Wiadomoto Motoryzacja Wymiana opon – na co zwrócić uwagę? Specjaliści odpowiadają

Wymiana opon – na co zwrócić uwagę? Specjaliści odpowiadają

7 min czytania
0
255
wymiana opon

Sezon wczesnojesienny dla kierowców jest pierwszym dzwonkiem do tego, aby pomyśleć nad zmianą opon na zimowe. Właściciele samochodów w większości czekają do ostatniego momentu, aby zaopatrzyć się w odpowiednie ogumienie. Kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe? Dlaczego nie warto z tym zwlekać?

Wymiana opon na zimowe – czy jest to konieczne?

W większości krajów Europejskich, kierowcy mają obowiązek zmiany ogumienia na zimowy, jednak w Polsce takiego obowiązku jeszcze nie ma. Należy pamiętać, iż w przypadku podróży za granicę w okresie zimowym, jesteśmy zobowiązani posiadać opony zimowe, pomimo tego, że w naszym kraju nie jest to wymagane. Dopuszczalne jest posiadanie opon wielosezonowych, ale tylko i wyłącznie z oznaczeniem na boku 3PMSF.

Sprzęt w warsztacie ma znaczenie!

Wymiana opon na zimowe, wiąże się nie tylko z ich zakupem, ale również z wyborem odpowiedniego warsztatu. Duże znaczenie podczas wymiany opon ma również sprzęt na jakim dany warsztat pracuje. Montażowce, wyważarki, podnośniki czy klucze do kół powinny być odpowiednio dobrane do potrzeb warsztatu, a także klienta. Firma Bogusz jest dystrybutorem renomowanej marki Butler, oferuje nowoczesne a także wysokiej jakości wyposażenie warsztatów samochodowych. Swoją ofertę kierują nie tylko do odbiorców hurtowych, ale również stałych detalicznych klientów.

Zmiana opon z letnich na zimowe – kiedy to zrobić?

Nie ma jednoznacznie określonego terminu, w którym należy zmienić opony. Jak wiemy, pory roku w ostatnim czasie bywają kapryśne, dlatego tez zaleca się aby zaplanować wymianę, gdy temperatura powietrza jest niższa niż 7 stopni Celsjusza przez kilka dni. Zdecydowanie nie należy czekać na temperatury poniżej zera, lub na pierwsze opady śniegu. Nie tylko ze względu na kolejki do wulkanizatora, ale przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo.

Istotna kwestią jest również świadomość, iż zbyt wczesna wymiana opon niesie ze sobą negatywne skutki. Jednym z takich skutków jest szybsze zużycie opony, a konkretnie starcie bieżnika. Opony zimowe produkowane są z innej mieszanki gumy, posiadają inny bieżnik a także kontur.

Opony zimowe na kolejny sezon – na co zwrócić uwagę?

Osoby które kupują nowe opony nie muszą martwić się o ich stan. W przypadku kierowców którzy posiadają ogumienie z poprzedniego sezonu, lub odkupują opony używane, muszą zwrócić uwagę na ich wygląd oraz bieżnik. Jeżeli chodzi o grubość bieżnika w oponach zimowych, nie może ona mieć mniejszej wartości niż 4mm.

Natomiast jeżeli chodzi o głębokość, nie może być równa ani mniejsza niż 1,6 mm. Oczywiście oprócz oceny bieżnika, należy również zwrócić uwagę czy opona nie posiada pęknięć, uszczerbków, przecięć , odkształceń czy pęcherzy. Każde nawet najmniejsze uszkodzenie kwalifikuje taką oponę do wyrzucenia – utylizacji.

Specjalista www.bogusz-bls.pl radzi na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon:

  • opony nie powinny mieć więcej niż 10 lat od daty produkcji
  • przechowuj opony zimowe we właściwy sposób
  • zadbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach
  • przed montażem konieczne jest wyważenie opon
  • wymiana opon powinna być uprzedzona także wymianą wentyli
  • po wymianie opon zbadaj geometrię kół
  • korzystaj z opon zimowych, wielosezonowe stosuj warunkowo
  • zadbaj o odpowiednią gwarancję przy zakupie opon
  • zwróć uwagę na jakość i oznaczenia opony przed zakupem
  • dobierz opony odpowiednie do rozmiaru, indeksu prędkości oraz nośności

Comments are closed.