Wiadomoto Motoryzacja Jakie są różnice pomiędzy kaskiem otwartym a szczękowym? Odpowiadamy

Jakie są różnice pomiędzy kaskiem otwartym a szczękowym? Odpowiadamy

6 min czytania
0
91
motocyklista

Jakie zalety ma kask otwarty, a u kogo lepiej sprawdzi się kask szczękowy? Wybór odpowiedniego kasku – zwłaszcza na początku motocyklowej przygody – może być trudny. Przedstawiamy kluczowe różnice między modelami otwartymi a szczękowymi.

Kask otwarty – wady i zalety

Kask otwarty czy szczękowy – który będzie lepszym wyborem? Kaski otwarte będą idealne na choppera, cafe racera czy skuter. Skorupa chroni w tym przypadku tylko czoło i tylną część głowy, dlatego sprawdzają się w przypadku mniejszych prędkości. Ich konstrukcja zapewnia bardzo szerokie pole widzenia, co niewątpliwie jest ogromną zaletą.

Do plusów należy dodać doskonałą wentylację i niską wagę (zwykle ok. 1300 g), a także łatwe zakładanie i zdejmowanie kasku otwartego oraz możliwość swobodnego prowadzenia rozmów i picia. Wybierając kask otwarty z daszkiem, zapewnisz sobie dodatkowo ochronę przed oślepiającym słońcem.

Nie obejdzie się jednak bez kilku mankamentów. Brak części szczękowej sprawia, że słabo chronią twarz. Ponadto nie zapewniają ochrony przed hałasem i wiatrem.

Kiedy warto zdecydować się na kask szczękowy?

Początkujący motocykliści częściej zastanawiają się, czy kupić kask otwarty, czy integralny. Chociaż polecane kaski otwarte – szczególnie te rekomendowane przez ekspertów – dobrze sprawdzają się podczas jazdy, amatorzy powinni skłaniać się ku integralnym. Jednolita skorupa sprawia, że są bardzo trwałe, a co za tym idzie – bezpieczne.

Jeśli chodzi o kaski szczękowe – łączą w sobie cechy kasków otwartych i integralnych. Otwierana szczęka sprawia, że motocyklista z łatwością może prowadzić rozmowy lub spożywać napoje. Do atutów trzeba zaliczyć również komfortową wyściółkę oraz doskonały system wentylacji.

Niestety rozbudowana konstrukcja kasków szczękowych sprawia, że są cięższe. Ponadto nie tłumią hałasów równie dobrze jak modele integralne.

Gdzie kupić najlepsze kaski otwarte – postaw na Dobre Sklepy Motocyklowe

Z myślą o miłośnikach jednośladów, którzy nie chcą tracić czasu na wielogodzinne poszukiwania kasków, powstały Dobre Sklepy Motocyklowe. To portal tworzony przez ekspertów w dziedzinie motoryzacji. Zanim sprzęt pojawi się na stronie internetowej, jest gruntownie sprawdzany pod względem jakości, parametrów technicznych i użyteczności. Jeśli szukasz kasków otwartych, koniecznie zajrzyj na stronę: https://dobresklepymotocyklowe.pl/kaski/otwarte.

Platforma oferuje nowoczesne rozwiązanie – zarezerwuj online i odbierz w sklepie stacjonarnym. Po prostu wybierasz interesujące Cię produkty i zamawiasz do dowolnie wybranego sklepu stacjonarnego. Dopiero po zobaczeniu ich na żywo możesz podjąć ostateczną decyzję o zakupie. Wcześniej nie ponosisz żadnych opłat, nawet za wysyłkę.

Nie zapomnij swojego zakupu zarejestrować w specjalnych programach Dobrych Sklepów Motocyklowych. Masz na to aż 14 dni! Dzięki rejestracjom otrzymasz przedłużenie gwarancji aż do 5 lat. Ponadto dołączysz do bezpłatnego programu assistance.

Kaski otwarte i szczękowe – certyfikaty bezpieczeństwa

Każdy kask dopuszczony do sprzedaży powinien mieć stosowne certyfikaty bezpieczeństwa. Przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej szczegółowo określają warunki, jakie powinien spełniać sprzęt użytkowany przez motocyklistów. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest pomyślne przejście wszystkich testów oraz badań technicznych.

Obecnie funkcjonuje norma ECE 22.05, jednak jest ona stopniowo zastępowana przez bardziej restrykcyjną normę ECE 22.06. Co istotne, nowy standard będą musiały spełniać nie tylko kaski, ale również wszelkie dołączane do nich akcesoria np. interkomy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *