Czym są implanty zębów i w jakich przypadkach z nich skorzystać? Czy planując wstawienie zęba, zdecydować się na most osadzony na własnych zębach, czy zastąpić ubytek implantem i koroną? Od czego zależy cena implantów zębowych? Czy implanty trzeba wymieniać? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w artykule.
Czym są implanty zębowe?
To specjalne tytanowe śruby, wkręcane w kość szczęki lub żuchwy, by uzupełnić brakujący korzeń zęba. Na implantach osadza się uzupełnienia protetyczne, które imitują naturalne zęby, a zaliczamy do nich:
-
korony do odbudowy pojedynczych braków zębowych,
-
mosty protetyczne zastępujące kilka zębów, a nawet pełny łuk,
-
protezy mogące obejmować nawet pełne łuki zębowe w przypadku bezzębia.
Implanty przejmują rolę korzeni, przez co możliwa jest odbudowa ubytku zębowego nie tylko pod względem estetycznym, ale też funkcjonalnym. Co bardzo ważne – jeśli stracimy korzeń zęba, to po pewnym czasie dochodzi do zaniku kości, a implanty temu zapobiegają. Dzięki nim szczęka i żuchwa pozostają wytrzymałe na obciążenia, np. podczas spożywania pokarmów.
Wstawienie zęba: implant czy most na zdrowych zębach?
Jeśli chcesz „wstawić” pojedynczego zęba, czyli odbudować jeden ubytek pomiędzy zdrowymi zębami, to najczęściej możesz zdecydować się na:
-
wszczepienie implantu, na którym zostanie osadzona korona,
-
założenie mostu, osadzonego na dwóch sąsiadujących zębach.
Wszczepienie implantu polega na umieszczeniu go w kości, następnie najczęściej zabezpiecza się go śrubą gojącą, a gdy implant połączy się z tkanką – czas na założenie docelowej korony. Podczas procesu gojenia można korzystać z uzupełnień tymczasowych.
W przypadku tego drugiego rozwiązania, czyli założenia mostu, konieczna będzie obróbka zdrowych zębów, która polega na oszlifowaniu ich. Na tak przygotowane zęby nakładany jest most, składający się z trzech koron, który maskuje przerwę w uzębieniu. W miejscu brakującego zęba mamy więc tylko koronę, bez korzenia czy wszczepu w postaci implantu.
Uzupełnienie licznych braków zębowych implantami
Jeśli posiadasz rozległe braki zębowe i chcesz odbudować je implantami, to masz do wyboru kilka możliwości:
-
metodę 1:1, czyli zastąpienie każdego brakującego zęba implantem i koroną – jest to rozwiązanie przywracające jamie ustnej pełną funkcjonalność, ale niestety najdroższe,
-
założenie mostu na implantach – w tym celu wszczepiane są dwa implanty i na nie zakładany jest most, który maskuje ubytki zębowe lub cały łuk,
-
osadzenie protezy na implantach, która może obejmować nawet cały łuk zębowy.
Czy posiadanie implantów powoduje dyskomfort?
Prawidłowo wgojone implanty zębów są niewyczuwalne. Innymi słowy: nie powinieneś czuć, że posiadasz w szczęce lub żuchwie „ciało obce”. Jeśli po procesie gojenia występuje ból lub dyskomfort, to niezwłocznie udaj się do stomatologa.
Cena implantów zębów – od czego zależy?
Cena samych implantów zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału zostały one wykonane. Najczęściej jest to tytan o najwyższym stopniu czystości, czasem także o zwiększonej wytrzymałości. Tego typu produkt kosztuje najwięcej, ale nie wywołuje alergii i jest najbardziej trwały.
By ocenić jakość implantów, możesz zapytać klinikę o to, jaką gwarancją objęte są implanty zębów. Zazwyczaj niższa cena implantów wiąże się też z krótszym okresem gwarancyjnym.
Ich cena w dużej mierze także uzależniona jest od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Koszt takiego zabiegu jest zawsze indywidualnie ustalany z pacjentem.
Czy implanty trzeba wymieniać?
Implanty posiadają bardzo wysoką trwałość, niektórzy producenci oferują dożywotnią gwarancję na swój produkt. Może jednak zdarzyć się, że po kilkunastu latach konieczna będzie wymiana implantów, zwłaszcza jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Warto pamiętać, że posiadanie implantów nie zwalnia nas z regularnych wizyt u stomatologa.