Home Finanse Zmiany w rozliczeniach podatku VAT

Zmiany w rozliczeniach podatku VAT

7 minut czytania
0
Zmiany w rozliczeniach podatku VAT

Przychodzi czas rozliczeń, a jak wiemy, od 1 stycznia 2019 roku nastąpiły zmiany w podatkach VAT – sprawdź jakie i czy będą dotyczyć właśnie Ciebie? 9% CIT dla najmniejszych działalności, danina solidarnościowa, exit tax ale również nowe regulacje, które dotyczą rozliczania aut osobowych a także cen transferowych.

Spieszymy z pomocą i tłumaczymy pokrótce jakie zmiany czekają na podatników (osoby fizyczne, firmy, przedsiębiorstwa):

Liczne zmiany zachodzą przede wszystkim w PIT

Do najważniejszych zmian, zaliczamy między innymi: podatek od niezrealizowanych zysków (exit tax) – ma być on stosowany gdy wskutek przeniesienia aktywów czy w momencie gdy sam płatnik przenosi się do innego kraju – Polka utraci prawo do podatku od dochodu ze sprzedaży aktywa, do którego oczywiście miała by prawo, jeśli by do transferu nie doszło.

Nowe regulacje PIT dotyczą też dalszego uszczelnienia przepisów o „zagranicznej spółce kontrolowanej” – regulacje te, dotyczyć będą między innymi zagranicznych fundacji, i podmiotów o powierniczym charakterze.

Sporą nowością jest również tzw danina solidarnościowa. To całkiem nowy podatek, który będzie miał zastosowanie u osób fizycznych u których suma dochodów przekroczy milion złotych. Wtedy stawka podatku będzie u nich wynosiła 4% nadwyżki ponad tę kwotę.

Przejdźmy teraz do rozliczeń wydatków, które związane są z eksploatacją bądź też zakupem aut osobowych dla firm.

Limit amortyzacji samochodu osobowego ustalono na kwotę 150 tysięcy. Taki sam limit obowiązywać będzie w momencie zaliczania do kosztów opłat w leasingu operacyjnym. Koszty, które związane będą z samochodem firmowym, używanym oczywiście wyłącznie do działalności gospodarczej będzie można rozliczać w kosztach – bez żadnych ograniczeń. Jest jednak jeden warunek – ewidencja przebiegu pojazdu. Natomiast, jeśli chodzi o auta firmowe, które mają być używane w celach mieszanych, do kosztów będzie można zaliczyć tylko 75% wartości wydatków.

W przypadku, gdy do działalności gospodarczej będzie się używało prywatnego samochodu – do kosztów będzie można zaliczyć 20%. Uregulowano również bardzo istotną kwestię – obrót walutami wirtualnymi.

zmiany w PIT 2019

Przychody ze zdobycia tych walut zostały zakwalifikowane do źródeł kapitałowych, tak więc ma do nich zastosowanie stawka aż 19%. Przychodów ze zdobycia waluty wirtualnej nie łączy się już z innymi przychodami kapitałowymi.

Dla „zwykłego pracującego Kowalskiego”, ważną informacją jest wprowadzenie usługi „Twój e-pit” – która ma zostać uruchomiona 15 lutego. W ramach tej usługi fiskus przygotuje rozliczenie PIT za „Kowalskiego” (podatnika).

Dodatkowo, zmiany w PIT przewidują również:

  • wydłużenie okresu skorzystania z ulgi mieszkaniowej do 3-ech lat.
  • uchylenie przepisu, który warunkował uprawnienie do wspólnego rozliczania się małżonków i osób samotnie wychowujących dziecko od terminowego złożenia deklaracji.
  • w przypadku sprzedaży nieruchomości bądź praw majątkowych nabytych spadku – 5letniego okresu, w który m nastąpiło nabycie czy wytworzenie składnika majątku przez SPADKODAWCĘ.

Wprowadzono również 9% CIT dla podatników, których przychody nie przekroczyły 1,2 mln euro w danym roku podatkowym, albo osoby te mają status małego płatnika.

Od nowego roku zmiany nastąpią również dla firm komercjalizujących wyniki badań – będą one mogły skorzystać z nowej ulgi iP Box. Jeśli przedsiębiorca wydał pieniądze na rozwój, badania, jeśli opracował nową technologię do której ma prawo własności intelektualnej – zapłacą 5% podatek od dochodu – z tegoż właśnie tytułu.

Została również wprowadzona możliwość posługiwania się kopią certyfikatu rezydencji podatnika w przypadku usług niematerialnych. Możliwość ta, będzie przewidziana tylko dla tych płatności rezydencji nie będą budzić wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym!

Comments are closed.

Zobacz także

Jak działa karta kredytowa i komu jest dedykowana?

Popularnym produktem bankowym w ostatnich latach, obok kredytu i pożyczki, stała się karta…