Choroby układu pokarmowego są bardzo powszechne. Często jesteśmy w stanie zorientować się, że dzieje się coś niepokojącego. Bardzo ważnym, a zarazem częstym sygnałem naszego organizmu jest pojawienie się krwi w kale.
Krew w kale – o czym może świadczyć ?
Krew w kale może wzbudzić w nas niepokój, stres a także strach. Zwykle krew w kale kojarzona jest z rakiem jelita grubego. Przyczyn wystąpienia krwi jest wiele, i nie warto od razu stawiać na najgorszą diagnozę. Jednak bardzo ważne jest, aby udać się do lekarza, w celu dokładnej diagnostyki. Krew w kale może świadczyć o takich chorobach jak:
- krwawienie układu pokarmowego np żylaki przełyku, wrzody żołądka
- hemoroidy
- zapalenie jelita grubego z wrzodami
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- Polipy jelita grubego
- Rak jelita grubego
- angiodysplazja
- infekcja bakteryjna
- szczeliny odbytu
W przypadku dzieci, krew w kale jest objawem który nie powinien nas niepokoić. Powodem jest najczęściej zaparcie i pęknięcie błony śluzowej odbytu lub reakcja alergiczna najczęściej na mleko krowie. Infekcja przewodu pokarmowego również jest częstą przyczyna krwi w kale dziecka, objawia się najczęściej biegunką i pojawieniem się krwi przy wypróżnianiu..
Jak wygląda krew w stolcu?
Bardzo ważną sprawą w wywiadzie lekarskim, jest dokładne określenie rodzaju krwawienia. Musimy odróżnić czy krew jest widoczna na papierze toaletowym, czy w stolcu. Istotną informacją jest również opis krwi tzn czy ma formę skrzepów, grudek, czy ciągnących się pasem krwi ze śluzem. Każda tak dokładna informacja, jest bardzo potrzebna do postawienia odpowiedniej diagnozy.
Na czym polega badanie?
Aby poprawnie rozpoznać przyczynę należy udać się do gastroenterologa. Podczas wizyty, lekarz zleci wykonanie badania jelita grubego. Najprostszą metodą jest badanie PER RECTUM, czyli badanie odbytu palcem. Dodatkowo podczas badania lekarz użyje aparatu anoskopowego lub rektoskopowego. W przypadku potrzebnej szerszej diagnostyki, będzie konieczne wykonanie kolonoskopii. Niestety, badania nie należą do przyjemnych, ale są konieczne w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Nie należy się wstydzić, pamiętaj że krwawienie nie jest normalnym objawem. Więc im szybciej udasz się do lekarza, tym lepiej dla ciebie.
Leczenie
Leczenie uzależnione jest od rodzaju choroby z jaką mamy do czynienia. Najczęstszą przyczyną są hemoroidy. Krew w kale u osoby chorej na raka jelita grubego występuje tylko w ok 3% przypadków. U osób z problematycznym stolcem, środki farmakologiczne są odpowiednią metodą leczenia. W pozostałych przypadkach do leczenia używa się endoskopu,a w przypadku raka konieczna jest operacja.
Krwawienie utajone – co to takiego ?
Krew w kale nie zawsze jest widoczna „gołym okiem”. W przypadku bólu brzucha, biegunek, zaparć i wymiotów, które często nawracają warto wykonać badanie stolca. Podczas badań można dokładniej zbadać stolec, i potwierdzić krwawienie.. Takie krwawienie jest nazywane krwawieniem utajonym. Zaleca się wykonywanie takiego badania co 2 lata. Takie badanie jest istotne w celu potwierdzenia problemów układu pokarmowego.
Krew utajona i jej przyczyny występowania które powinny nas zaniepokoić:
- atak bólu brzucha
- wzdęcia i zaparcia
- częste i ostre biegunki
- wzmożone wypróżnienie
- wymioty
- refluks
W ostatnich latach, zachorowania na raka jelita grubego znacznie wzrosły. Dlatego warto raz na 2 lata wykonać takie badanie. Jego koszt to ok 30-40 zł. W aptece również są dostępne „domowe” testy, które wykryją obecność krwi w kale.
Ważne!
Krew w stolcu występuje u każdego człowieka w minimalnych ilościach, a nienaturalny kolor, może być spowodowany stosowaną dietą.