Wrotycz jest pospolitym ziołem, które ma bardzo wiele zastosowań. Sprawdza się w walce z insektami, pasożytami, przyśpiesza gojenie ran, pomaga w walce z wirusami. Jak stosować wrotycz?
Wrotycz pospolity – czy właściwie jest?
Wrotycz czyli Tanacetum vulgar, jest roślina która występuje na łąkach, polach, bezdrożach, czy naszych ogródkach. Jej cecha charakterystyczna są płaskie, małe, żółte kwiaty, które rosną bardzo blisko siebie, tworząc koszyk. Roślina ta osiągnąć może nawet ok 2 metrów, a jej zapach jest bardzo intensywny – przypomina kamforę.
Jakie właściwości posiada wrotycz?
Wrotycz znana jest od czasów starożytnych, wykorzystywano ja głownie do zatruć pokarmowych, oraz do eliminowania pasożytów. Wierzono również, że picie naparu z wrotyczu, pozwala pobudzić napływ krwi do macicy, co skutkowało poronieniem. Natomiast kąpiele z wrotyczu, miały działać oczyszczająco na cerę, a także pozwalały zniwelować problematyczne bóle – reumatyczne czy menstruacyjne. W czasach starożytnych, wrotycz stosowano również w kuchni.
W dzisiejszych czasach, wrotycz jest również bardzo popularną rośliną, którą chętnie stosujemy zarówno prozdrowotnie jak i pielęgnacyjnie. Wrotycz wykazuje działanie:
- Oczyszczające
- Odtruwające
- Regenerujące
- Trawienne
- Uspokajające
Kiedy warto sięgnąć po wrotycz?
Ziele wrotyczu dzięki swoim właściwością, może być stosowany na wiele dolegliwości. Należy jednak pamiętać, aby robić to zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. Wrotycz pospolita, idealnie sprawdzi się gdy:
- Mamy obniżoną odporność
- Cierpimy na bezsenność
- Zmagamy się z bolesnym miesiączkowaniem
- Nasze cykle menstruacyjne są nieregularne
- Mamy problem z gojeniem ran
- Cierpimy z powodu bólu reumatycznego
- Zmagamy się z opryszczką
Wrotycz zawiera toksyczną substancję o nazwie tujon.
Wrotycz a niebezpieczny tujon
Tujon znajduje się zarówno w zielach jak i kwiatostanach wrotyczu. Jest on substancją toksyczną, a jego zastosowanie doustne, może spowodować pobudzenie, drżenie i napięcie mięśni. Aktualnie wrotycz w warunkach domowych stosuje się tylko zewnętrznie. Tylko produkty apteczne, lub ze sklepu zielarskiego można stosować doustnie w formie ziół, kropli lub herbat.
Działanie niepożądane – jak prawidłowo stosować wrotycz?
Wrotycz ze względu na obecny tujon, uznawana jest za substancję trującą. Dodatkowo może również być halucynogenna. Stosowanie wrotyczu na własna rękę nie jest wskazane, a przyjęcie dużej dawki zioła może powodować:
- Podrażnienie błon śluzowych
- Problemy z nerkami
- Zawroty głowy
- Krwiomocz
- Utratę świadomości
- Skurcze macicy
- Omdlenia
- Drgawki
- Nadmierną potliwość
Stosując wrotycz, warto pamiętać aby preparaty kupić w sprawdzonym sklepie zielarskim lub aptece. Zastosowanie takich produktów, jest bezpieczne, o ile stosujemy go według zaleceń. Najlepszym rozwiązaniem, jest konsultacja z lekarzem, i prawidłowa suplementacja.
Wrotycz w ogrodnictwie
Wrotycz jest bardzo doceniana w ogrodnictwie, ze względu na swój charakterystyczny zapach skutecznie odstrasza komary, muchy, meszki, mole, kleszcze, mszyce a nawet pająki. Preparaty z wrotyczu, można zastosować również w formie oprysku, najlepiej opryski zrobić wczesną wiosną aby pozbyć się zimujących szkodników. Wrotycz pospolita, jest również świetnym składnikiem, z którego można samodzielnie wykonać:
- Gnojówkę – do zastosowania na mszyce, mrowiska
- Wyciąg – do zastosowania na mszyce, owocówki, gąsienice, mączniaki
- Wywar – do zastosowania na pchełki, mrówki, roztocze, opuchlaki
Można również zastosować wrotycz zamiast środka przeciw kleszczom i komarom. Wystarczy natrzeć skórę rozdrobionymi kwiatami, lub wykąpać się w naparze z tego zioła.
UWAGA!
Decydując się na zakup olejku eterycznego z wrotyczu, nie należy stosować go bezpośrednio na skórę. Olejek należy rozcieńczyć z olejem, oliwą lub kremem.