Wiadomoto Motoryzacja Jakie są rodzaje wyciągarek elektrycznych?

Jakie są rodzaje wyciągarek elektrycznych?

6 min czytania
0
437
wyciagarki samochodowe elektryczne

Wyciągarka elektryczna to urządzenie, które powinien mieć każdy kierowca, który lubi być samowystarczalny. Ten gadżet może pomóc Ci wydostać się z wielu tarapatów na drodze bez konieczności wzywania pomocy drogowej. Wyciągarki elektryczne to urządzenia, które nie tylko są szeroko używane w gałęziach przemysłu, w pojazdach służb ratunkowych i pomocy drogowej, ale także znalazły swoje zastosowanie w off-roadzie. Chcesz poznać rodzaje wyciągarek elektrycznych dostępnych na rynku? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Dlaczego warto kupić wyciągarkę elektryczną?

Wyciągarki samochodowe elektryczne znajdują zastosowanie głównie jako wyposażenie samochodów terenowych. Jednak są także niezbędnym urządzeniem w pojazdach straży pożarnej czy pomocy drogowej. Wyciągarki samochodowe elektryczne są niezastąpione w trudnych sytuacjach na drodze takich jak ugrzęźnięcie w błocie, wciągnięcie samochodu pod stromy podjazd czy usunięcie z drogi przewróconego drzewa. Oprócz wyciągarki elektrycznej w każdym samochodzie przydadzą się także liny syntetyczne do wyciągarek: https://terenowiec.pl/pl/121-liny-syntetyczne-do-wyciagarek.

Wyciągarki elektryczne – budowa

Wyciągarka samochodowa to zaledwie kilka połączonych ze sobą elementów, które w połączeniu ze sobą wykazują bardzo dużą moc. Najważniejszym elementem napędzającym pracę całego urządzenia jest jej silnik. Zasila się go energią z akumulatora samochodu.

Kolejnym elementem, z którego składa się wyciągarka, jest cylindryczny bęben – na niego nawijana jest syntetyczna lub stalowa lina. Wyciągarka wyposażona jest także w rolki bądź ślizgi, które są odpowiedzialne za prowadzenie liny na bęben. W zależności od rodzaju liny używa się: rolki – do stalowej, ślizgi – do syntetycznej.

Kolejnym ważnym elementem wyciągarki elektrycznej jest przekładnia zębata, która pozwala na uzyskanie dużego momentu wyciągania. Na budowę wyciągarki składa się również hamulec, który po ustaniu pracy bębna powinien włączać się automatycznie.

Wyciągarki elektryczne – linowa czy łańcuchowa?

Wyciągarki elektryczne można podzielić na dwa rodzaje – linowe oraz łańcuchowe. Wyciągarki elektryczne linowe można zauważyć w urządzeniach dźwignicowych specjalnego zastosowania. Są one dedykowane do przenoszenia towarów o maksymalnej wadze 4 tony. Mogą być używane również do transportu ładunku na bardzo dużych odległościach, dochodzących nawet do 100 metrów.

Wyciągarki elektryczne łańcuchowe odznaczają się natomiast wyjątkową wytrzymałością. W zależności od modelu mechanizmu wyciągarka elektryczna łańcuchowa jest w stanie udźwignąć ładunek ważący nawet dziesięć ton.

Wyciągarki samochodowe elektryczne – podsumowanie

Nie można jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależne jest od tego, w jakim celu chcesz używać swojej wyciągarki elektrycznej. Wybierając urządzenie, warto zawsze przeczytać opis produktu, dzięki któremu będzie Ci łatwiej podjąć ostateczną decyzję. Kupując wyciągarkę, warto również zdecydować się na dodatkowe wyposażenie: https://terenowiec.pl/pl/175-liny-syntetyczne-na-metry.

źródło zdjęcia: freepik.com

Comments are closed.