Prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego to absolutna podstawa. Zaburzenie pracy zatok może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Odpowiada ono również za pogorszone samopoczucie oraz liczne trudności w codziennym funkcjonowaniu. Nos wraz z zatokami odpowiada za filtrację powietrza, podniesienie jego temperatury oraz nawilżenie. Trzeba wiedzieć, że w ciągu jednego dnia przez system oddechowy przetacza się około 10 000 l powietrza.
Jaką funkcję pełnią zatoki?
Zapalenie, czy też brak drożności zatok to problem, który dotyka wiele osób. Stanowią one przestrzeń pneumatyczną w kościach twarzoczaszki. Jednocześnie stanowią one połączenie z jamą nosową. Trzeba podkreślić, że zatoki przynosowe pełnią wiele ważnych funkcji. Nie tylko ogrzewają oraz nawilżają wdychane powietrze, ale również chronią mózg. Ponadto odpowiadają one za termoregulację podstawy czaszki oraz oczodołów. Działają ochronnie na ucho wewnętrzne, co zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu poważnych infekcji, czy też chorób. Można wyróżnić zatoki szczękowe, czołowe, klinowe oraz komórki sitowe.
Kiedy należy płukać zatoki?
Bywa tak, że kanaliki zatok tracą swoją drożność na skutek gromadzenia się wydzieliny. Jest ona następstwem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Stany zapalne niosą za sobą wiele nieprzyjemnych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Są one również źródłem dolegliwości bólowych o różnym poziomie nasilenia. Może on występować na czole, pod oczami, czy też w bocznych częściach nosa. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj zaatakowany przez stan zapalny. Wspomniana wydzielina sprawia, że powietrze nie może być skutecznie transportowane. W wyniku tego napiera ona na ścianki zatok. Nie można również zapomnieć, że znajdują się w niej liczne bakterie, które mogą być przyczyną zakażeń. W takiej sytuacji dobrze jest zdecydować się na płukanie zatok.
Profesjonalne vs samodzielne płukanie zatok
W przypadku lekkich stanów zapalnych można spróbować przeprowadzić płukanie zatok w warunkach domowych. W tym celu zaleca się zastosowanie wody utlenionej lub soli fizjologicznej. Należy jednak zachować należytą ostrożność, gdyż brak umiejętności może wywołać więcej szkód, niż pożytku. Trzeba wspomnieć, że z ciężkimi stanami zapalnymi zatok nie poradzimy sobie samodzielnie. Najlepiej jest zgłosić się do godnego zaufania laryngologa. Poszukując dobrego specjalisty dobrze jest zajrzeć na stronę CM Promed.
https://www.cmpromed.pl/laryngologia/. Najprawdopodobniej pacjent zostanie poddany płukaniu zatok metodą Proetza.
Na czym polega płukanie zatok metodą Proetza?
Płukanie zatok metodą Proetza przebiega sprawnie oraz niekłopotliwie. Trzeba zaznaczyć, że jest ona znana już od wielu pokoleń, jednak od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Atutem jest wysoka skuteczność oraz niskie ryzyko pojawienia się reakcji niepożądanych. Stosowany jest tutaj roztwór chlorku sodu. Za pomocą specjalistycznej dyszy wprowadza się go do jednej dziurki nosowej. Pacjent znajduje się w wygiętej pozycji z mocno odchyloną głową. Do drugiej dziurki nosowej wprowadzane jest urządzenie ssące. Dzięki niemu możliwe jest usuwanie nie tylko płynu, ale również rozrzedzonej wydzieliny z zatok. Jednocześnie stosuje się antybiotyk miejscowy, który ma na celu podniesienie efektywności zabiegu. Nie jest on jednak obowiązkowy, więc wszystko zależy od decyzji specjalisty. Warto wspomnieć, że podczas płukania zatok pacjenci często proszeni są o wypowiadanie słów „coca-cola” lub „ko-ko”. W ten sposób wspomagany jest przepływ wydzieliny.
Metoda Proetza jest skutecznym sposobem leczenie przewlekłych i ciężkich zapaleń zatok, na pewno warto brać ją pod uwagę jako metodę leczenia.