Wiadomoto Dom Biedronka azjatycka – co to za owad i jak go rozpoznać?
Dom

Biedronka azjatycka – co to za owad i jak go rozpoznać?

6 min czytania
0
1,494
biedronka azjatycka

Biedronka azjatycka jest dość duża, przybiera barwy od pomarańczowej przez czerwoną do czarnej i może mieć różną liczbę kropek – od zera do 23. Ciało jej jest owalne i dobrze wysklepione. Ugryzienie przez tą biedronkę, w niektórych przypadkach może skończyć się alergią.

Historia biedronki azjatyckiej

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis), inaczej biedronka arlekin, harlekin lub biedronka ninja, to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek. Jak sugeruje nazwa, biedronki azjatyckie pochodzą z południowo-wschodniej Azji. W XIX wieku sprowadzono te owady do Ameryki Północnej i Europy do zwalczania mszyc na terenach upraw rolnych, jednak wymknęły się spod kontroli. W Polsce biedronki azjatyckie pojawiła się po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu. Od tego czasu obserwuje się występowanie biedronki w całym kraju. Obsiadają okna, wchodzą do mieszkań. Biedronki azjatyckie w domu to prawdziwa plaga.

Gdzie występują biedronki azjatyckie?

Na świecie występuje około 5 tys. gatunków chrząszczy z rodziny biedronkowatych, z czego na terenie Polski odnotowano około 80 gatunków. Żywią się one głównie pluskwiakami równoskrzydłymi (mszyce, miodówki, czerwce).

Jesienią biedronki azjatyckie szukają w ludzkich domach dogodnego miejsca na odbycie zimowej hibernacji. Są niebezpieczne przede wszystkim dla naszych rodzimych biedronek. Są drapieżne i pożerają ich jaja i larwy. Szybko się mnożą i zastępują kilkanaście gatunków żyjących w Polsce dotychczas – biedronkę siedmiokropkę i biedronkę dwukropkę.W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 2006 roku w Poznaniu. Uważana jest za gatunek inwazyjny.

Czy biedronki azjatyckie gryzą?

Ludzie powinni na nie uważać. Azjatyckie biedronki mogą gryźć oraz wydzielają, broniąc się, żółtą substancję, która nie tylko plami i trudno się zmywa, ale może też powodować uczulenia i bąble na skórze, dlatego na biedronki powinni uważać szczególnie alergicy. Po kontakcie z biedronkami azjatyckimi mogą pojawić się reakcje alergiczne skóry i dróg oddechowych.

Objawy nadwrażliwości po kontakcie z biedronkami azjatyckimi obejmują:

Jakie zagrożenie stanowi biedronka azjatycka?

Biedronka azjatycka jest gatunkiem inwazyjnym. Oznacza to, że stanowi zagrożenie dla fauny i flory naszego ekosystemu. Podstawowym pokarmem biedronki azjatyckiej są mszyce, skutecznie więc zmniejsza jej populacje. Z drugiej strony natomiast jest bardzo płodna, szybko zajmuje nisze dotychczas zajmowane przez lokalne biedronki. Jest bardziej drapieżna, żywi się tym samym pokarmem, a ponadto zjada jaja i larwy innych gatunków biedronek (co jest zjawiskiem powszechnym wśród biedronkowatych).

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich?

Pod koniec lata warto uszczelnić pianką otwory budynków.
W oknach i drzwiach sprawdzą się siatki o małych oczkach, a w mieszkaniu można wykorzystać kamforę i mentol – te zapachy odstraszają owady. W pomieszczeniach można stosować również lepowe lampy owadobójcze.

Najprostszym sposobem jest użycie odkurzacza. Jeśli problem jest poważny, dobrze jest wezwać na pomoc specjalistę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że najprawdopodobniej zostaną użyte inwazyjne środki chemiczne, które mogą zaszkodzić domownikom. Biedronki azjatyckie nie tolerują zapachu cytrusów. Zatem doskonałym sposobem na ich pozbycie się jest rozłożenie skórki pomarańczy, np. na parapecie. Przy zwalczaniu biedronki azjatyckiej pomocna jest również chryzantema położona przy oknie. Można również smarować ramy okien lub spryskać firanki olejkiem, najlepiej pomarańczowym, miętowym i kamforowym.

Fachowcy odradzają walkę chemiczną, ponieważ tym sposobem zabijamy również nasze rodzime gatunki biedronek.

Comments are closed.