Wiadomoto Motoryzacja Opony motocyklowe: dobierz odpowiednie do rodzaju swojego pojazdu

Opony motocyklowe: dobierz odpowiednie do rodzaju swojego pojazdu

5 min czytania
0
435
motocykl

Wielu mężczyzn, a także niejedna kobieta, uwielbia poruszać się po drogach za pomocą motocyklu. Czy to na powierzchni utwardzonej, czy na drodze gruntowej, odpowiedni jednoślad sprawdza się doskonale i często jest nawet szybszym środkiem lokomocji, niż samochód, ponieważ pozwala na ominięcie wielu korków. Jego przygotowanie do warunków panujących na drodze to jednak przede wszystkim konieczność doboru odpowiednich opon. Popatrzmy, na które warto zwrócić uwagę.

Jedyny punkt styku z ziemią

Wybierając opony do motoru warto pamiętać przede wszystkim o tym, że są one jedynym punktem, w którym pojazd styka się z ziemią. Od nich zależy więc stabilność na drodze, bezpieczeństwo, ale też komfort jazdy. Z tego względu powinny być jak najlepiej dostosowane do dróg, po których będziemy się poruszać, a także do rodzaju motocykla, jaki posiadamy. Jednocześnie, powinny spełniać najwyższe wymagania, aby zapewniały idealną przyczepność i posłużyły jak najdłużej, nawet podczas wymagających wyjazdów.

Dwie opony, ale każda inna

Kupując opony do motocykla należy przede wszystkim zadbać o dopasowanie ich zgodnie z przeznaczeniem do tyłu lub przodu, ponieważ posiadają one różną budowę. Odpowiednie zachowanie motocykla uzależnione jest z tego powodu właśnie od ich prawidłowego wykorzystania. Z czego wynikają te różnice?

Specyficzna budowa motocykla sprawia, że każda opona pełni w nim nieco inną funkcję. W większości przypadków tylna odpowiada za moc pojazdu i przeniesienie siły napędowej na drogę. Z kolei przednia przyjmuje na siebie największe siły podczas hamowania.

Rodzaj motocykla warunkuje dobór opon

Opony motocyklowe dzielą się na kilka kategorii, w zależności od przeznaczenia do odpowiedniego rodzaju motocykla. Wynika to z faktu, iż każdy typ pojazdu ma swoje indywidualne wymagania zarówno względem ich parametrów związanych z wielkością, jak i z konkretnym rodzajem bieżnika czy twardości. Jest to oczywiście bezpośrednio związane z miejscami, w których będzie wykorzystywany motocykl.

Wśród kilku najbardziej popularnych rodzajów opon motocyklowych możemy wyróżnić między innymi opony wyścigowe, które powinny mieć wzmocnioną konstrukcję i doskonałą przyczepność, również na śliskiej, mokrej drodze. Dzięki temu gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa nawet w trudnych miejscach, przy dużych prędkościach i przeciążeniach, pojawiających się podczas wyścigu.

Z kolei dla miłośników wymagających, nieutwardzonych tras, ale także okazyjnych przejażdżek po mieście na tym samym motocyklu, doskonale sprawdzają się motocykle typu enduro. Wymagają one wykorzystania opon, które zarówno spełniają warunki opisane w Kodeksie Drogowym względem pojazdów poruszających się po drogach miejskich, jak i radzą sobie bez problemów najtrudniejszych warunkach, takich jak piach, błoto i leśne, nierzadko strome drogi. Z tego względu muszą posiadać doskonałe zdolności do odprowadzania wody i wysoką przyczepność, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Comments are closed.