Problem z zasypianiem dotyka wielu osób, a przewracanie się z boku na bok bywa bardzo irytujące. Jak wiadomo, każda niewyspana osoba, ma zazwyczaj problem aby wstać rano do pracy czy szkoły, skupienie również nie jest łatwe, a samopoczucie też pozostawia wiele do życzenia. Sięganie po środki apteczne nie zawsze jest potrzebne, ponieważ można zastosować kilka sposobów, które poprawią jakość naszego snu i pomogą w szybszym zasypianiu.
Ważna jest rutyna
Organizm człowieka będzie wdzięczny za stały harmonogram dnia. Wypracowanie pewnych nawyków, pozwoli nam poprawić nie tylko jakość naszego snu, ale również życia. Ustalone godziny snu, bardzo dobrze wpływają na działanie naszego organizmu. Stałe godziny snu, pozwolą uniknąć problemów z zasypianiem czy wstawaniem.
Bądź aktywny w ciągu dnia
Jakakolwiek aktywność pozwoli Ci w ciągu dnia naładować się energią, a wieczorem Twój organizm sam odczuje potrzebę odpoczynku. Pamiętaj że nie należy ćwiczyć późnym wieczorem, ponieważ poziom hormonów – endorfin, zadziała w odwrotną stronę.
Unikaj drzemek i leżenia na kanapie
Drzemki w ciągu dnia bywają kuszące, szczególnie gdy człowiek musi wstać o świcie do pracy. Jednak drzemka bardzo często jest powodem kulania się z boku na bok. Organizm nie potrzebuje snu, gdy jest wypoczęty. Tak samo jest, z leżeniem na kanapie całymi dniami oglądając Tv.
Kąpiel bywa pomocna
Ciepła i spokojna kąpiel, pozwala nam się wyciszyć, rozluźnić i zrelaksować. Można również zastosować świece zapachowe czy olejki eteryczne na przykład z lawendą.
Nie jedz na noc
Objadanie się przed snem oprócz tego że jest nie zdrowe, również jest przyczyną problemu z zaśnięciem. Pełny żołądek daje uczucie sytości, przepełnienia, a nawet mdłości. W czasie kiedy potrzebujemy odpoczynku, nasz żołądek zmuszony jest do ciężkiej pracy.
Temperatura w sypialni
W sypialni należy regularnie otwierać okno. Najlepiej jest to robić rano po przebudzeniu, a także wieczorem zanim położysz się spać. Chłodne powietrze bardzo dobrze wpływa na lepszy sen. Optymalna temperatura to 18 stopni Celsjusza.
Unikaj TV, weź książkę
Telewizor, tablet, komputer czy telefon emitują niebieskie światło. Niestety taka emisja wpływa na wydzielanie melatoniny, czyli hormonu który odpowiedzialny jest za nasz sen oraz zasypianie. Warto przed snem poczytać książkę, czy włączyć cicho spokojną muzykę. Sytuacja dotyczy również zapalonego światła w pokoju.
Pij zioła oraz mleko
Melisa, lawenda, waleriana a także mleko, korzystanie wpływają na nasz organizm, ponieważ pozbawiają nas napięcia, nerwów czy stresu. Odprężony umysł, który nie ma natłoku myśli potrafi szybko zasnąć, a także spokojnie spać do rana.
Zadbaj o wygodę
Świeża i czysta pościel, która jest przyjemna w dotyku również potrafi wiele zdziałać. Jednak najważniejszą kwestią jest wygodny materac oraz poduszka. Ważna jest także powierzchnia, czym więcej miejsca, tym swobodniej możemy się obracać, szczególnie gdy śpimy z partnerem.
Odstaw myślenie i planowanie
Intensywne planowanie dnia, czy myślenie o problemach nie powinno odbywać się przed snem. Nasz umysł potrzebuje spokoju, wyciszenia. Zaprzątanie głowy nie tylko źle wpłynie na zasypianie, ale również na jakość snu i nasze samopoczucie.
Ogranicz kofeinę
Napoje energetyczne, kawa czy herbata wskazane są do godzin popołudniowych. Należy unikać wieczornego pobudzenia.
Szum nie tylko dla dzieci
Biały szum który wydają na przykład suszarki, okapy czy odkurzacze wprowadzają nas w błogi stan skupienia i pomogą szybko zasnąć. Ta metoda stosowana jest bardzo często u noworodków. Oczywiście nie chodzi o włączenie odkurzacza, ale o melodie dostępne na portalu muzycznym lub na płycie.
Piżama oraz skarpety
Każdy z nas ma inne preferencje dotyczące odzieży do spania. Jedni wolą ciepłe piżamy i skarpety inni cienkie koszule. Najważniejsze jest aby nam było wygodnie i nie za ciepło. Warto również zwrócić uwagę na jakość i krój piżamy.
Perfumy, balsamy i płyny do prania
Unikaj stosowania na noc mocnych zapachów, balsamy, kremy, perfumy czy inne środki higieniczne czy detergenty powinny mieć delikatny zapach. Intensywne zapachy mogą być drażniące, i spowodują rozdrażnienie.
Alkohol a sen
Lampka wina czy piwo mogą pomóc w zasypianiu. Należy jednak pamiętać aby robić to rzadko, a najlepiej tylko okazjonalnie. Codzienne stosowanie alkoholu jako „pomocnika” przy zasypianiu szybko może okazać się zgubne. Pamiętajmy że alkohol szybko uzależnia.
Reaguj na ból
Jeżeli przyczyną bezsenności jest ból, czy problemy zdrowotne nie zwlekaj z zażyciem lekarstwa. Męczysz nie tylko siebie, ale również swój organizm.
Morza szum, ptaków śpiew, czy wsłuchanie w rytm swojego organizmu pomoże nam w odpowiedni sposób zrelaksować się przed snem. Jeżeli jednak problem będzie się nasilał, konieczna jest wizyta u specjalisty. Nie zawsze domowe metody bywają skuteczne, a problem może być bardziej złożony. Najważniejsze jest, aby zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu, aby móc zadbać o swoje samopoczucie i jakość życia.