 1 do 3.

Środki plemnikobójcze, prezerwatywa dla kobiet – najmniej popularne metody, mimo że są już dostępne od długiego czasu. Skuteczność preparatów plemnikobójczych i prezerwatyw dla kobiet wynosi od 5 do 36.

 • żelazo

  Jak rozpoznać niedobór żelaza w organizmie?

  Żelazo pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. To właśnie jego niedobór jest przyczyną…
 • xenna balance junior

  Co na zaparcia u niemowlaka?

  Zaparcia u niemowląt są bardzo wrażliwym i ważnym tematem. Mogą one świadczyć o problemach…
 • solgar

  Jakie witaminy wybrać?

  Witaminy to istotny element diety warunkujący prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To właś…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Jak rozpoznać niedobór żelaza w organizmie?

Żelazo pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. To właśnie jego niedobór jest przyczyną…