Instalacje fotowoltaiczne mają wiele niekwestionowanych zalet – pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd, są przyjaznym środowisku rozwiązaniem, zwiększają wartość posiadłości… wymieniać można byłoby jeszcze długo! Jednakże – czy każdy może zdecydować się na montaż paneli PV? Jakie warunki należy spełnić przed montażem paneli fotowoltaicznych? Podpowiadamy w artykule!
Fotowoltaika – czy warto?
Jest to jedno z podstawowych pytań, które możemy usłyszeć podczas rozmowy o panelach fotowoltaicznych. Opłacalność inwestycji uzależniona jest od wielu czynników – są nimi między innymi:
- zapotrzebowanie na energię elektryczną,
- wielkość gospodarstwa domowego,
- konstrukcja i skierowanie dachu budynku (lub dostępna powierzchnia na działce).
Warto wziąć również pod uwagę swoje możliwości finansowe (z kosztami instalacji fotowoltaicznej zapoznać możesz się tutaj: sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej), dostępne programy dofinansowujące oraz wysokość comiesięcznego rachunku za prąd.
Warunki konieczne do montażu instalacji
Aby montaż instalacji fotowoltaicznej przyniósł zamierzone efekty należy spełnić kilka podstawowych wymogów. Przede wszystkim – panele nie mogą być w żaden sposób zacienione – ani przez sąsiadujące drzewa, ani przez zabudowę. Uniemożliwiłoby to produkcję energii z promieni słonecznych. Po drugie: panele muszą być odpowiednio zamontowane i zabezpieczone tak, aby nie stanowiły zagrożenia.
Najlepiej zdecydować się na przeprowadzenie tzw. audytu fotowoltaicznego – upewnimy się w ten sposób, że wybrana lokalizacja paneli jest prawidłowa oraz dowiemy się jaką moc powinna mieć nasza domowa instalacja, aby była w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dodatkowo – niektóre instalacje fotowoltaiczne wymagają zgody na ich montaż. Aby zyskać pewność, że nasze działania są zgodne z prawem powinniśmy skorzystać z usług godnej zaufania i profesjonalnej firmy – takiej jak wielkopolskie SunErgo.
Dofinansowanie do instalacji
To właśnie mikroinstalacje (moc do 50 kW) cieszą się niezmiennie ogromną popularnością. Powodów jest wiele, nie można jednak bagatelizować znaczenia dostępnych dofinansowań. Jednorazowy wydatek spowodowany kosztami materiałów i instalacji jest dla wielu osób czynnikiem, przez który rezygnują one z wykorzystania zielonej energii. Zarówno programy rządowe, jak i te proponowane przez Unię Europejską, oferują dotacje na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Najpopularniejszy tego rodzaju program Mój Prąd ma w nadchodzących miesiącach wznowić swoją działalność.
Montaż paneli fotowoltaicznych – podsumowanie
Biorąc pod uwagę korzystne położenie geograficzne Polski, dostępne programy dofinansowań i zalety w postaci oszczędności i ochrony środowiska instalacja fotowoltaiczna wydaje się niezwykle opłacalnym rozwiązaniem. Co więcej – najbardziej nasłonecznione panele mogą wyprodukować większą ilość energii, którą będziemy mogli wykorzystać w innym czasie w ciągu roku (dzięki podłączeniu do sieci elektroenergetycznej i odsyłaniu do niej wygenerowanych przez naszą instalację nadwyżek energii – jest to tzw. instalacja on-grid). Jeżeli spełniamy potrzebne warunki, a solidnie wykonany audyt fotowoltaiczny wykazuje opłacalność przedsięwzięcia warto zdecydować się na montaż paneli.