Wiadomoto Finanse Zmiany w rozliczeniach podatku VAT

Zmiany w rozliczeniach podatku VAT

7 min czytania
0
906
Zmiany w rozliczeniach podatku VAT

Przychodzi czas rozliczeń, a jak wiemy, od 1 stycznia 2019 roku nastąpiły zmiany w podatkach VAT – sprawdź jakie i czy będą dotyczyć właśnie Ciebie? 9% CIT dla najmniejszych działalności, danina solidarnościowa, exit tax ale również nowe regulacje, które dotyczą rozliczania aut osobowych a także cen transferowych.

Spieszymy z pomocą i tłumaczymy pokrótce jakie zmiany czekają na podatników (osoby fizyczne, firmy, przedsiębiorstwa):

Liczne zmiany zachodzą przede wszystkim w PIT

Do najważniejszych zmian, zaliczamy między innymi: podatek od niezrealizowanych zysków (exit tax) – ma być on stosowany gdy wskutek przeniesienia aktywów czy w momencie gdy sam płatnik przenosi się do innego kraju – Polka utraci prawo do podatku od dochodu ze sprzedaży aktywa, do którego oczywiście miała by prawo, jeśli by do transferu nie doszło.

Nowe regulacje PIT dotyczą też dalszego uszczelnienia przepisów o „zagranicznej spółce kontrolowanej” – regulacje te, dotyczyć będą między innymi zagranicznych fundacji, i podmiotów o powierniczym charakterze.

Sporą nowością jest również tzw danina solidarnościowa. To całkiem nowy podatek, który będzie miał zastosowanie u osób fizycznych u których suma dochodów przekroczy milion złotych. Wtedy stawka podatku będzie u nich wynosiła 4% nadwyżki ponad tę kwotę.

Przejdźmy teraz do rozliczeń wydatków, które związane są z eksploatacją bądź też zakupem aut osobowych dla firm.

Limit amortyzacji samochodu osobowego ustalono na kwotę 150 tysięcy. Taki sam limit obowiązywać będzie w momencie zaliczania do kosztów opłat w leasingu operacyjnym. Koszty, które związane będą z samochodem firmowym, używanym oczywiście wyłącznie do działalności gospodarczej będzie można rozliczać w kosztach – bez żadnych ograniczeń. Jest jednak jeden warunek – ewidencja przebiegu pojazdu. Natomiast, jeśli chodzi o auta firmowe, które mają być używane w celach mieszanych, do kosztów będzie można zaliczyć tylko 75% wartości wydatków.

W przypadku, gdy do działalności gospodarczej będzie się używało prywatnego samochodu – do kosztów będzie można zaliczyć 20%. Uregulowano również bardzo istotną kwestię – obrót walutami wirtualnymi.

zmiany w PIT 2019

Przychody ze zdobycia tych walut zostały zakwalifikowane do źródeł kapitałowych, tak więc ma do nich zastosowanie stawka aż 19%. Przychodów ze zdobycia waluty wirtualnej nie łączy się już z innymi przychodami kapitałowymi.

Dla „zwykłego pracującego Kowalskiego”, ważną informacją jest wprowadzenie usługi „Twój e-pit” – która ma zostać uruchomiona 15 lutego. W ramach tej usługi fiskus przygotuje rozliczenie PIT za „Kowalskiego” (podatnika).

Dodatkowo, zmiany w PIT przewidują również:

  • wydłużenie okresu skorzystania z ulgi mieszkaniowej do 3-ech lat.
  • uchylenie przepisu, który warunkował uprawnienie do wspólnego rozliczania się małżonków i osób samotnie wychowujących dziecko od terminowego złożenia deklaracji.
  • w przypadku sprzedaży nieruchomości bądź praw majątkowych nabytych spadku – 5letniego okresu, w który m nastąpiło nabycie czy wytworzenie składnika majątku przez SPADKODAWCĘ.

Wprowadzono również 9% CIT dla podatników, których przychody nie przekroczyły 1,2 mln euro w danym roku podatkowym, albo osoby te mają status małego płatnika.

Od nowego roku zmiany nastąpią również dla firm komercjalizujących wyniki badań – będą one mogły skorzystać z nowej ulgi iP Box. Jeśli przedsiębiorca wydał pieniądze na rozwój, badania, jeśli opracował nową technologię do której ma prawo własności intelektualnej – zapłacą 5% podatek od dochodu – z tegoż właśnie tytułu.

Została również wprowadzona możliwość posługiwania się kopią certyfikatu rezydencji podatnika w przypadku usług niematerialnych. Możliwość ta, będzie przewidziana tylko dla tych płatności rezydencji nie będą budzić wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym!

Comments are closed.