Wrastający paznokieć jest dolegliwością występującą u sporej części społeczeństwa. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, dodatkowo w ostrym stanie zapalnym powoduje dyskomfort, ból, ropnie, krwawienia oraz w późniejszym etapie kłopoty z założeniem buta oraz chodzeniem.
Na czym polega problem z wrastającym paznokciem ?
Dyskomfort jaki dotyka osoby z wrastającym paznokciem polega na wrastaniu bocznej płytki paznokcia pod skórę. Zdecydowanie najczęściej dotyczy to dużego palca w stopie, ponieważ jest to największy a także najtwardszy paznokieć. Niestety wrośnięty paznokieć powoduje bardzo szybko stany zapalne, ropne, a także uszkodzenie całego wału paznokciowego.
Jakie są przyczyny, że paznokcie nam wrastają?
Główną przyczyną jest zazwyczaj złe obcinanie paznokcia. Robimy to zbyt krótko oraz zaokrąglamy kształt. Niestety jest to najgorszy sposób skracania paznokci, który powoduje problemy z płytką i w konsekwencji paznokieć wrasta. Są również inne przyczyny tej dolegliwości:
- Nieodpowiednio dobrane obuwie
- Uraz mechaniczny
- Nieodpowiednio dobrane przybory kosmetyczne
- Grzybica paznokci
- Nadwaga
- Choroba
- Wrodzona wada paznokcia
Pierwsze objawy wrastającego paznokcia – jak je zauważyć ?
Pierwszym niepokojącym objawem jest dyskomfort odczuwany podczas obcinania, lekki ból oraz pojawiająca się opuchlizna. Z biegiem czasu dolegliwości się nasilają, powstaje ropień oraz tworzy się stan zapalny a nasz palec nabiera czerwonego koloru. Coraz więcej bólu sprawia nam chodzenie, obcinanie ,a nasz palec staje się strasznie tkliwy, pojawia się krew. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji? Gdzie możemy otrzymać fachową pomoc?
Leczenie wału paznokciowego – gdzie szukać pomocy?
Jest kilka domowych sposobów, które możemy wypróbować, jednak z własnego doświadczenia wiem, że ulga którą odczujemy będzie chwilowa a poprawy nie uzyskamy. Najlepszym wyjściem jest udanie się do podologa. Jest to specjalista zajmujący się zaburzeniami występującymi na stopach. Taka wizyta jest skuteczna w przypadku gdy nasz stan nie jest zaawansowany i nie wymaga ingerencji chirurga.
Na rynku są również dostępne specjalne klamry, która nakłada się na paznokieć w celu poprawnego ułożenia płytki paznokcia. Ich skuteczność zależy od stopnia zaawansowania naszego problemu, natomiast jest to długi proces leczenia. Najczęściej pomagają jeżeli w odpowiednim czasie zgłosimy się na jej założenie.
Gdy pojawił się stan zapalny oraz ropna wydzielina, zdecydowanie najlepszym wyjściem jest wizyta u chirurga. Sam zabieg trwa 30 minut, palec jest znieczulony miejscowo. Następnie chirurg usunie kawałek paznokcia. NIE USUWA SIĘ CAŁEGO PAZNOKCIA. Po zabiegu nie ma większych problemów z pielęgnacją rany. Blizna jest niewidoczna, a ból szybko mija.
Jak odpowiednio pielęgnować paznokcie ?
- Podstawowe metody dzięki którym możemy zapobiec wrastaniu paznokcia to:
- Obcinanie na kwadratowo i nie za krótko
- Absolutny zakaz skubania paznokcia
- Unikaj ciasnych skarpet, wąskich butów oraz wysokich obcasów
- Nigdy nie obcinaj twardych paznokci – wcześniej wymocz w wodzie
- Nie usuwaj brudu ostrymi narzędziami