Wynajem samochodów jest ostatnimi czasy bardzo popularną czynnością, na którą szczególnie w okresie wakacyjnym decyduje się spora część osób. Idąc do wypożyczalni zastanawiamy się wyłącznie nad tym, który pojazd z floty będzie nam najbardziej odpowiadał. Zwracamy uwagę na wygląd, rodzaj jednostki napędowej czy obecność pakietu sportowego.
Niezależnie od rodzaju samochodu, w celu jego wypożyczenia należy spełniać odpowiednie kryteria, zwieńczone umową najmu. Nie jest to uznawane za najprzyjemniejszą czynność, jednak firmy wynajmujące starają się w jak najlepszy sposób ją uprościć.
Podstawowe informacje na umowie
Pamiętajmy, że w prawdziwej wypożyczalni, nikt nie udostępni nam swojego pojazdu bez podpisania umowy. Umowa najmu jest zawierana między najemcą, a wynajmującym i oznacza w dużym skrócie tymczasowe oddanie do użytkowania. Najważniejszą z rzeczy, mającą na celu identyfikację obydwu stron w razie problemów jest spisanie danych osobowych. Imię, nazwisko, PESEL, czy numer dowodu osobistego to jedynie podstawowe informacje, muszące się tam znaleźć.
Istotna jest również informacja o numerze konta lub karty najemcy, z której pieniądze na usługę będą pobierane. Aby zastrzec się od nieporozumień, w momencie spisywania umowy ustala się i zapisuje wysokość czynszu i wszystkich opłat, jakie musi ponieść najemca. Tutaj również wypożyczalnie muszą pamiętać, aby nie zatajać żadnych informacji o dodatkowych kosztach.
Z ogólnych rzeczy, na umowie muszą znaleźć się również dwie daty: pierwszą z nich jest dzień przekazania pojazdu w ręce najemcy, a drugą termin oddania.
Jakie kryteria należy spełniać, aby wynająć pojazd?
Nie ma żadnego znaczenia, czy decydujemy się na wynajem aut premium, czy też samochodów standardowej klasy. Zawsze konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków, wymaganych przez wypożyczalnie.
Wielu może się domyślać, że chodzi pewnie o wiek potencjalnego kierowcy. Wbrew pozorom, w większości wypożyczalni nie jest on równy wiekowi pełnoletniości. Z reguły, osoba decydująca się na wypożyczenie pojazdu powinna przekraczać 21 lat. Chodzi tutaj głównie o doświadczenie. Firmy wynajmujące samochody wymagają aktywnego od przynajmniej trzech lat prawa jazdy. Logiczne więc, że nikt w wieku 18 lat nie zdoła mieć tak długiego doświadczenia za kierownicą.
Można powiedzieć, że wiek to jedyna wytyczna, na podstawie której firma może zdecydować się nie wypożyczać nam samochodu.
Co wziąć ze sobą do wypożyczalni?
Podstawowymi rzeczami są oczywiście dokumenty. Najważniejszym jest wcześniej wspomniany dowód osobisty. To na jego podstawie spisywane są wszystkie informacje dotyczące najemcy, które w razie potrzeby pozwolą go zidentyfikować.
Drugą sprawą jest ukazanie ważnego dokumentu, upoważniającego nas do kierowania wynajmowanymi pojazdami. Musimy pamiętać, że zawsze wymaga się dokładnej kategorii, przez co należy zwracać uwagę, co chcemy wynajmować.
Istotną sprawą jest również karta płatnicza. Z niej spisywane będą numery i pobierane pieniądze za czynsz oraz kaucja. Kaucja oczywiście zostanie zwrócona klientowi po oddaniu samochodu.