Zapewne nigdy nie zastanawialiście się ile zastosowań posiada woda po ugotowanym ryżu. Wbrew pozorom, ma ona wiele cennych właściwości odżywczych i zdrowotnych. Jest to sprawdzany od pokoleń sposób na piękne i lśniące włosy. Woda ryżowa zawiera m.in. witaminy z grupy B, witaminę E i przeciwutleniacze, cynk, żelazo, magnez, a także potas.
Woda ryżowa – co to takiego?
Większość z nas nigdy nie zastanawiała się, jak dobre zastosowania posiada woda po ugotowanym lub namoczonym ryżu. Jednakże wylewana przez nas woda bogata jest w potężne źródło witamin oraz właściwości odżywczych, jak i zdrowotnych. Woda ryżowa ma cudowny wpływ na witalność oraz jakość naszych włosów. Nierzadko używana również jako ratunek na walkę z trądzikiem. Wszystko to za sprawą Japonek, które jak wiemy, przez całe życie poświęcają sporo uwagi na swój wygląd oraz zdrowie. Wywodzą się one z tego, aby dla zdrowia i pielęgnacji wykorzystywać substancje naturalnego pochodzenia. Jest to jeden z najlepszych hitów pielęgnacyjnych, który warto wprowadzić w życie.
Właściwości wody ryżowej
Pozostałość po ugotowanym lub namoczonym ryżu, to absolutny hit witaminowy oraz odżywczy. Woda ryżowa posiada ogrom składników odżywczych, właściwości zdrowotnych, a także stanowi bogate źródło witamin. Witaminy, które zawiera to m.in. witaminę E, witaminy z grupy B oraz żelazo, magnez, cynk i potas. Natomiast jednym z najcenniejszych składników jest inozytol. I to właśnie on sprawia, że nasze włosy nabierają blasku oraz elastyczności. Inozytol wpływa również na wzrost włosów i zapobiega łysieniu.
Około 90% ryżu stanowi skrobia, której składnikami są m.in. amyloza i amylopektyny. Ich aplikowanie na skórę sprawia, że staje się ona odpowiednio nawilżona i zregenerowana. Oprócz tego, specyfik działa łagodząco i ochronnie. Co więcej, po użyciu wody ryżowej na włosach tworzy się tzw. ”film”, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Woda ryżowa – działania i efekty
Woda ryżowa jest bogatym źródłem protein, które odbudowują strukturę włosów. Wiemy już jakie witaminy i wartości zawiera owy płyn, natomiast co z efektami? Włosy po zastosowaniu wody ryżowej stają się sprężyste, elastyczne, gładkie i lśniące. Rutynowe powtarzanie czynności sprawia, że włosy nie dość, że wyglądają zdrowo, to naprawdę takie są! Dodatkowo, tak jak już wspomniano powyżej, woda ryżowa ma genialny wpływ na porost włosów, co będzie widoczne przy regularnym stosowaniu.
Przepisy na wodę ryżową
Wodę ryżową można przygotować na trzy różne sposoby. Istnieje metoda tradycyjna, ekspresowa oraz fermentacji. Każda z nich posiada takie samo działanie, jednak różnią się one w przygotowaniu. Aby przygotować dany specyfik, będą potrzebne jedynie garnuszek, ryż oraz woda. Krótki opis każdej z metod prezentuje się poniżej.
- METODA TRADYCYJNA – Ryż należy ugotować w dużej ilości wody, najlepiej trzy razy więcej, niż zazwyczaj. Należy dopilnować, aby ryż się nie przypalił, a woda nie wygotowała. Najlepiej użyć wody czystej, destylowanej lub filtrowanej. Przed użyciem wody z ryżu należy odcedzić ziarna. Choć taka płukanka ma konsystencję wody, to posiada formę mocno skoncentrowaną, dlatego warto ją rozcieńczyć z wodą po ostudzeniu.
- METODA EKSPRESOWA – Metoda zdecydowanie szybsza, a efekty idealnie te same. Pół szklanki surowego ryżu należy zalać dwiema szklankami gorącej wody i pozostawić do ostudzenia na około 15 minut. Tym razem mieszanki rozcieńczać z wodą nie trzeba, jednakże należy pamiętać, aby tak uzyskanej wody nie przechowywać.
- METODA FERMENTACJI – Fermentowana woda ryżowa zmienia swoje pH podczas całego procesu. Co więcej, przyjmuje bardzo podobne pH, do pH naturalnego włosa. Aby uzyskać fermentowaną wodę ryżową należy zalać pół szklanki ryżu dwiema szklankami wody i pozostawić na około 15 minut. Następnie należy odcedzić ziarenka, a wodę przelać do słoika i odstawić na okres 2 dni w temperaturze pokojowej. W tym przypadku również konieczne jest rozcieńczenie mikstury z wodą.
Jak używać mikstury z ryżu?
Kiedy już przygotowaliśmy sobie w wybrany sposób wodę ryżową, pora pójść o krok dalej. Nie powinno się przesadzać z częstotliwością jej używania, dlatego zaleca się stosowanie mieszanki nie więcej, niż 2 razy w tygodniu. W pierwszej kolejności należy umyć włosy szamponem. Następnie włosy należy wypłukać w płukance i delikatnie wmasować w skórę głowy. Preparat pozostawiamy na około 5 minut i dokładnie spłukujemy czystą wodą.