Kurkuma jest rośliną, którą uprawia się głównie w Indiach, Tajlandii, Chinach, Wietnamie czy Filipinach. Ze względu na swoje lecznicze właściwości stosowana jest w medycynie, choć głównie przeznaczona jest do przemysłu spożywczego, a nawet włókienniczego, jako przyprawa czy barwnik. Kurkumę uzyskuje się z korzenia ostryżu – rośliny z rodziny imbirowatych. Kurkuma stosowana była w łagodzeniu bólowych dolegliwości menstruacyjnych, w terapii chorób pasożytniczych lub schorzeń układu pokarmowego.
Kurkuma
Jej cudowne działanie wywodzi się z obecności silnych związków leczniczych – kurkuminoidami. Najważniejszym z kurkuminoidów jest kurkumina – silny przeciwutleniacz o właściwościach przeciwzapalnych. Charakteryzuje ją wiele cech zdrowotnych, a badania nad jej właściwościami są ciągle w toku. Najszerzej znanym zastosowaniem tej przyprawy w kontekście pozytywnego działania na ludzki organizm jest terapia zmian w mózgu powodowanych przez udary czy chorobę Alzheimera. Jak stwierdzili naukowcy, zawarte w kurkumie substancje odpowiadają na pobudzanie komórek mózgowych, dzięki czemu jest szansa na zatrzymanie efektów pewnych chorób mózgu. Kurkuma jest także sprawdzonym specyfikiem w terapii zaburzeń osobowości czy depresji.
Kurkuma właściwości lecznicze
Jedyną trudnością w leczeniu kurkuminą jest jej niska wchłanialność. Warto szukać suplementów, w których składzie znajduje się dodatkowo ekstrakt z owoców czarnego pieprzu. Zawiera on piperynę, która pozwala na wzrost przyswajalności kurkuminy. Ważne jest, aby wybierać produkty zawierające ekstrakty z jak największą zawartością kurkuminoidów. Kapsułki zawierające kurkuminę należy stosować w ten sposób, aby nie przekroczyć zalecanej dziennej porcji. Należy je stosować jako suplement diety, ale nie jako zamiennik zróżnicowanej diety.
Maseczka z kurkumy
Kurkuma stosowana jest przez koncerny kosmetyczne jako barwnik wielu produktów przeznaczonych do makijażu. Z kurkumy można pozyskać również olejki, które są stosowane jako składnik perfum. W prosty sposób można wykonać maseczkę domowej roboty, która poprawi wygląd cery tłustej i trądzikowej, oraz rozjaśni wszelkie przebarwienia na twarzy.
Kurkuma działa antybakteryjnie, usuwa toksyny z organizmu, walczy z wolnymi rodnikami. Dzięki tym właściwościom skóra staje się wygładzona, zdrowa, odżywiona i ma wyrównany koloryt. Kurkuma jest źródłem: witaminy C, tiaminy, niacyny, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, potasu, fosforu oraz cynku.
Aby wykonać maseczkę z kurkumy potrzebna będzie kurkuma, miód i mleko. Należy wymieszać 1 łyżeczkę kurkumy z 1 łyżeczką miodu, oraz 1-2 łyżeczkami mleka. Składniki trzeba mieszać, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Gotową maseczkę można nakładać na oczyszczoną wcześniej twarz. Ważne, żebyśmy pamiętali o rękawiczkach, ponieważ kurkuma barwi skórę! Najlepiej wykonać maseczkę na noc, a przebarwienia po jej zmyciu możemy zmyć z twarzy używając do tego jogurtu lub maślanki.
Maseczka z kurkumy i miodu
Do drugiej maseczki z kurkumy i miodu będą potrzebne 2 łyżeczki kurkumy, 3 łyżki jogurtu lub maślanki, 1 łyżeczka cynamonu, 1 łyżeczka miodu oraz miseczka. Miód nawilży i wygładzi skórę, cynamon dodatkowo ją oczyści, a kurkuma usunie przebarwienia. Należy zmieszać w misce wszystkie składniki, a następnie przygotowaną masę nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy i poczekać ok. 15-20 minut. Następnie zmyć maseczkę ciepłą wodą. (Jeśli nasza skóra, jest skórą wrażliwą, należy odpuścić sobie stosowanie cynamonu, w przeciwnym wypadku możemy spodziewać się nieprzyjemnego pieczenia i swędzenia!). Dla uzyskania pożądanych przez nas efektów, maseczkę należy stosować regularnie, a na pewno z czasem zauważymy rezultaty naszej pracy.
Maseczka z kurkumy na włosy
Nie można zapomnieć o pielęgnacji włosów, a kurkuma idealnie się do tego nadaje. Dzięki niej oczyści się skóra głowy, rozjaśnią się włosy, wyreguluje się łojotok, a także zwalczy łupież i wzmocni kosmyki. Odżywione cebulki sprawią, że włosy przestaną wypadać. Do zrobienia maseczki potrzebne będą: sproszkowana kurkuma i oliwa z oliwek. Przygotowana maskę należy nanieść na całą długość włosów i poczekać ok. 15 minut aż kosmetyk wchłonie się we włosy i w skórę. Następnie dokładnie zmyć maskę ciepłą wodą. Na koniec umyć włosy szamponem. Najlepiej postawić na produkt na bazie ziół.