Wiadomoto Motoryzacja Wybieramy pokrowiec na motocykl – co sprawdzić przed zakupem?

Wybieramy pokrowiec na motocykl – co sprawdzić przed zakupem?

12 min czytania
0
233
motocykl

Koniec sezonu motocyklowego to czas, kiedy wielu z nas zaczyna się zastanawiać jak skutecznie zabezpieczyć jednoślad przed jesienną i zimową aurą. Deszcz, śnieg i niskie temperatury z pewnością nie wpływają korzystnie na stan motocykla, co z łatwością można zauważyć po ogniskach korozji pojawiających się np. na łańcuchu napędowym czy śrubach. Najprostszym i najtańszym sposobem ochrony pojazdu jest zakup solidnego pokrowca motocyklowego, choć wybór odpowiedniego modelu może przysporzyć pewne trudności – ale nie z tym poradnikiem! Przedstawimy ci nie tylko zalety i rodzaje pokrowców na motor, ale również doradzimy, jaki model wybrać zależnie od twoich potrzeb i posiadanego motocykla.

Zalety pokrowców motocyklowych

Stosowanie pokrowca na motocykl ma same plusy. Ochrona przed deszczem i śniegiem oraz zabezpieczenie lakieru przed zarysowaniami i działaniem promieni UV to dopiero początek długiej listy zalet. Odpowiednio dobrany model pokrowca pozwala również na rzadsze mycie i pielęgnację jednośladu. Na motocyklu nie będzie osadzał się kurz, zniknie ryzyko, że ptasie odchody pozostawią trwałe przebarwienie na lakierze, a po deszczu pojazd nie będzie oblepiony liśćmi i innymi zanieczyszczeniami. Warto zaznaczyć, że pokrowiec na motocykl stanowi doskonałe zabezpieczenie przed zwierzętami (np. osiedlowym kotem testującym pazury na kanapie czy ptakiem, który postanowił wydziobać gąbkę z siedzenia).

Pokrowiec motocyklowy stanowi także skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe. Twój jednoślad będzie mniej widoczny dla złodziei, co zmniejszy ryzyko potencjalnej kradzieży.

Kupujemy pokrowiec na motocykl – co sprawdzić przed zakupem?

Do wyboru pokrowca motocyklowego warto się przyłożyć – w końcu jest to zakup na co najmniej kilka sezonów. Pierwszym kryterium jest zastosowanie. Zacznij od ustalenia, czy będziesz używał pokrowca wewnątrz czy na zewnątrz budynku (o różnicach pomiędzy modelami przeczytasz poniżej). Następnie warto przyjrzeć się materiałom, jakości wykonania i cenie – te trzy czynniki są ze sobą ściśle powiązane. Tańsze modele pokrowców na motocykl prawdopodobnie będą wykonane z cieńszego poliestru, a te droższe z grubszej tkaniny z powłoką PVC. Co więcej, wybierając produkt z wyższej półki możesz liczyć na kilkuwarstwową konstrukcję, lepszą wentylację i klejone szwy. Topowym modelem marki Oxford jest Stormex, który posiada wszystkie te zalety, a dodatkowo jest odporny na działanie wysokich temperatur.

Wybierając pokrowiec motocyklowy nie zapominajmy o designie. Najczęściej spotyka się modele w kolorze czarnym lub czarno-srebrnym, choć niektóre marki (m.in. Oxford) oferują również produkty w kolorze czerwonym, niebieskim oraz camo.

Pokrowiec na motor do użytku na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń – co je różni?

Podczas wyboru pokrowca motocyklowego kieruj się nie tylko ceną, wyglądem i rozmiarem, ale również jego zastosowaniem określonym z góry przez producenta. Pokrowce zewnętrzne i wewnętrzne cechują się zupełnie inną budową i użytymi materiałami. Wewnętrzny pokrowiec motocyklowy (np. Oxford Dormex lub Oxford Protex) ma za zadanie ochronić jednoślad przed kurzem, dlatego jego poszycie jest wykonane z miękkiego, elastycznego materiału, który dodatkowo zabezpiecza lakier motocykla przed zarysowaniem. Pokrowiec wewnętrzny chroniący motocykl przed zabrudzeniami, jednocześnie nie gromadzący wewnątrz wilgoci, to doskonała propozycja dla osób, które przygotowały swój jednoślad do następnego sezonu (dokładne czyszczenie i konserwacja), mają do dyspozycji miejsce w garażu i chcą jak najszybciej wskoczyć na drogę wraz z nadejściem wiosny. Pamiętaj, że takie modele nie są wodoodporne, przez co nie nadają się do użytku zewnętrznego. Aby skutecznie chronić pojazd przed deszczem i śniegiem koniecznie sięgnij po pokrowiec zewnętrzny (np. Oxford Aquatex lub Oxford Stormex). Pokrowce stworzone do użytku “pod chmurką” są wykonane z wodoodpornego materiału (poliestru lub tkaniny z powłoką PVC), która skutecznie chroni motocykl przed czynnikami zewnętrznymi. Co więcej, pokrowce zewnętrzne posiadają bardziej wytrzymałą konstrukcję i liczne udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo motocykla podczas silnego wiatru (np. pasek do spięcia pokrowca pod silnikiem) lub deszczu (m.in. zewnętrzne łączenia szwów lub klejone szwy).

Pokrowiec motocyklowy na lato i zimę – czy jest sens kupować dwa?

Nad zakupem dwóch pokrowców motocyklowych – na sezon letni i zimowy – powinieneś się zastanowić, jeśli zależy ci na kompaktowych rozmiarach i maksymalnej funkcjonalności. Pokrowiec zimowy (np. Oxford Stormex lub Oxford Rainex) posiada grubą, często wielowarstwową, konstrukcję. Dzięki niej doskonale chroni motocykl przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a nawet delikatnymi uszkodzeniami mechanicznymi (spadająca z drzewa gałąź lub kamień wystrzelony spod kół samochodu – z takimi sytuacjami powinien sobie poradzić bez problemu), ale jest cięższy i mniej wygodny w transporcie w porównaniu do modeli przeznaczonych na okres letni. Dlatego jeśli masz w planach zabieranie pokrowca ze sobą na każdą przejażdżkę, to warto zastanowić się nad modelem uniwersalnym, wielosezonowym (np. Oxford Aquatex).

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup pokrowca zimowego do stosowania na co dzień, a na wyjazdy wyposażenie się w pokrowiec częściowy (np. Oxford Umbratex), który zajmie mało miejsca w bagażu motocyklowym.

Rozmiar pokrowca – jak wybrać odpowiedni?

Rozmiar to sprawa równie ważna, co zastosowany podczas produkcji materiał i jakość wykonania. Jeśli wybierzesz zbyt duży rozmiar pokrowca motocyklowego będzie on łopotał na wietrze, co może doprowadzić do przewrócenia jednośladu. Co więcej, luźne okrycie prezentuje się mało elegancko. Z kolei zbyt mały nie ochroni pojazdu przed opadami i zabrudzeniami, a naciągany na siłę może zużyć się znacznie szybciej. Uznani producenci oferują swoje produkty w rozmiarach S-XL, co pozwoli ci dobrać optymalny wariant do twojego motocykla.

Podczas wyboru pokrowca na motor nie zapomnij o akcesoriach zamontowanych na pokładzie. Jeśli posiadasz szybę ochronną lub kufer centralny koniecznie wybierz przystosowany do tego model (np. Oxford Aquatex z miejscem na kufer).

Jaką markę pokrowca motocyklowego wybrać?

Na polskim rynku znajdziesz wielu producentów pokrowców motocyklowych, których produkty różnią się jakością zastosowanych materiałów i wykonaniem, co finalnie przekłada się na cenę danego modelu. Jednym z najpopularniejszych producentów jest Oxford, który przygotował dla motocyklistów szeroki wybór produktów: do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynków oraz zimowych, letnich i uniwersalnych. Pełny wachlarz pokrowców motocyklowych brytyjskiego producenta znajdziesz w I’M Inter Motors, największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce, oraz na imready.eu.

Comments are closed.