Sen jest niezbędny do kompleksowej regeneracji organizmu. W trakcie snu nasz ośrodkowy układ nerwowy ma szansę odpocząć. Każdy żywy organizm potrzebuje resetu, aby utrzymać stan fizyczny i psychiczny na najwyższym poziomie. Bez snu nie ma mowy o zdrowiu, dobrym samopoczuciu, świetnym wyglądzie. Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, by nocny wypoczynek przynosił nam głęboki, kompleksowy relaks i odpoczynek.
Fazy snu
W czasie nocnego odpoczynku nasz organizm przechodzi przez różne stany – tzw. fazy snu. Rozróżniamy:
- Fazę snu REM – jest to tak zwany sen aktywny, to w nim pojawiają się sny. Na tym etapie dochodzi do regeneracji neuroprzekaźników i utrwalenia wszystkich informacji zgromadzonych w ciągu dnia.
- Fazę snu NREM – to tak zwany sen głęboki. To na tym etapie mózg się wycisza, wchodzi w stan głębokiego relaksu, ustaje aktywność. Komórki mózgowe całkowicie się regenerują.
Podczas snu fazy te powtarzają się cyklicznie ok. 4-5 razy w ciągu nocy. Przejście wszystkich cykli zapewnia nam pełną regenerację.
Bezsenność
Wiele osób ma problem ze snem. Z czego może to wynikać? Hormonem odpowiedzialnym za sen jest melatonina. To właśnie ona reguluje nasz dobowy cykl, zapewniając kompleksowy, nocny wypoczynek. Jednak nasz styl życia, problemy, zła dieta czy stres mogą rozregulować zegar biologiczny, prowadząc m.in. do bezsenności. Więcej na ten temat dowiesz się na https://melatonina.pl/.
Osoby cierpiące na bezsenność narażone są na wiele powikłań układu krążenia czy układu oddechowego. Permanentny brak snu działa też niekorzystnie na układ pokarmowy. Zaburzenia snu oddziałują fatalnie na nasze zdrowie psychiczne. Osoby, które się nie wysypiają, są nerwowe, rozdrażnione i podatne na stany depresyjne.
Ile snu potrzebujemy?
Liczba godzin, które powinniśmy przesypiać, jest uzależniona od kilku czynników. Najistotniejszym jest wiek. Ile musimy spać każdej nocy, by móc się zregenerować?
- Noworodki: 14-17 godzin
- Niemowlęta od 4 do 11 miesięcy: 12-15 godzin
- Dzieci do drugiego roku życia: 11-14 godzin
- Przedszkolaki: 10-13 godzin
- Dzieci w wieku szkolnym: 9-11 godzin
- Nastolatki: 8-10 godzin
- Dorośli: 7-9 godzin
- Seniorzy: 7-8 godzin
Co robić, by się wyspać?
Wypoczęty organizm to gwarancja dobrego zdrowia i świetnego samopoczucia. Co robić, by zwalczyć bezsenność?
- Zadbajmy o rutynę – nasz organizm potrzebuje konkretnego planu i działania
- Sypialnia powinna być miejscem wyciszenia, ciszy i spokoju, temperatura powietrza powinna wynosić ok. 18-20 stopni
- Nie objadajmy się przed snem
- Zmęczony organizm lepiej zasypia, wieczorny spacer na świeżym powietrzu pozwoli nam się dotlenić. Przed snem jednak unikajmy bardziej męczących ćwiczeń
- Relaksująca kąpiel na pewno też ułatwi zasypianie
- Unikajmy też picia alkoholu i napojów z kofeiną wieczorową porą
- Wyciszyć organizm pomoże herbatka z melisą lub walerianą
- Pomocne w stanach zaburzeń snu mogą okazać się preparaty zawierające w swoim składzie melatoninę – naturalny hormon snu.