Wiadomoto Dom Klimatyzacja może przydać się zimą
Dom

Klimatyzacja może przydać się zimą

5 min czytania
0
556
klimatyzator do domu i mieszkania jaki wybrać?

Klimatyzacja jest coraz popularniejsza w polskich domach nie tylko latem. Najczęściej jest to klimatyzacja montowana na stałe wewnątrz i na zewnątrz mieszkania. W ostatnim czasie coraz chętniej wybierany przez klientów jest klimatyzator przenośny z funkcją grzania, który idealnie sprawdzi się w chłodniejsze dni do ogrzewania domu.

Wybór klimatyzacji na zimę:

  • Stacjonarna – jest najbardziej popularna. Złożona z dwóch jednostek wewnętrznej i zewnętrznej połączonych ze sobą przewodami z czynnikiem chłodniczym. Wewnętrzna podwyższa temperaturę powietrza w mieszkaniu, a zewnętrzna odprowadza chłód z mieszkania. Klimatyzacja stacjonarna może mieć kilka jednostek wewnętrznych tzw. klimatyzacja typu multisplit.
  • Przenośna – typu monoblok dla osób, które nie mają możliwości zamontowania klimatyzacji stałej, potrzebują tańszego, mobilnego klimatyzatora bez dodatkowych kosztów (montażu czy regularnej konserwacji) w szybkim tempie. Chłodne powietrze z mieszkania odprowadzane jest specjalną rurą zainstalowaną w oknie. Zobacz klimatyzator przenośny w rankingu.

Klimatyzacja zimą – zalety

Klimatyzacja przenośna sprawdzi się w każdym mieszkaniu czy domu, co niestety nie można powiedzieć o klimatyzacji stacjonarnej, której instalacja wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Jeśli masz pozwolenie od administratora Twojego budynku i możliwości finansowe to jak najbardziej możesz zainwestować w klimatyzację stacjonarną. Tańszą i wygodniejszą opcją jest zakup klimatyzatora przenośnego.

Klimatyzacja przenośna jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania elektrycznego, której instalacja jest bardziej problematyczna. Co ważne nie wpływa negatywnie na zanieczyszczenie powietrza. Ogrzewanie klimatyzatorem jest oszczędne, wydajne, wygodne i bezpieczne również dla alergików, którzy mogą odczuwać wydzielające się pyły z kominka czy z pieca węglowego.

Klimatyzator przenośny nie służy tylko do ogrzewania pomieszczenia, ale również do chłodzenia latem co nie potrafi np. grzejnik elektryczny czy inne systemy grzewcze.

Wybierając klimatyzację stacjonarną zwróć uwagę czy ma pompę ciepła, a w przypadku klimatyzatora przenośnego czy ma funkcję ogrzewania.

Klimatyzator pomoże stworzyć idealne warunki w domu

Zadbaj o dobre nawyki, często otwieraj okna, nieprawidłowa wentylacja w mieszkaniu może powodować powstawanie wilgoci, a to tylko krok do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach. Można zamontować specjalne nawiewniki w oknie lub instalację mechanicznej wentylacji.

Klimatyzator domowy wytwarza czyste i zdrowe powietrze, ma funkcję osuszania powietrza, więc można wykorzystać go nie tylko do chłodzenia, ogrzewania ale i osuszania powietrza z nadmiaru wilgoci, mieszkanie musi być wietrzone kilka razy dziennie, minimum dwa razy – rano po nocy i przed snem.

Dzięki klimatyzatorowi zimą możesz mieć komfort cieplny, mniejszą wilgoć, a także wentylowane powietrze. Temperaturą optymalną do prawidłowego funkcjonowania jest 20 ℃. Zarówno za ciepłe jak i za zimne powietrze jest szkodliwe dla zdrowia. Ciepłe obniża odporoność, a zimne może powodować przeziębienie.

 

One Comment

  1. Tomek

    21 grudnia 2020 at 12:38

    u mnie klimatyzacja w bloku w warszawie przydaje sie i to bardzo. W sezonie czasami nie da się wytrzymac w blokach. W tym roku klimafest mi założyli takze jeszcze testuję, teraz jesienią nawet mogłem się dogrzewać, dlatego jestem zadowolony jak do tej pory