Każdy z nas, marzy o gęstych lśniących włosach. Zdarza się, że nasze w różnych porach roku wypadają mniej lub więcej. Jednak nie zawsze jest to zwykłe wypadanie włosa spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją , zabiegami związanymi ze stylizacją czy tez przyjmowaniem leków. Niestety, czasami zdarza się że jest to łysienie. Choroba, która dotyczy kobiet, mężczyzn a także dzieci. Niezależnie od wieku, każdego z nas może ten problem dotknąć. Łysienie może dotyczyć całej głowy bądź małej powierzchni.
Czym jest łysienie?
Choroba polegająca na niewytwarzaniu włosa w mieszku włosowym. Proces ten głownie dotyczy głowy, chociaż zdarza się że proces ten dotyczy okolic intymnych, kończyn górnych i dolnych. Łysienie niestety nie jest to tylko problem medyczny, jest to również problem estetyczny. Niestety, osoby dotknięte chorobą często mają obniżoną samoocenę, nie są pewne siebie, w towarzystwie innych osób bardzo się wstydzą. Zdarza się, że jest to na tyle wstydliwy problem, że osoba dotknięta chorobą stara się odizolować od społeczeństwa. Utrata włosów często jest również głównym powodem do pogorszenia stosunków w rodzinie, pracy, a także obwiniana jest za wszystkie niepowodzenia w życiu osobistym oraz zawodowym.
Utrata i wzrost włosa
W naszym organizmie za wzrost włosa odpowiada głównie poziom androgenów. Wzrost tego hormony powoduje zmianę włosów „meszkowych” w dojrzałe włosy. Androgeny są to hormony płciowe o budowie sterydowej. Występują w dużej ilości u mężczyzn, natomiast u kobiet jest ich o wiele mniej. Fizjologiczne działanie androgenów ma za zadanie wykształcić wtórne cechy płciowe czyli między innymi typ owłosienia a także budowę ciała oraz głos.
U kobiet występuje więcej mieszków włosowych, natomiast mężczyźni posiadają o wiele więcej dojrzałych włosów. Za cały proces wzrostu włosa oraz jego szybkości decydują uwarunkowania genetyczne. Wyróżniamy 3 etapy wzrostu włosa
- Anagen trwa 3-6 lat stanowi 80-85% skóry głowy
- Katagen trwa 1-14 dni stanowi 0,5-1% włosów (włos martwy)
- Telogen trwa 2-4 miesiące stanowi 10-20% skóry głowy
Na swojej głowie posiadamy 100-150 tysięcy włosów. Nasze włosy rosną ok 1 cm miesięcznie czyli ok 12 cm w ciągu roku. Z roku na rok gęstość włosów zmniejsza się. Każdy z nas, codziennie traci włosy, Jest to zupełnie naturalny proces. Natomiast, sygnałem ostrzegawczym dla nas jest ilość jaka wypada, ponieważ nie powinna być większa jak ok 100 włosów w ciągu dnia. Jeżeli taka częstotliwość wypadania włosa utrzymuje się przez dłuższy czas powinniśmy zgłosić się do lekarza , a także wykonać podstawowe badania.
Rodzaje łysienia
- łysienie w przebiegu chemioterapii
- łysienie plackowate
- androgenowe
- bliznowaciejące
- telogenowe
- całkowite
- trichotillomania
- okresowe
- poporodowe
- pospolite
- neurotyczne
- anagenowe
- dziedziczne
- wężykowate
- plackowate rzekome
- łysienie u dzieci
- męskie
- rozlane
- dynamiczne
- dyfuzyjne
- naturalne
Jak leczyć łysienie?
Jeżeli niepokoi nas ilość wypadniętych włosów lub zauważyliśmy miejscowe łyse placki lub inne niepokojące nas objawy należy zgłosić się do lekarza. Nie warto na własną rękę próbować kosmetyków reklamowanych w telewizji, które w kilka dni lub podczas kilku myć przywrócą nam piękne gęste włosy. Takimi eksperymentami możemy tylko sobie zaszkodzić. Udając się do lekarza prawdopodobnie zostaniemy skierowani do odpowiedniego specjalisty oraz dostaniemy zalecenie wykonania badań. Specjalista będzie w stanie wykluczyć lub potwierdzić przyczyny łysienia oraz wybierze leczenie odpowiednie do rodzaju naszej choroby. Jeżeli okaże się że nasze łysienie ma charakter przejściowy możemy „odzyskać” nasze włosy nawet bez leczenia. Dlatego warto poradzić się lekarza.
Dla osób które nie potrafią zaakceptować swojej choroby lub czują się niekomfortowo jest kilka sposobów na poprawę wyglądu i swojego samopoczucia. Jednym z najtańszych sposobów głównie dla pań jest wizyta u fryzjera. Czasami zmiana fryzury pomoże ukryć łyse placki lub prześwity na głowie. Również często spotykanym sposobem jest zakup peruki. Wystarczy wybrać się do sklepu medycznego i zakupić wybrany przez nas model. Następną możliwością w niektórych przypadkach łysienia jest przyjmowanie zastrzyków z hormonami steroidowymi w głowę. Zabieg nie należy do przyjemnych. Kolejnym sposobem jest przeszczep włosów. Jak przygotować się do zabiegu przeszczepu włosów. Jest to metoda droższa ale wygląda naturalnie i nie musimy się obawiać że ktoś zauważy perukę. Możliwości jest wiele, tak samo jak odmian i przyczyn łysienia. Niezależnie od czynników niezależnych od nas sami możemy w zaciszu domowym dbać i pielęgnować nasze włosy. Leczenie nie zawsze spełni nasze oczekiwania. Bywa i tak że jedynym rozsądnych rozwiązaniem jest pogodzenie się z utrata włosów.