Dzierganie na drutach to ostatnio bardzo popularne hobby. Pozwala tworzyć zupełnie oryginalne i niepowtarzalne projekty, w tym elementy odzieży, ozdoby świąteczne czy różne dodatki do domu. Możliwości jest całkiem sporo, a sama nauka dziergania na drutach nie jest skomplikowana i wymaga jedynie nieco cierpliwości i dokładności. Niemniej trzeba wyposażyć się w odpowiednie druty i włóczkę. Co najlepiej wybrać na start, tak aby zbyt szybko nie zniechęcić się do tego typu rękodzieła? Omówimy to w dzisiejszym poradniku.
Jakie druty do dziergania na start?
Wbrew pozorom zakup drutów dziewiarskich nie należy do łatwych. Przede wszystkim z uwagi na zróżnicowaną gamę produktową, ponieważ druty te mogą być nie tylko wykonane z różnych materiałów, ale również posiadać odmienne rozmiary. Te kwestie nie pozostają bez znaczenia, ponieważ nieco inaczej operuje się drutami metalowymi, a jeszcze inaczej wykonanymi z drewna czy bambusa.
Chodzi tutaj nie tylko o śliskość powierzchni drutów, ale również ich elastyczność. O ile druty metalowe pozostają sztywne nawet po długotrwałej pracy, tak druty drewniane będą na skutek ciepła z dłoni, wyginać się coraz bardziej. Naturalnie wszystko ma swoje plusy i minusy, a wybór konkretnych drutów bardzo często jest kwestią indywidualną. Tak czy owak osobom rozpoczynającym swoją przygodę z dzierganiem, zaleca się wybór drutów metalowych w rozmiarze 12.
Jaka włóczka do nauki dziergania?
W przypadku włóczek wybór jest nieco prostszy. Ważne jest natomiast, aby dobrać odpowiedni rozmiar włóczki do posiadanych już drutów dziewiarskich. Jeżeli jednak chcemy wchodzić w szczegóły i dość precyzyjnie dobrać włóczkę, wtedy musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Do takich zalicza się samo pochodzenie włóczki. Najlepiej wybierać te od sprawdzonych producentów, jak np. włóczki Himalaya. Mamy wtedy gwarancję wysokiej jakości wykonania materiału, przez co końcowe dzianiny nie będą mechacić się czy farbować podczas prania. Kolejny czynnik to materiał, z którego wykonane jest włókno. Tutaj znajdziemy co najmniej kilka rodzajów włóczek, w tym wełniane, bawełniane, akrylowe czy kaszmirowe. Warto pamiętać, że każdy z nich cechuje się nieco innymi właściwościami, takimi jak przepuszczalność powietrza.