Wiadomoto Motoryzacja Ubezpieczenie OC ciężarówki – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC ciężarówki – co warto wiedzieć?

7 min czytania
0
75
samochody ciężarowe

Samochody ciężarowe – tak samo jak inne typy zarejestrowanych pojazdów – muszą być objęte obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym OC. Ciężarówkami najczęściej zarządzają firmy działające w różnych branżach – np. TSL. Co warto wiedzieć, chcąc zawrzeć polisę OC na pojazdy wielkogabarytowe? Na co powinniśmy zwracać uwagę? I czy ubezpieczenie ciężarówki jest droższe od ubezpieczenia zwykłego samochodu osobowego?

Zgodnie z tym, co mówi ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, zarówno motocykle, samochody osobowe, jak i auta wielkogabarytowe muszą być objęte polisą OC, która stanowi ochronę przed finansowymi następstwami stłuczek, kolizji i wypadków drogowych.

W kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych zwykło się mówić głównie o autach osobowych, ponieważ to one stanowią największy odsetek ubezpieczonych pojazdów. Kwestia aut ciężarowych jest jednak równie istotna. Zwłaszcza dla firm przewozowych, które posiadają całe floty tego typu samochodów.

Chcąc objąć polisą ciężarówkę, warto znać kilka faktów.

Od czego zależy cena OC samochodu ciężarowego?

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych kalkulacja składek OC za ciężarówki wymagać będzie dostarczenia towarzystwu ubezpieczeniowemu konkretnych danych. Będą one związane zarówno z parametrami auta, jak i jego kierowcą:

  • AUTO CIĘŻAROWE – jego model, marka, rok produkcji, wartość, pojemność silnika, a także kategoria gabarytowa – innym warunkom podlegają ciężarówki do 3,5 tony, a innym ciężarówki o gabarytach większych, duże znaczenie w tym kontekście może mieć również sposób przechowywania pojazdu – a więc to, czy parkowany jest on w miejscach publicznych, na strzeżonych parkingach czy też czy jest garażowany,

  • KIEROWCA CIĘŻARÓWKI – jego wiek, czas posiadania uprawnień do prowadzenia auta ciężarowego, a także historia powodowanych szkód.

Warto wiedzieć, że ceny polis OC aut ciężarowych są z reguły wyższe niż aut osobowych. To samo dotyczy kar za brak aktywnego ubezpieczenia. Szacuje się, że są one wyższe od kar za nieubezpieczenie samochodu osobowego o aż 50%! W 2022 roku wynoszą one odpowiednio:

  • 1700 złotych – gdy ciężarówka nie ma OC od 1 do 3 dni,

  • 4200 złotych – w przypadku braku OC od 4 do 14 dni,

  • 8400 złotych – w przypadku braku OC powyżej 2 tygodni.

Biorąc pod uwagę fakt, że firmy branży TSL posiadają nawet do kilkudziesięciu aut ciężarowych, łączna wartość kar może sięgać zawrotnych kwot.

Co jeszcze jest przydatne przy ubezpieczaniu aut ciężarowych?

Firmy transportowe i spedycyjne obarczone są sporym ryzykiem odszkodowawczym. Z uwagi na specyfikę branży, a więc ogromną aktywność floty, wielkie odległości pokonywane przez auta, a także dużą wartość przewożonych ładunków, warto pomyśleć również o dodatkowych pakietach ochronnych, dzięki którym w razie wypadku będzie można zminimalizować poniesione straty i uzyskać stosowne odszkodowanie.

Mowa tu o takich polisach jak ubezpieczenie przewożonych ładunków (które pozwoli uzyskać odszkodowanie w przypadku całkowitego zniszczenia lub częściowego uszkodzenia ładunków), ubezpieczenie kierowcy (które będzie chroniło kierowcę przed odpowiedzialnością materialną za uszkodzenia w przewożonych ładunkach) oraz ubezpieczenie firmowe (które zadziała, gdy firma z niezależnych od niej względów nie będzie w stanie wywiązać się z umowy zawartej ze swoim klientem).

Prowadząc firmę zajmującą się transportem, warto przemyśleć zakup dodatkowych polis ubezpieczeniowych. Zwłaszcza, gdy działamy na rynku międzynarodowym, a nasza flota składa się z wielu pojazdów ciężarowych.

Partner artykułu: Porówneo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *