Domowy, bezpieczny płyn do płukania ust o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych możesz bez problemu przygotować w domu w ciągu kilku minut.
Czy płyny do płukania ust w alkoholem są niebezpieczne?
Wiele mówi się ostatnio o tym, że duże stężenie alkoholu (15%-25%) w większości płynów do płukania jamy ustnej, które można kupić w drogerii, może okazać się szkodliwe. Do rewelacji informujących, że płyn taki może przyczyniać się do pojawienia się raka jamy ustnej, należy podchodzić z pewnym dystansem, ponieważ do tej pory nie ma badań potwierdzających taką jednoznaczną zależność. Pewne jest natomiast, że częste używanie alkoholu (także przez stosowanie płynu do jamy ustnej) może przyczyniać się do przesuszania śluzówki. Jeśli chcesz uniknąć tego typu problemów albo masz do nich skłonność, bez większego problemu możesz w domu przygotować płyn z minimalną ilością alkoholu (ok. 5%) stosowanego wyłącznie jako rozpuszczalnik dla olejku eterycznego. Natomiast niezależnie od tego, czy płuczesz usta płynem z drogerii czy domową mieszanką, zawsze ostatnie płukanie wykonaj czystą wodą.
Jak przygotować domowy płyn do płukania ust?
Skuteczny, ale i bezpieczny płyn do płukania jamy ustnej opiera się na naparze z czystka i mięty. Składniki te pomagają usunąć kamień, działają przeciwzapalnie i mają delikatne właściwości rozjaśniające.
Do takiego naparu dodać możesz wybrany olejek eteryczny oraz nalewkę z propolisu (wymiennie odrobinę alkoholu, która rozpuści olejek). Nalewki z propolisu do roztworu podstawowego dodać należy niewiele. Propolis jest bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przypadku, ponieważ ma silne działanie odkażające i przeciwbakteryjne. Sprawdza się idealnie u osób borykających się z przewlekłymi stanami zapalnymi w jamie ustnej. Nalewkę można nakładać również bezpośrednio na zmiany w buzi – przede wszystkim afty.
Do całej mikstury warto dodać kilka kropel olejku eterycznego (około 3 na 50 ml). Nie warto przesadzać, olejek eteryczny w tym przypadku jest jedynie dodatkiem, zbyt duża jego ilość może wpłynąć na specyficzny smak całej mieszanki. W tym przypadku po raz kolejny okazuje się, że mniej znaczy więcej.
Mieszkankę stosować można rano i wieczorem, natomiast dobrze, abyś ostatnie płukanie jamy ustnej wykonała samą wodą. Będziesz miała pewność, że wszystko, co powinno zostać usunięte, zostało z buzi wypłukane. Przepłukanie ust czystą wodą nie osłabi natomiast z pewnością działania mikstury.
Jakie olejki można dodać do domowego płynu do płukania ust?
W podstawowej wersji przepisu na domowy płyn do ust znaleźć można najczęściej olejek miętowy o silnych właściwościach antybakteryjnych. Można jednak zamiast niego do płynu dodać:
- olejek goździkowy – świetnie sprawdza się przy aftach i stanach zapalnych dziąseł
- olejek eukaliptusowy – bardzo łagodny olejek o działaniu przeciwzapalnym, w małych ilościach nie podrażnia śluzówki;
- olejek tymiankowy – wykorzystywany także ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne;
- olejek z drzewa herbacianego – stosuje się go w stanach zapalnych dziąseł, natomiast wielu osobom przeszkadza jego smak.
Wybór konkretnego olejku powinien być podyktowany twoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami smakowymi.