Skuteczność antykoncepcji – co warto wiedzieć?

4 minut czytania
1
0
wkładka miedziana

Skuteczność metod antykoncepcyjnych określało się według skali Pearla, gdzie najmniej skuteczne metody miały przyporządkowany współczynnik o wartości 36, który oznaczał, że na 100 kobiet stosujących daną metodę 36 zaszło w ciążę. Natomiast najskuteczniejsze miały współczynnik o wartości 0,6.

Dostępne są różne rodzaje antykoncepcji od tych najbardziej prymitywnych jak kalendarzyk małżeński po inwazyjne jak domaciczna lub homonalna. Przyjrzyjmy się obecnie stosowanym metodom antykoncepcyjnym i ich skuteczności.

Kalendarzyk małżeński

Najmniej polecana metoda o wątpliwej skuteczności. Ma zastosowanie tylko u kobiet, które współżyją regularnie, mają regularne cykle, czas na monitorowanie swojego organizmu i notowanie takich parametrów jak temperatura ciała, rodzaj śluzu itp. Jeżeli kobieta zdecyduje się na tę metodę watro jednak wybrać się na USG do ginekologa i określić, w którym dniu cyklu występuje owulacja. Skuteczność tej metody wynosi od 1 do 4.

Prezerwatywa

Metoda, która zabezpiecza przed ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi droga płciową. Jest bardzo popularną metodą antykoncepcji u młodych ludzi. Łatwa w stosowaniu i nie ingeruje w organizm tak jak wkładka domaciczna czy tabletki hormonalne. Skuteczność tej metody wynosi od 3 do 7.

Tabletki, plastry

Metoda przeznaczona dla kobiet, które współżyją dość często i mają jednego partnera. Metoda ta wymaga regularnych wizyt u ginekologa i monitorowania stanu zdrowia poprzez wykonywanie okresowych badań np. prób wątrobowych. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych np. nadciśnienia, żylaków, spadku libido, wzrostu wagi. Skuteczność tabletek hormonalnych jako metody antykoncepcyjnej wynosi od 0,2 do 1,4.

Wkładka miedziana i inne

Wkładki domaciczne – przeznaczone dla kobiet dojrzałych, które rodziły przynajmniej raz. Jest wygodną metodą przeciwdziałania ciąży, gdyż nie trzeba o niej pamiętać, wystarczy regularnie kontrolować u ginekologa. Wkładki domaciczne wytwarzają w macicy mini stan zapalny, a także uwalniają hormony. Na rynku dostępna jest  wkładka miedziana i wkładki hormonalne. Skuteczność wkładek domacicznych wynosi od 1 do 3.

Środki plemnikobójcze, prezerwatywa dla kobiet – najmniej popularne metody, mimo że są już dostępne od długiego czasu. Skuteczność preparatów plemnikobójczych i prezerwatyw dla kobiet wynosi od 5 do 36.

1 komentarz

  1. […] antykoncepcyjnych tabletek […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Suplement diety HMB – czym jest i dla kogo jest przeznaczony?

HMB, czyli kwas 3-hydroksy-3-metylowomasłowy, wykazuje ogromne korzyści dla osób o zaawans…