Interniści to lekarze, którzy specjalizują się w narządach wewnętrznych i układach ludzkiego ciała, ale nie ograniczają się tylko do tych obszarów. Mogą również zapewnić opiekę profilaktyczną i leczyć wszystko, od wysypki skórnej po infekcje ucha. Leczą dorosłych i nie są chirurgami. Szczegółowy zakres jednostek chorobowych, którymi zajmują się lekarze interniści, można znaleźć w wielu specjalistycznych opracowaniach, a szczególnie w pozycji Interna Szczeklika 2021.
Wybierając lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, możesz zdecydować się na internistę lub lekarza rodzinnego. Obaj mogą leczyć szerokie spektrum schorzeń. Interniści mają ogromną wiedzę na temat problemów zdrowotnych dorosłych. Lekarze rodzinni leczą zarówno dzieci, jak i dorosłych, dlatego muszą mieć szerszą bazę wiedzy.
Wielu internistów leczy ludzi z różnych chorób. Nazywają się lekarzami interny ogólnej i ogólnymi internistami i zazwyczaj przyjmują pacjentów w swoich gabinetach. Bardzo często zajmują się przewlekłymi chorobami i z tego powodu ich relacje z pacjentami często mają długotrwały charakter. Niektórzy interniści wybierają podspecjalizację, taką jak kardiologia lub gastroenterologia. Nadal są internistami, ale są też specjalistami w wybranej przez siebie dziedzinie. W tym celu mogą przejść od roku do trzech lat szkolenia.
Niektórzy interniści przyjmują wyłącznie pacjentów szpitalnych. Inni mogą pracować w różnych miejscach opieki, takich jak ośrodki rehabilitacyjne lub ośrodki opieki hospicyjnej. Niektórzy zajmują się badaniami, a inni decydują się zostać administratorami.
Interna Szczeklika 2021 – sposób na skuteczną samoedukację
Aby zostać lekarzem internista, trzeba stale poszerzać i aktualizować swoją wiedzę. Dodatkowa specjalizacja sprawia, że potrzebny jest jeszcze szerszy dostęp do pewnego źródła aktualnej wiedzy. Świetnie to zadanie spełnia stale aktualizowana pozycja Interna Szczeklika 2021. W tej pozycji zostały poruszone wszystkie zagadnienia praktyczne, niezbędne w codziennej pracy lekarza internisty. Niektóre popularne obszary specjalizacji internistów to kardiologia, choroby płuc, onkologia, intensywna opieka zdrowotna i hematologia.
Wytyczne, które zawiera Interna Szczeklika 2021
Oto kilka problemów chorobowych, których leczenia opiera się o wytyczne zawarte w pozycji Interna Szczeklika 2021. Większość z nich stanowi podstawę codziennej pracy większości lekarzy internistów.
Ból brzucha
Ból brzucha może mieć różne przyczyny. Może być efektem drobnego problemu, takiego jak napięcie mięśni lub wirus żołądka. Poważniejsze choroby, takie jak ostre zapalenie wyrostka robaczkowego i kilka nowotworów, również powodują ból brzucha. Powinieneś udać się na pogotowie w przypadku ostrego bólu lub jeśli twój brzuch jest bardzo delikatny w dotyku. W przypadku bólu o mniejszym nasileniu dobrym sposobem na rozpoczęcie jest wizyta u internisty. Internista może pomóc Ci zdecydować, czy Twój ból ma charakter żołądkowo-jelitowy, czy jest spowodowany czymś innym.
Ból w klatce piersiowej
Ból w klatce piersiowej nie zawsze oznacza zawał serca. Może to być spowodowane problemami z płucami lub układem pokarmowym. To mógłby być niepokój albo kwaśny refluks. Oczywiście powinieneś zadzwonić pod numer 911, jeśli masz objawy zawału serca. Jednak w przypadku innego, mniej silnego bólu w klatce piersiowej, internista może być w stanie zdiagnozować Twój problem.
Czego można się spodziewać u internisty
To, jak będzie przebiegać Twoja wizyta u internisty, w znacznej mierze zależy od problemu, z którym się zgłosisz. Najczęściej jednak wizyta będzie miała przebieg zbliżony do następujących czynności:
Lekarz sprawdzi twoje parametry życiowe. Przejrzy Twoją historię medyczną i listę stosowanych wcześniej leków. Twój internista zapyta o Twoje objawy i ogólny stan zdrowia. Lekarz zazwyczaj przeprowadza badanie fizykalne, aby uzyskać pełny obraz Twojego zdrowia.
Badanie internistyczne wg. Interna Szczeklika 2021:
Zgodnie z informacjami, które znajdziesz w pozycji Interna Szczeklika 2021, badanie internistyczne zwykle wygląda tak, jak w krokach opisanych poniżej:
- Sprawdzi Twój ogólny wygląd, w tym postawę i sposób poruszania się
- Osłucha serce, sprawdzając szmer serca, nieregularne bicie serca lub inne nietypowe dźwięki
- Posłucha oddechu, sprawdzając, czy nie ma trzasków, świszczącego oddechu lub duszności
- Sprawdzi Twoje oczy, uszy, nos, usta i gardło.
- W przypadku kontroli stanu zdrowia lekarz może zlecić badania przesiewowe, takie jak panel lipidowy lub badanie gęstości kości. W przypadku konkretnych problemów lekarz zleci odpowiednie badanie, czy będzie to prosta analiza moczu, czy coś bardziej złożonego, jak badanie obrazowe. Możesz zostać poproszony o powrót na wizytę kontrolną lub lekarz może zalecić wizytę u innego specjalisty.