Wiadomoto Motoryzacja Wynajem długoterminowy samochodu – plusy i minusy

Wynajem długoterminowy samochodu – plusy i minusy

9 min czytania
0
350
wynajem dlugoterminowy

Oferta skierowana jest nie tylko do przedstawicieli świata biznesu, lokujących swoje kapitały na terenie naszego kraju. Także turyści planujący dłuższy pobyt w Polsce powinni wziąć ją pod uwagę, tym bardziej, jeśli dostępna flota składa się z reprezentantów najlepszych światowych marek. Jednak z uwagi na bardzo istotny czynnik ekonomiczny, warto przez chwilę zastanowić się nad korzyściami płynącymi z wynajmu długoterminowego aut. Być może znajdą się i tacy, których taka propozycja w ogóle nie zainteresuje. Dlaczego? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Długoterminowy wynajem aut czy leasing?

Co do samego wynajmu, nikt nie powinien mieć wątpliwości. Słowem kluczowym w tym wypadku jest określenie „długoterminowy”.

W związku z tym pojawia się pokusa do utożsamiania wynajmu z leasingiem. Różnice, choć subtelne są jednak zauważalne.

W przypadku leasingu spłacana jest w ratach wartość pojazdu plus marża usługodawcy. Ponadto zawarcie umowy wiąże się z koniecznością wpłaty części wartości auta określonej procentowo. Innymi słowy, leasing jest znacznie kosztowniejszy, nie dając nic w zamian, oprócz pojazdu na jakiś czas. Sprawy związane z ubezpieczeniem, serwisem i obsługą dokumentacji leżą w gestii leasingobiorcy. Leasing w zdecydowanej większości jest propozycją skierowaną do podmiotów gospodarczych. Osoby prywatne nie są grupą docelową firm oferujących leasing.

Wynajem zwalnia z wszystkich wymienionych obciążeń, pozwalając cieszyć się jazdą luksusowym samochodem. Ceną za wynajem jest jedynie marża i opłata za korzystanie z ruchomości, przy czym nie ma mowy o wpłatach związanych z wartością pojazdu. Łatwo obliczyć, iż wynajem długoterminowy samochodu jest dzięki temu tańszy i wygodniejszy. Poza tym jest ogólnie dostępny, bez względu na pochodzenie źródeł utrzymania, zatem mogą z niego korzystać także osoby nieprowadzące działalności gospodarczej.

wynajem samochodu
wynajem samochodu

Analogicznie obie usługi można porównać do kredytu bankowego i pożyczki bez BIK. W pierwszym wypadku klient styka się z murem biurokracji, nie mając gwarancji sukcesu, w drugim zawiera błyskawicznie umowę i natychmiast udaje się w swoją stronę.

Warto dodać, że umowa wynajmu nie ma wpływu na ocenę zdolności kredytowej wynajmującego. Nie jest traktowana jako zobowiązanie długoterminowe ani w rozumieniu ustawy o rachunkowości, ani pod kątem procedur bankowych. Nie obniża też wartości firmy, co powinno zainteresować klientów komercyjnych.

Wynajem długoterminowy samochodów, zalety rozwiązania

Dla uporządkowania dyskusji warto sporządzić listę zalet wynikających z wynajmu. Pomoże to lepiej zobrazować zagadnienie.

Zalety wynajmu długoterminowego:

  • Niższe opłaty w stosunku do leasingu auta;
  • Brak formalnych obciążeń firmy (zobowiązania, wartość, zdolność kredytowa itd.);
  • Pełna obsługa ubezpieczeniowa i serwisowa;
  • Atrakcyjniejsza flota stworzona pod kątem klientów prywatnych;
  • Brak sztywnych ram czasowych określających długość trwania umowy wynajmu.
  • Dostęp do aut zastępczych.

I wiele innych.

Nieco więcej uwagi wypada poświęcić kwestii ubezpieczenia i serwisowania samochodu w czasie przypadającym na wynajem. Ponownie też odniesiemy się do klientów biznesowych.

Auto w firmie (w tym leasingowane), wiąże się z koniecznością spełnienia wielu procedur formalnych, zawartych w stosownych przepisach. Samochód musi być ubezpieczony, jego wartość musi być szczegółowo określona, przebieg musi być ewidencjonowany, a dokumenty serwisowe muszą być dostępne na wypadek kontroli urzędowej. Jak widać, określeń „musi” jest strasznie dużo. W dalszej konsekwencji rodzi to konieczność delegowania pracownika do zajęcia się dokumentacją pojazdu oraz terminarzami napraw. Ewentualnie trzeba pomyśleć o stworzeniu nowego stanowiska pracy.

Umowa zakupu auta lub umowa leasingowa rodzi określone skutki prawne, w tym wypadku fiskalne. To właśnie jest powodem wyjątkowej pieczołowitości w dokumentowaniu wszelkich zdarzeń związanych z pojazdem w przedsiębiorstwie.

Wynajem długoterminowy samochodu nie powoduje takich zależności, co z kolei sprawia, iż jest to forma usługi szybsza i niewątpliwie wygodniejsza.

Wynajem długoterminowy samochodów, wady

Tych jest zdecydowanie mniej. Dotyczą one w głównej mierze prawa do pojazdu po zakończeniu umowy. Mianowicie, klienci zainteresowani nabyciem samochodu, mają prawo pierwokupu w przypadku leasingu. Umowa wynajmu nie daje takich uprawnień, a auto powinno wrócić do usługodawcy.

Nieco mniejsza jest także swoboda wykorzystania samochodu w odniesieniu do podróży zagranicznych. Mniejsza, lecz nie niemożliwa. Większość firm usługowych wymaga zgłoszenia takiego zamiaru z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zatem, jeżeli klient nie planuje przywiązać się na stałe do określonego modelu auta, oraz nie sprawia mu kłopotu wykonanie połączenia telefonicznego z usługodawcą, może z czystym sumienie realizować swoje marzenia o podróżach po Polsce, a nawet jeszcze dalej.

Comments are closed.