Wiadomoto Zdrowie Ruszający się ząb – przyczyny i leczenie

Ruszający się ząb – przyczyny i leczenie

4 min czytania
0
379
ruszajacy sie zab

Chwiejące się zęby to norma u dzieci, posiadających mleczaki. Jednak w przypadku osób dorosłych ruszający się ząb jest objawem patologii. Konieczna jest jak najszybsza interwencja, aby uratować zęba. Jakie są przyczyny ruszającego się zęba i na czym polega leczenie? Wyjaśniamy!

Ruszający się ząb – przyczyny

Do ruchu zęba dochodzi wskutek wychylenia się jego korony. Jednak dlaczego takie zjawisko ma miejsce? Otóż stomatolodzy wyróżniają wiele różnych przyczyn ruchomości zębów. Do najczęstszych należy próchnica, która wyniszcza tkanki. Ponadto, możliwa jest również rozwijająca się paradontoza. Niektórzy wskazują, że ruszający się ząb to konsekwencja nieleczonych wad zgryzu. Ponadto, wśród nieco rzadszych przyczyn wyróżnia się:

  • torbiel w okolicach korzenia zęba,
  • zaawansowane zapalenie tkanki okołowierzchowej,
  • zanik korzenia,
  • intensywny nacisk na zęby – na przykład ze względu na rosnące ósemki.

Jak widać, przyczyn problemu może być wiele. Kluczem do uporania się z nim i zapobiegania nawrotom, jest diagnoza. Bardzo ważne jest, aby stomatolog odkrył przyczynę oraz zalecił odpowiednie leczenie.

Jak poradzić sobie z ruchomością zęba?

Kiedy stomatolog stwierdzi, że ruchomość zęba jest faktem, przystępuje on do leczenia. Warto zauważyć, że nie zawsze wrażenie pacjenta, że jego ząb się rusza, jest rzeczywiste. Czasami okazuje się, że tak naprawdę jest to tylko złudzenie, dlatego diagnoza jest tak ważna. Jednak kiedy ząb faktycznie się rusza, należy rozpocząć odpowiednie działania. Przede wszystkim stomatolog przystępuje do utwardzania tkanek oraz wzmacniania zęba. To działania konieczne, aby ząb przestał się ruszać. Jednak na nic się nie zdadzą, jeśli nie zostanie zlikwidowana przyczyna problemu. Jeśli jest to próchnica lub paradontoza, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Podobnie jest w przypadku torbieli czy innego problemu, będącego przyczyną ruchomości zęba. Warto zauważyć, że w przypadku zaawansowanej ruchomości, z powodu znacznego wychylenia korony, uratowanie zęba może być czasami niemożliwe.

Comments are closed.