Wiadomoto Zdrowie Zdrowa dieta a nowotwory – czy można zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Zdrowa dieta a nowotwory – czy można zmniejszyć ryzyko zachorowania?

5 min czytania
0
54
zdrowa dieta nowotwory

Zdrowa dieta może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka niektórych rodzajów raka. Chociaż sama dieta nie może zagwarantować braku schorzenia, przyjęcie zdrowych zasad odżywiania jest jedną ze strategii promowania ogólnego stanu zdrowia i potencjalnego zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. O czym warto wtedy pamiętać?

  • Jedz różnorodne owoce i warzywa

Włącz do swojej diety szeroką gamę owoców i warzyw, ponieważ są one bogate w witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze.

Staraj się spożywać co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Wybierz różnokolorowe warzywa, aby uzyskać różnorodność składników odżywczych w swojej diecie.

Dobrym wyborem w tym celu może być catering dietetyczny Żory to jedno z wielu miast, w którym można zamówić tego typu dietę wraz z dostawą, aby łatwiej zadbać o swoje zdrowie.

  • Wybieraj żywność pochodzenia roślinnego

Wybierz dietę opartą głównie na roślinach, która obejmuje produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Te pokarmy są bogate w błonnik i inne korzystne związki, które są związane ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka.

Jednocześnie ogranicz spożycie przetworzonego mięsa, takiego jak kiełbasa i wędliny, ponieważ są one powiązane ze zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów. Zamiast niego można częściej wybierać inne rodzaje dobrego białka, takie jak drób, ryby, fasola, soczewica i ciecierzyca.

  • Utrzymuj zdrową wagę i dbaj o aktywność fizyczną

Nadmierna masa ciała wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów, właśnie dlatego poleca się utrzymywać zdrową wagę poprzez zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną.

  • Zminimalizuj cukry w swojej diecie

Ogranicz spożycie słodkich pokarmów i napojów, w tym napojów gazowanych, deserów i przekąsek. Wysokie spożycie cukru wiąże się z otyłością i zwiększonym ryzykiem niektórych rodzajów raka.

  • Wybierz zdrowe tłuszcze

Wybierz źródła zdrowych tłuszczów, takie jak orzechy, nasiona i oliwa z oliwek oraz inne oleje roślinne, najlepiej tłoczone na zimno.

Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans obecnych głównie w smażonych potrawach, tłustym mięsie, przetworzonych przekąskach.

  • Uważaj na zbyt duże spożycie alkoholu

Nadmierne spożycie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem kilku nowotworów, w tym raka piersi, wątroby, jamy ustnej i gardła.

  • Pamiętaj o piciu wody

Pij dużo wody przez cały dzień, aby utrzymać nawodnienie i zadbać o swój ogólny stan zdrowia. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i pomaga w wypłukiwaniu toksyn, a także wspomaga ona pracę wszystkich układów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *