Wybielanie zębów staje się coraz bardziej popularnie. Wszystko za sprawą nowych, skutecznych sposobów, które nie wymagają korzystania z pomocy stomatologa. Jakie są dostępne sposoby na biały uśmiech?
Dlaczego nasze zęby nie są białe?
Każdy z nas, marzy o tym aby mieć piękne, zdrowe, proste i białe zęby. Jednak jak wiemy, część społeczeństwa miewa spory problem z dbaniem o prawidłową higienę jamy ustnej, a nawet zdarzają się przypadki osób, który kilka lat nie odwiedzały gabinetu stomatologicznego.
Oczywiście są też osoby które regularnie chodzą do stomatologa i starają się dbać o wygląd swoich zębów, a pomimo to nie do końca cieszą się ich wyglądem. Sama higiena to nie wszystko, warto również zwrócić uwagę na to co jemy oraz pijemy. Bardzo duży wpływ na „kolor” naszych zębów maja barwniki spożywcze, które niestety bardzo lubią osadzać się na naszych zębach. Produkty które szczególnie wpływają na przebarwienia to;
- Kawa
- Herbata
- Czerwone wino
- Papierosy
- Napoje gazowane
Kiedy nie można wybielać zębów?
Wbrew pozorom, nie zawsze jest dobry czas na wybielanie zębów. Najważniejszą kwestią jest to, aby wpierw wyleczyć wszystkie zęby. Większość pewnie zastanawia się, w jakim celu leczenie jest potrzebne do uzyskania białych zębów. A chociażby z powodu podrażnień, nadwrażliwości czy infekcji która może wystąpić po próbach wybielania w warunkach domowych.
Warto tutaj zaznaczyć, że aż 80% pacjentów po wybielaniu zębów, zmaga się z chwilową nadwrażliwością zębów. Jest to nieco męczące, ale z reguły mija po kilku czy kilkunastu dniach.
Czy istnieją przeciwwskazania?
Niestety przeciwwskazań do wybielania zębów jest sporo. Niezależnie od tego czy chcemy wybielić zęby w gabinecie stomatologicznym, czy w domu korzystając z dostępnych środków, trzeba brać pod uwagę ryzyko pojawienia się powikłań. Przeciwwskazaniem są:
- Choroby nowotworowe
- Cukrzyca
- Epilepsja
- Choroba Parkinsona
- Alergie na składniki
- Bruksizm
- Parodontoza
- Nadwrażliwość zębów
- Ciąża
- Stany zapalne jamy ustnej
- Afty
- Stosowanie niektórych leków
Ważną kwestią jest również wybielanie zębów martwych. Niestety w ich przypadku bardzo często wybielanie zewnętrznie nie daje efektów, i potrzebna jest również procedura wybielania wewnętrznego.
Czy wybielanie zębów wpływa na szkliwo?
Wybielanie zębów nie wpływa na nasze szkliwo, pod warunkiem że jest wykonane przez specjalistę, czyli stomatologa. Przeprowadzone badania kliniczne, jednoznacznie wykazały brak szkodliwości preparatów wybielających na szkliwo. Nie wpływają ona ani na twardość ani kruchość szkliwa.
Jednak w przypadku preparatów dostępnych w internecie, takich badań nie wykonano, dlatego stosowanie takich produktów jest nieco ryzykowne.
Wybielanie zębów a uzyskanie najlepszych efektów
Metody wybielania zębów zazwyczaj pozwalają rozjaśnić zęby o 3 do 10 odcieni. Wszystko uzależnione jest od tego jaki preparat wybierzemy, jak wygląda nasza codzienna dieta, oraz jak wygląda higiena jamy ustnej. Uzyskany efekt może się utrzymywać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
Plomby, korony, mosty oraz implanty
W tej sytuacji sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Niestety wypełnienia czyli tak zwane „plomby” mosty, korony czy implanty nie reagują na działanie środków wybielających. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana całego uzupełnienia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Osoby u których korony mosty czy inne wypełnienia występują w tylnej części, z reguły nie decydują się tego zmieniać, ponieważ jest to niewidoczne.
Jakie są dostępne metody wybielania zębów?
W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym jaki budżet posiadamy, czy efekty mają być na stałe czy chwilowe oraz czy jesteśmy świadomi jakie konsekwencje mogą wystąpić w sytuacji gdy będziemy eksperymentować w zaciszu domowym bez poprzedzającej konsultacji. Metody wybielania zębów możemy podzielić na:
-
Wybielanie profesjonalne u dentysty
Tutaj również mamy kilki opcji do wyboru. Podstawową czynnością jest usunięcie kamienia nazębnego. Szybki zabieg kosmetyczny które również daje widoczne małe efekty wybielenia, i zniwelowanie przebarwień. Kolejną opcją są nakładki ze specjalnym żelem które są dopasowane indywidulanie do zgryzu pacjenta. Takie nakładki stosuje się w domu, według zaleceń stomatologa. Do wyboru mamy również laserowe wybielanie, jest to szybka i bardzo skuteczna metoda, która daje świetne efekty nawet po 1 zabiegu.
-
Wybielanie zębów w domu
Zdecydowanie większa część społeczeństwa, próbuje poniższych metod na własną rękę. Metody te nie zawsze są skuteczne, bywają czasochłonne i efekty bywają kiepskie. W dodatku zastosowane preparaty, mogą również spowodować brzydkie przebarwienia. Do wyboru mamy nakładki wybielające uniwersalne, specjalne paski, które należy „nakleić” na zęby, oraz pasty, żele, czy lakiery.
Ile kosztuje profesjonalne wybielanie zębów?
Decydując się na pomoc specjalisty, musimy się liczyć z kosztami mniej więcej od 400 zł wzwyż. Wszystko uzależnione jest od tego jaka metoda zostanie zastosowana, oraz w jakim stanie jest nasze uzębienie.