Wiadomoto Dom Geofon jako urządzenie niezbędne do wykrycia wycieków wody
Dom

Geofon jako urządzenie niezbędne do wykrycia wycieków wody

6 min czytania
0
985
geofon

Na pewno nie raz słyszeliście o różnego rodzaju awariach w przedsiębiorstwach wodociągowych. Długotrwała awaria oznacza duże straty wody, problemy w dostawie wody oraz pracę wielu osób, które pracują nad opanowaniem awarii. Firma RD Tech proponuje nowoczesne rozwiązanie, czyli geofon. Urządzenie w prosty i szybki sposób pozwoli wykryć miejsce wycieku wody, co znacznie przyspiesza pracę i pozwoli zaoszczędzić środki finansowe.

Czym jest geofon?

Przedsiębiorstwa wodociągowe muszą przykładać ogromną wagę do odpowiedniego zarządzania gospodarką wodną. Bardzo ważną kwestią jest więc wybór urządzeń służących do monitorowania całej infrastruktury oraz wykrywania i informowania o wyciekach wody. Firmy takie zdają sobie sprawę, że wykrywanie strat wody jest możliwe dzięki odpowiednim urządzeniom. Dużą skuteczność wykazuje geofon dopasowany do konkretnej sieci parametrów pomiarowych.

Urządzenie wykonuje wstępną weryfikację przepływu wody. Wykrycie nieszczelności polega na porównaniu dotychczasowo zaobserwowanych pomiarów ze skokowym wzrostem w danym obszarze wodociągów. Geofon pozwala na niezwykle precyzyjne wykrycie i wskazanie miejsca wycieku wody. Oznacza to w praktyce szybką reakcję, mniejsze straty wody oraz bardzo niskie koszty związane z wykrywaniem awarii.

Jak działa geofon?

Urządzenie zostało zaprojektowane, aby wykorzystać potencjał tego rodzaju sprzętów w maksymalnym stopniu. Warto wspomnieć, że każdy wyciek wody wywołuje falę akustyczną, która jest skutkiem różnicy ciśnień powstałej przez uszkodzenie kanalizacji. Wyciek posiada dość charakterystyczny dźwięk przyjmujący postać szumu, który rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach. Szum pochodzi z punktowego źródła dźwięku, ale rozchodzi się również w gruncie. Urządzenie, jakim jest geofon wykorzystuje opisane zjawisko. Specjalnie zaprojektowane rozwiązanie przetworzy sygnały dochodzące do niezwykle czułej aparatury pomiarowej.

Dzięki temu da szansę wykonania dokładnego pomiaru i wskaże miejsce, gdzie szum jest najsilniejszy. W skrócie mówiąc: w ten sposób wykrywa dokładną lokalizację wycieku wody. Ten niezwykle precyzyjny czujnik to serce urządzenia pozwalające na wykonywanie tak ważnych i cenionych przez wielu specjalistów zadań. Warto wspomnieć, że codziennie korzystanie z geofonu wymaga od specjalisty nie tylko doświadczenia oraz poznania mechanizmów jego działania. Bardzo ważne jest także wyeliminowanie hałasu, nasłuch i rozróżnienie różnego rodzaju dźwięków. W otoczeniu występuje bowiem wiele dźwięków, które można pomylić z wyciekiem, nie mając wystarczającego doświadczenia. Niezwykle przydatną funkcją okaże się możliwość wizualizacji poziomu szumu na ekranie urządzenia.

Oferta geofonów

Urządzenia można dopasować w zależności od wielkości oraz stopnia skomplikowania infrastruktury wodnej oraz potrzeb osób i firm z niej korzystających. Dzięki możliwości wyboru kilku opcji geofon doskonale spełni swoje zadania. Cechą wszystkich urządzeń z oferty jest wyjątkowa dokładność, precyzyjne wykrywanie lokalizacji wycieku, szeroki zakres częstotliwości pracy. Wszystkie geofony dają możliwość prowadzenia badań z powierzchni gruntu. Z urządzenia można korzystać w słuchawkach, ponieważ posiada on wbudowany system redukcji szumów. Produkty wyróżnia także długi czas pracy baterii, co wpływa bezpośrednio na komfort pracy.

Specjaliści służą pomocą w wyborze urządzenia, które zaspokoi potrzeby każdego przedsiębiorstwa. Każde urządzenie jest sprzedawane w zestawie z wygłuszającymi słuchawkami ułatwiającymi codzienną pracę. Konstrukcja urządzeń pozwala na noszenie ich w plecaku podczas wykonywania obowiązków.

Comments are closed.