Kozieradka, to pochodząca z Azji roślina o bardzo szerokim zastosowaniu leczniczym. Nierzadko wykorzystywana jako aromatyczna przyprawa do wielu dań oraz potraw. Choć obecnie nie jest o niej zbyt głośno, z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Czym jest kozieradka i jakie posiada właściwości?
Kozieradka – co to takiego?
Kozieradka jest rośliną, która pochodzi z rejonów Azji. Ma bardzo szerokie zastosowanie lecznicze, które znane jest od pokoleń. Jest to pospolita roślina jednoroczna, z rodziny motylkowatych. Pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego ma inne, potoczne nazwy, np. boża trawka, koniczyna grecka czy greckie siano. Kozieradka wyglądem może przypominać koniczynę, stąd też jedna z potocznych jej nazw. Natomiast jej owocem jest długi strąk. Korzenny i lekko mdły zapach, to cechy charakterystyczne dla owej rośliny. Chętnie zakwita, lecz tylko w czerwcu i lipcu. Oprócz swoich zdrowotnych właściwości, kozieradka jest często wykorzystywana jako dodatek do dań oraz potraw w postaci aromatycznej przyprawy. Dodatkowo, roślina jest coraz częściej wykorzystywana w kosmetyce.
Właściwości kozieradki
Kozieradkę wykorzystuje się w medycynie od lat. Kiedy przychodzi jej pora, roślinę kosi się, gdy owoce dojrzeją, a następnie suszy i młóci w celu otrzymania nasion. Nasiona kozieradki są cennym surowcem leczniczym. Kozieradka ma bogate źródła witaminy C, witaminy B6, witaminy A, kwasu foliowego oraz wielu innych minerałów. Nasiona rośliny zawierają od 20 do 30% substancji śluzowych składających się głównie z galaktomannanów, ale znajdziemy tam również np. tłuszcze, białka, ślady oleju eterycznego oraz sole mineralne.
Kozieradka – działanie
Dzięki zawartości substancji śluzowych, kozieradka szybko zyskała na popularności. Nasiona kozieradki mogą być stosowane zarówno dla użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Jednak wszelkie badania udowodniły, iż nasiona rośliny mają bardzo dobry wpływ na nasz organizm oraz odporność. Jak działa kozieradka?
- zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego
- ułatwia trawienie pokarmów
- pozwala na szybsze przyswajanie składników, zwłaszcza aminokwasów
- pobudza czynność krwiotwórczą szpiku kostnego
- skutecznie obniża poziom cukru we krwi
- zwiększa wydzielanie śliny
Ze względu na swój specyficzny i dość nieprzyjemny zapach, kozieradka pospolita rzadko wchodzi w skład mieszanek ziołowych. Dla wielu może być to drażniące i niekomfortowe.
Można również zdobyć olej z nasion kozieradki, który posiada równie wiele zastosowań, które mogą pozytywnie zaskoczyć. Co daje olej z jej nasion?
- posiada działanie osłaniające i przeciwzapalne na błonę śluzową przewodu pokarmowego
- wykazuje właściwości przeciwzapalne, żółciopędne i rozkurczowe
- skutecznie pobudza wydzielanie soku trzustkowego i żółci
- reguluje wypróżnienia
- posiada działania wykrztuśne
Co więcej, nie ma przeciwwskazań do stosowania kozieradki. Jest to bezpieczna dla zdrowia roślina. Należy ją jednak spożywać znając odpowiedni umiar.
Stosowanie kozieradki
Sposobów na wykorzystanie rośliny jest wiele. Jak już wspomniano, roślina jest bezpieczna dla stosowania zewnętrznego i wewnętrznego. Tak więc od nas zależy, w jakiej postaci zdecydujemy się z niej korzystać. Jak wykorzystać kozieradkę?
- Sproszkowane nasiona – podawać z konfiturą lub miodem, doustnie 2 razy dziennie.
- Odwar – sproszkowane nasiona należy zalać 1 szklanką letniej wody i dokładnie wymieszać. Następnie ogrzewać aż do wrzenia i gotować na łagodnym ogniu pod przykryciem przez około 3 minuty. Stosować w postaci okładów.
- Okład – nasiona kozieradki wymieszać z wodą aż do uzyskania konsystencji pasty. W tym przypadku należy dodać ½ łyżeczki kwasu octowego 10% i ponownie wymieszać. Ostatnim krokiem jest ogrzanie pasty i rozsmarowanie na płótnie.